REKLAMA

Koniec obowiązku noszenia maseczek już blisko. Szumowski znowu zmienił zdanie

Nie jest jasne, jak zniesienie obowiązku noszenia maseczki w przestrzeni publicznej ma się do odmrażania gospodarki ani czy zdołaliśmy już magicznie pokonać koronawirusa. Wiemy tylko, że im bliżej wyborów, tym mniej irytujących niedogodności dla wyborców.

25.05.2020 08.19
poczta polska maseczki koronawirus covid-19 sars-cov-2
REKLAMA
REKLAMA

Minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem dzisiejszego programu Graffiti na Polsat News. Udzielając wywiadu ogłosił, że prawdopodobnie – choć nie jest to jeszcze oficjalne – dziś lub jutro zostanie oficjalnie ogłoszona data zniesienia obowiązku noszenia maseczek lub zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej.  

16 kwietnia obowiązek ten został wprowadzony celem powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa i tym samym pandemii COVID-19. Szumowski argumentował jednak na wizji, że w niektórych województwach liczba zakażeń spada.

Niestety nie odniósł się do problemu możliwego błędu pomiaru z uwagi na liczbę przeprowadzanych testów. Trudno też zrozumieć informacje o malejącej liczbie zarażeń. Wedle dostępnej wiedzy z instytucji publicznych faktycznie można zaobserwować wspomniany spadek, daleko jednak do stanu, w którym sytuacja jest  pod całkowitą kontrolą. Niewykluczone, że zniesienie obowiązku w jakiś sposób przyczyni się do poprawienia sytuacji gospodarki. Ale szczegóły tego ewentualnego wpływu nie zostały przedstawione.

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Jak to wygląda na dziś?

Jedno co trzeba przyznać Szumowskiemu, to bez wątpienia nie jest on uparty. Zmienia poglądy dość często – adaptując się do nowych informacji, wysyłanych mu zarówno przez świat nauki, jak i przez władze promującej go partii politycznej, z niepokojem obserwującej spadek poparcia dla kandydującego o reelekcję prezydenta. W przeciągu kilkunastu tygodni dowiedzieliśmy się, że noszenie maseczek jest bezzasadne, po czym że bardzo pomaga – więc będziemy je nosić do czasu wynalezienia szczepionki – po czym wreszcie dziś zapowiada, że jednak na tę szczepionkę czekać nie będziemy.

REKLAMA

Na dziś jednak nakaz noszenia maseczek pozostaje w mocy. Zwolnione z tegoż nakazu wyjątki to:

  • dzieci do lat 4;
  • osoby, które borykają się z problemami z oddychaniem;
  • osoby, które ze względu na swój stan zdrowia, nie są w stanie same założyć i zdjąć maseczki;
  • osoby jadące wspólnie autem, jeżeli razem mieszkają;
  • osoby jadące autem razem z dzieckiem do 4 roku życia;
  • osoby pracujące, jeżeli nie mają one kontaktu z osobami z zewnątrz;
  • kierowcy zbiorowego transportu publicznego oraz przewoźnicy prywatni, jeżeli są odgrodzeni odpowiednio od pasażerów;
  • osoby duchowne sprawujące obrzędy religijne;
  • rolnicy w czasie pracy w gospodarstwie;
  • żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Służb Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, w czasie pełnienia swoich funkcji.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA