Nauka  /

Przekaż nieużywany sprzęt tym, którzy go naprawdę potrzebują. Trwa akcja ZdolniZdalni

Picture of the author
120 interakcji
dołącz do dyskusji

Szkoły dysponują całym niezbędnym oprogramowaniem, by skutecznie prowadzić zdalne nauczanie. Jest tylko jeden szkopuł – nie każdy uczeń dysponuje sprzętem, na którym mógłby z tego oprogramowania skorzystać.

Aby zmienić ten stan rzeczy, operator Play wraz ze stowarzyszeniami Rotary i Rotaract zapoczątkował akcję „ZdolniZdalni”. Jej celem jest pomoc najbardziej potrzebującym w pozyskaniu sprzętu niezbędnego do skutecznego wykorzystania dobrodziejstw e-learningu.

Do akcji zapoczątkowanej przez Play, Rotary i Rotaract szybko dołączyły inne podmioty. Wśród darczyńców znaleźli się choćby producenci smartfonów, Oppo, HTC i Xiaomi. Największą siłą akcji jest jednak społeczność zwykłych ludzi, których udało się zgromadzić na dedykowanej grupie na Facebooku: „ZdolniZdalni – zbiórka sprzętu do nauki zdalnej”. W chwili pisania tego tekstu grupa zrzesza ponad 2000 osób, chętnych do przekazania lub poszukujących sprzętu przydatnego w e-learningu.

Akcja „ZdolniZdalni" to kolejne działanie sieci Play mające charakter proedukacyjny. Lider telekomunikacji w kraju dba o to, by nawet w tak niesprzyjających warunkach umożliwić uczniom bezproblemowy kontakt z nauczycielami i rówieśnikami.

ZdolniZdalni – jak możesz pomóc?

Do akcji „ZdolniZdalni” dołączyć może każdy. Przekazać można dowolny sprzęt elektroniczny, przydatny podczas nauki w domu. Potrzebne są komputery, laptopy, tablety, monitory, smartfony, ale też drobne akcesoria – myszki, klawiatury, słuchawki, kamerki internetowe, etc.

Zbierany jest sprzęt tylko w pełni sprawny. Bez uszkodzeń mechanicznych i brakujących elementów zestawu. Oddawany sprzęt nie powinien być starszy niż 7 lat, aby uniknąć ewentualnych problemów z kompatybilnością oprogramowania.

Przed przekazaniem warto odpowiednio przygotować sprzęt. Przede wszystkim dobrze jest go wyczyścić, zarówno fizycznie, ze wszelkich zabrudzeń, jak i cyfrowo, ze wszystkich danych, które mogły na nim pozostać. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne, przed przekazaniem sprzętu należy go również zdezynfekować.

Szczegółowe informacje dot. przekazania sprzętu znajdują się na facebookowej grupie akcji.

Już w tej chwili w ramach akcji ZdolniZdalni przekazano ponad 200 urządzeń.

Fot: Rotaract

Inicjujący akcję Play przekazał kilkadziesiąt laptopów, które trafią do ZHR i uczniów szkoły w Swarzędzu.

Fot: Rotaract

To wciąż kropla w morzu potrzeb. Sprzętu potrzeba o wiele, wiele więcej.

Dopiero przymusowe zdalne nauczanie pokazało nam prawdziwą skalę cyfrowego wykluczenia w polskich szkołach i domach.

W samej tylko Warszawie jest co najmniej 600 dzieci, z którymi nie ma żadnego kontaktu od chwili wprowadzenia lekcji na odległość. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie jest nawet w stanie oszacować w tej chwili, jak wielkie jest zapotrzebowanie w innych częściach kraju.

Nierzadko dochodzi też do sytuacji, w której choć sprzęt w domu jest, tak młody uczeń nie może z niego swobodnie korzystać. Np. wtedy, gdy rodzic pracuje zdalnie, a w domu jest tylko jeden komputer, którym wszyscy muszą się dzielić. Lub wtedy, gdy kilkuosobowe rodzeństwo ma jednocześnie brać udział w zajęciach, a nie mają własnych urządzeń, z których mogliby indywidualnie korzystać.

Akcja „ZdolniZdalni” to możliwość wyrównania szans tych uczniów, którzy z powodu cyfrowego wykluczenia zostali postawieni na straconej pozycji. A także okazja na to, by dać nowe życie sprzętom elektronicznym, z których sami już nie korzystamy.

Szczegółowe informacje o akcji znajdziecie na grupie na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/ZdolniZdalni/.

Redakcja Spider's Web również włączyła się do akcji.

Jakiś czas temu pół-żartem, pół-serio otrzymaliśmy 100 klawiatur, żebyśmy tylko przestali PISAĆ CAPS LOCKIEM na naszym profilu na Facebooku. Klawiatury zostaną przekazane potrzebującym w ramach akcji ZdolniZdalni.

PS Ale caps lockiem i tak będziemy pisać ;)

*Materiał powstał we współpracy z Play

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst