REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Biznes

Maseczki ochronne obowiązkowe w Polsce do czasu wynalezienia szczepionki

Premier Morawiecki na konferencji prasowej ogłosił, że by pomóc upadającej gospodarce, ostrożnie i stopniowo znoszone będą ograniczenia w izolacji. Na początek więcej osób w sklepach w sklepach i większa swoboda osobista.

Rząd poinformował, jak będzie znosił ograniczenia. Start 20 kwietnia
REKLAMA
591 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Już za cztery dni wprowadzone zostaną nowe, łagodniejsze ograniczenia w związku z walką z epidemią koronawirusa. Od poniedziałku zmieni się sposób, w jaki funkcjonują sklepy. Do tych mniejszych – do powierzchni stu metrów kwadratowych – wpuszczane będą cztery osoby na jedną kasę. Do wielkopowierzchniowych – powyżej stu metrów kwadratowych – ma być wpuszczana jedna osoba na każde 15 m2 powierzchni.

Przywrócona zostanie możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych, choć nadal trzeba będzie zachować dystans i zasłaniać twarz. Otwarty też będzie wstęp do lasów i parków, choć place zabaw mają pozostać zamknięte. Dopuszczone też będą publiczne obrzędy religijne, jednak do świątyni nie może wejść więcej niż jedna osoba na 15 m2. Osoby powyżej 13 roku życia będą mogły poruszać się bez nadzoru dorosłego.

Nakaz zakrywania ust i nosa nie zostanie zniesiony aż do wprowadzenia do obrotu szczepionki na koronawirusa.

20 kwietnia łagodniejsze ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa. Co dalej?

W zależności od wpływu znoszenia ograniczeń na liczbę nowych zarażonych będą podejmowane kolejne kroki mające na celu ratowanie gospodarki. Te będą podejmowane etapami i ostrożnie, w zależności od wspomnianej relacji nowych zarażeń do łagodzenia obostrzeń.

W ramach drugiego etapu przewidziane jest otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych, a także wybranych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki.

W ramach etapu trzeciego w ograniczony sposób ma zostać otwarta gastronomia. Otworzyć się będą również mogły zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych. Możliwe będą wydarzenia sportowe do 50 osób (na otwartej przestrzeni i bez publiczności). Otwarte też będą w sposób ograniczony przedszkola i żłobki.

REKLAMA

Czwarty etap to otwarcie salonów masażu i solariów, siłowni, klubów fitness, a także teatrów i kin w ramach nowego reżimu sanitarnego.

Żaden z kolejnych etapów nie zostanie jednak wdrożony, jeżeli poskutkuje to nagłym wzrostem zachorowań na COVID-19.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA