REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Kosmos pachnie... nieudanym grillem. Każdy będzie mógł to teraz sprawdzić

Astronauci upierają się, że przestrzeń kosmiczna ma specyficzny zapach, który długo utrzymuje się na skafandrach kosmicznych. Umówmy się jednak: są rzeczy, których większość z nas nigdy nie poczuje bezpośrednio. Chyba, że...

30.06.2020
14:06
Kosmos pachnie... nieudanym grillem. Każdy będzie mógł to teraz sprawdzić
REKLAMA

Opisując zapach przestrzeni kosmicznej, astronauci mówią, że kojarzy im się z prochem strzelniczym, przypalonym mięsem, a czasami nawet z malinami. Co człowiek to opinia.

REKLAMA

Początkowo nie mogłem tego z niczym skojarzyć. Najprawdopodobniej zapach ten pochodzi z przewodów z tlenem, które uległy dekompresji. Dopiero później zauważyłem, że ten zapach znajduje się na skafandrach, hełmie, rękawicach i narzędziach, aczkolwiek dłużej utrzymuje się na tkaninach niż na powierzchniach sztucznych

pisał w 2002 r. na swoim blogu Don Pettit, były oficer naukowy ISS.
 class="wp-image-1201945"

Kosmos na Ziemi, a przynajmniej jego zapach

Teraz zapach ten będzie dostępny także na Ziemi. Omega Ingredients, brytyjska firma produkująca naturalne zapachy dla przemysłu spożywczego, stworzyła zapach przypominający zapach przestrzeni kosmicznej.

Firma planuje wprowadzić Eau de Space na rynek poprzez kampanię crowdfundingową na Kickstarterze, na której już osiągnięto minimalny cel zbiórki.

Steve Pearce, założyciel Omega Ingredients, po raz pierwszy otrzymał od NASA zadanie odtworzenia zapachu przestrzeni kosmicznej w 2008 r. Opracowanie go zajęło kolejne cztery lata. Zapach miał służyć do szkolenia astronautów. NASA kładła ogromny nacisk na realistyczne odtworzenie warunków panujących w przestrzeni kosmicznej... włącznie z zapachem.

Ciężko opisać zapach przestrzeni kosmicznej. Można powiedzieć, że jest metaliczny. To raczej przyjemny, słodki, metaliczny zapach. Trochę przypomina zapach wyczuwalny podczas spawania. Tak właśnie pachnie przestrzeń kosmiczna

- dodaje Pettit.

Astronauci też dobrze pamiętają ten zapach

Astronauci biorący udział w misjach księżycowych w ramach programu Apollo mieli podobne wrażenie. Według nich pył księżycowy przypominał w zapachu proch strzelniczy.

Przestrzeń kosmiczna pachnie inaczej niż cokolwiek innego

mówił w 2009 r. Dominic Antonelli, pilot promu Discovery.

Oczywiście, tutaj należy zaznaczyć, że zapach bardzo często zależy od osoby, która go czuje. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat trafiały się porównania do zapachu ozonu, siarki czy nawet rumu.

Zgniłe jaja na Marsie

REKLAMA

Warto tutaj zauważyć, że powierzchnia planet może pachnieć znacznie intensywniej niż przestrzeń kosmiczna. Dla porównania mieszanina żelaza, siarki, kwasów i dwutlenku węgla na Marsie może pachnieć zgniłymi jajami. Analogicznie, gdyby człowiek był w stanie tam dotrzeć, to górne warstwy atmosfery Jowisza pachniałyby jak środki czystości z domieszką moczu (amoniak w chmurach).

Cóż, przestrzeń kosmiczna nie jest dla mięczaków.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA