REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Starlink nad Polską - w nocy startuje nowa partia satelitów

4 czerwca o godzinie 3:25 polskiego czasu z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartuje rakieta Falcon 9 z misją Starlink-8. Tak jak podczas poprzednich startów w ramach programu, na orbitę trafi 60 nowych satelitów Starlink.

03.06.2020
19:22
Starlink nad Polską – w nocy startuje nowa partia satelitów
REKLAMA
REKLAMA

Jak sama nazwa wskazuje, będzie to już ósma partia satelitów tworzących potężną mega-konstelację satelitów, których zadaniem będzie udostępnianie internetu na całym świecie. Do dzisiaj na orbitę trafiło już 420 satelitów konstelacji (5 z nich zakończyło już pracę i weszło w ziemską atmosferę). Łącznie konstelacja będzie składała się z nawet 13 tys. satelitów, aczkolwiek Elon Musk złożył już wniosek o umożliwienie rozszerzenia konstelacji do nawet 40 tys. satelitów.

Starlink a obserwacje astronomiczne

Już od momentu wysłania pierwszej partii satelitów społeczność badaczy przestrzeni kosmicznej zgłaszała swoje zastrzeżenia związane z tym, że tuż po starcie satelity sieci były widoczne na niebie jako całe sznury jasnych świateł, które uniemożliwiały prowadzenie obserwacji astronomicznych za pomocą największych teleskopów naziemnych.

Po wielu uzgodnieniach ze środowiskiem astronomów, w trakcie dzisiejszego lotu na orbitę trafi pierwszy satelita wyposażony w rozkładaną osłonę słoneczną VisorSat, która ma za zadanie znacząco ograniczyć ilość odbijanego przez satelitę światła. Jeżeli osłona się sprawdzi, a satelita w nią wyposażony będzie znacznie ciemniejszy od pozostałych, to wszystkie satelity wysłane w kolejnych partiach będą wyposażone w takie przesłony.

Dzisiejszy start

Podczas dzisiejszego startu do wyniesienia satelitów na orbitę wykorzystany zostanie pierwszy człon Falcon 9, który już brał udział w czterech innych misjach. Po odłączeniu się od rakiety, pierwszy człon podejmie próbę wylądowania na oceanicznej platformie Just Read the Instructions. Satelity natomiast oddzielą się od rakiety jakieś 15 minut po starcie.

Start rakiety będzie transmitowany na żywo poniżej.

Starlink nad Polską - gdzie będzie widać?

Już 20 minut po starcie satelity będą przelatywały nad Europą. Próbę dostrzeżenia satelitów powinni podjąć przede wszystkim mieszkańcy południowo-zachodniej Polski, skąd będzie widać zarówno satelity jak i drugi stopień rakiety Falcon 9. W pozostałej części kraju pociąg satelitów będzie wyraźnie widoczny jutro po godzinie 23:00. Szczegółowe informacje kiedy i gdzie należy spojrzeć, aby dostrzec satelity, podaliśmy w nowym tekście.

Dzisiaj jednak dla przykładu w Sosnowcu będzie można oglądać Starlinki od 3:46 do 3:54. W poszukiwaniu satelitów należy spoglądać w kierunku zachodniego horyzontu, z lekkim odchyleniem na południe.

REKLAMA
 class="wp-image-1159972"
Źródło: Heavens-above

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA