REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

iPadOS 14 już oficjalnie. Tablet i rysik jeszcze bardziej pro

Podczas konferencji WWDC 2020 został oficjalnie pokazany system iPadOS 14, który będzie napędzał tablety firmy Apple. Sprawdzamy, na jakie nowości mogą liczyć posiadacze iPadów.

22.06.2020
20:19
apple-wwdc-2020-5
REKLAMA

Apple zaprezentował dzisiaj nową wersję systemu na tablety marki iPad. Trafią do niej wszystkie nowości z systemu iOS 14, w tym widżety, ale nie bez powodu firma zrobiła fora swojego mobilnego oprogramowania. iPadOS 14 zostanie wyposażony w wiele unikalnych funkcji, tak samo jak preinstalowane na nim aplikacje systemowe.

REKLAMA
apple-ipados-14-wwdc-2020-ipad class="wp-image-1192870"

Programy na iPadOS-a coraz bardziej przypominają swoje odpowiedniki z komputerów Mac. Widać to na przykładzie aplikacji Zdjęcia, która dostała sidebar po lewej stronie ułatwiający przechodzenie do albumów oraz sortowanie fotografii.

apple-ipados-14-wwdc-2020-ipad class="wp-image-1192867"

Pliki również doczekają się aktualizacji w postaci rozwijanego menu. To w nim będziemy mogli wybrać takie opcje jak zmiana widoku kolumnowego na inny itp. W przypadku kalendarza możemy liczyć za to na zupełnie nowe okienko dodawania wydarzenia. Nie będzie ono zajmować całego ekranu.

 class="wp-image-1192282"

Spore nowości otrzyma też aplikacja Muzyka, gdzie nowy pełnoekranowy ekran odtwarzania na tablecie pokaże od razu treść granego właśnie utworu. Usprawniona zostanie również Siri w postaci ikony w prawym dolnym rogu, ale z naszej perspektywy jest to zapewne nadal zupełnie nieistotne...

apple-ipados-14-wwdc-2020-ipad class="wp-image-1192876"

Otwartym pozostaje też pytanie, czy skorzystamy z najciekawszej nowości pokazanej na dzisiejszej konferencji, czyli Scribble.

Ucieszy to wszystkich posiadaczy Apple Pencila, bo rysowane nim kształty będą opcjonalnie automatycznie wyrównywane przez sztuczną inteligencję — jeśli narysujemy kreskę, to zostanie ona wyrównana. Do tego iPadOS 14 na nauczy się rozpoznawać pismo odręczne.

 class="wp-image-1192321"

Tekst będzie można zaznaczać, zmieniać jego kolor i kopiować do schowka, by potem wklejać do wybranego pola tekstowego w wersji cyfrowej. Całą zapisany odręcznie treść można też przesunąć w inne miejsce i będzie ona analizowana w locie, przez co np. adresy będą od razu klikalne.

apple-ipados-14-wwdc-2020-ipad class="wp-image-1192885"

Z kolei jeśli już przy polach tekstowych jesteśmy, to Apple Pencil pozwoli wpisywać odręczne litery bezpośrednio w nich, czyli np. na pasku adresu Safari lub w aplikacji przypomnienia wysuwanej z boku ekranu. Słoniem w pokoju jest tu jedynie… obsługa języka polskiego.

apple-ipados-14-wwdc-2020-ipad class="wp-image-1192864"

Nadal nie mamy w końcu funkcji swype oraz nawet wprowadzonego lata temu paska z podpowiedzią trzech słów. Obawiam się, że może ta najfajniejsza nowość z iPadOS 14 również nas ominąć. Apple się pochwalił na razie jedynie tym, że Scrabble wspiera języki angielski i chiński jednocześnie.

PS Ciekawe też czy Apple Pencil pozwoli wreszcie na obsługę systemu w pełni bo nadal nie da się za jego pomocą przeciągnąć paska Home i przejść do pulpitu z innej aplikacji.

apple-ipados-14-wwdc-2020-ipad class="wp-image-1192873"

A na koniec trzy wisienki na torcie.

Bardzo przydatną zmianą zarówno w iOS 14 i iPadOS 14 będzie uaktualnione powiadomienie o nadchodzącym połączeniu — czy to Face Time, czy to telefonicznym z iPhone’a, czy to z aplikacji typu VOIP z App Store’u. Do tej pory było ono pełnoekranowe, a teraz będzie mniejsze, wyświetlane jedynie na górze ekranu.

Do tego dochodzi nowa wyszukiwarka systemowa, która przypomina Spotlight z macOS-a. Pole tekstowe wyświetlane jest w formie małego okienka nad pulpitem, który nie jest rozmywany, a z jego poziomu można otworzyć kontakt, stronę internetową, aplikację lub np. wyszukać treść dokumentu.

REKLAMA
 class="wp-image-1192336"

Ostatnią z nowości jest opcja… ustawienia alternatywnych przeglądarek i aplikacji pocztowych jako domyślnych. No piekło zamarzło.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA