REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Kosmos

Naukowcy policzyli, czy w naszej galaktyce istnieją inne inteligentne cywilizacje. Wyszło im, że tak

Naukowcy z Nottingham rzucili się na głęboką wodę i zaczęli liczyć czy w naszej galaktyce istnieje jeszcze jakieś inteligentne życie. Wyszło im, że tak. I to nie jedno.

Naukowcy policzyli, czy w naszej galaktyce istnieją inne inteligentne cywilizacje. Wyszło im, że tak
REKLAMA
702 interakcji
dołącz do dyskusji

To chyba jedno z najważniejszych pytań współczesnej nauki, a z pewnością najważniejsze w astronomii. Człowiek od setek lat, jeżeli nie od tysiącleci zastanawia się czy w całym, niemalże bezkresnym wszechświecie życie powstało tylko na Ziemi czy też może występuje powszechnie. Szczególną wersją tego pytania jest pytanie o inteligencję takiego ewentualnego życia. Być może życie na Ziemi jest wyjątkiem, być może życie występuje powszechnie, ale życie inteligentne powstało na Ziemi, a być może i życie i życie inteligentne występuje we wszechświecie powszechnie. Te kwestia zajmują praktycznie każdego człowieka spoglądającego w rozgwieżdżone nocne niebo.

REKLAMA

Założenie: inteligentne życie powstaje wszędzie tak samo

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham zakładając w swoich badaniach, że inteligetne życie na innych planetach może powstawać w podobny sposób jak na Ziemi wyliczyli, że w Drodze Mlecznej może istnieć obecnie ponad 30 aktywnie komunikujących się inteligentnych cywilizacji.

W naszej galaktyce powinno być kilkadziesiąt aktywnych cywilizacji, jeżeli założymy, że na rozwinięcie się inteligentnego życia na danej planecie potrzeba około 5 miliardów lat, tak jak to było na Ziemi - mówi Christopher Conselice, profesor astrofizyki z Nottingham i jeden z autorów opracowania. W naszych badaniach skupiliśmy się na ewolucji, ale w skali kosmicznej. Nazwaliśmy to Astrobiologicznym Ograniczeniem Kopernikańskim.

Klasyczna metoda szacowania liczby inteligentnych cywilizacji opiera się na zgadywaniu wartości dotyczących życia, tyle że opinie co do poszczególnych wartości są bardzo różne. W naszych badaniach uprościliśmy te założenia wykorzystując nowe dane, dzięki czemu otrzymaliśmy solidne szacunki liczby cywilizacji w naszej galaktyce - dodaje Tom Westby, pierwszy autor opracowania.

Dwie wersje Astrobiologicznego Ograniczenia Kopernikańskiego zakładają, że inteligentne życie powstaje w czasie krótszym lub dłuższym niż 5 miliardów lat. Na Ziemi komunikująca się cywilizacja powstała około 4,5 mld lat po powstaniu Ziemi. Uwzględniając kryterium, że metaliczność gwiazdy musi być zbliżona do metaliczności Słońca (metaliczność to zawartość procentowa metali cięższych od wodoru i helu w gwieździe), można obliczyć, że w naszej galaktyce powinno istnieć aktualnie około 36 aktywnie komunikujących się cywilizacji.

Wyniki poszukiwań innych cywilizacji mówią wiele o nas samych

Badania wskazują, że liczba cywilizacji zależy silnie od tego jak długo takie cywilizacje aktywnie wysyłają w przestrzeń kosmiczną sygnały wskazujące na ich obecność, np. sygnały radiowe. Jeżeli założymy, że inne technologiczne cywilizacje nadają sygnały tak długo jak my, czyli powiedzmy co najmniej 100 lat, to w naszej galaktyce powinno być aktualnie 36 inteligentnych cywilizacji technicznych.

REKLAMA

Problem jednak w tym, że średnia odległość do takich cywilizacji wynosi 17 000 lat świetlnych, przez co wykrycie i komunikacja z takimi cywilizacjami znajdują się poza zasięgiem obecnych technologii. Oczywiście istnieje możliwość, że po prostu jesteśmy jedyną inteligetną cywilizacją w Drodze Mlecznej.

Nasze badania wskazują, że poszukiwanie pozaziemskich inteligentnych cywilizacji nie tylko wiele mówią o tym jak powstaje życie, ale także mogą nam bardzo dużo mówić o tym jak długo istnieją takie cywilizacje.  Jeżeli faktycznie uda nam się odkryć inteligentne życie to być może będzie to oznaczało, że nasza cywilizacja ma szansę przetrwać całkiem długo, a nie jedynie kilkaset lat. Z drugiej strony, jeżeli okaże się, że nie znajdziemy ani jednej aktywnej cywilizacji, to powinno nam to dać dużo do myślenia o tym jak dbamy o swoją własną. Poszukując pozaziemskiego inteligentnego życia - nawet jeżeli nic nie znajdziemy - odkrywamy swoją własną przyszłość i los - dodaje profesor Conselice.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA