Przekaż nieużywany sprzęt tym, którzy go naprawdę potrzebują. Trwa akcja ZdolniZdalni

Lokowanie produktu

Szkoły dysponują całym niezbędnym oprogramowaniem, by skutecznie prowadzić zdalne nauczanie. Jest tylko jeden szkopuł – nie każdy uczeń dysponuje sprzętem, na którym mógłby z tego oprogramowania skorzystać.

22.05.2020 17.23
Przekaż nieużywany sprzęt tym, którzy go potrzebują. Trwa akcja ZdolniZdalni

Aby zmienić ten stan rzeczy, operator Play wraz ze stowarzyszeniami Rotary i Rotaract zapoczątkował akcję „ZdolniZdalni”. Jej celem jest pomoc najbardziej potrzebującym w pozyskaniu sprzętu niezbędnego do skutecznego wykorzystania dobrodziejstw e-learningu.

Do akcji zapoczątkowanej przez Play, Rotary i Rotaract szybko dołączyły inne podmioty. Wśród darczyńców znaleźli się choćby producenci smartfonów, Oppo, HTC i Xiaomi. Największą siłą akcji jest jednak społeczność zwykłych ludzi, których udało się zgromadzić na dedykowanej grupie na Facebooku: „ZdolniZdalni – zbiórka sprzętu do nauki zdalnej”. W chwili pisania tego tekstu grupa zrzesza ponad 2000 osób, chętnych do przekazania lub poszukujących sprzętu przydatnego w e-learningu.

Akcja „ZdolniZdalni" to kolejne działanie sieci Play mające charakter proedukacyjny. Lider telekomunikacji w kraju dba o to, by nawet w tak niesprzyjających warunkach umożliwić uczniom bezproblemowy kontakt z nauczycielami i rówieśnikami.

ZdolniZdalni – jak możesz pomóc?

Do akcji „ZdolniZdalni” dołączyć może każdy. Przekazać można dowolny sprzęt elektroniczny, przydatny podczas nauki w domu. Potrzebne są komputery, laptopy, tablety, monitory, smartfony, ale też drobne akcesoria – myszki, klawiatury, słuchawki, kamerki internetowe, etc.

Zbierany jest sprzęt tylko w pełni sprawny. Bez uszkodzeń mechanicznych i brakujących elementów zestawu. Oddawany sprzęt nie powinien być starszy niż 7 lat, aby uniknąć ewentualnych problemów z kompatybilnością oprogramowania.

Przed przekazaniem warto odpowiednio przygotować sprzęt. Przede wszystkim dobrze jest go wyczyścić, zarówno fizycznie, ze wszelkich zabrudzeń, jak i cyfrowo, ze wszystkich danych, które mogły na nim pozostać. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne, przed przekazaniem sprzętu należy go również zdezynfekować.

Szczegółowe informacje dot. przekazania sprzętu znajdują się na facebookowej grupie akcji.

Już w tej chwili w ramach akcji ZdolniZdalni przekazano ponad 200 urządzeń.

ZdolniZdalni
Fot: Rotaract

Inicjujący akcję Play przekazał kilkadziesiąt laptopów, które trafią do ZHR i uczniów szkoły w Swarzędzu.

Fot: Rotaract

To wciąż kropla w morzu potrzeb. Sprzętu potrzeba o wiele, wiele więcej.

Dopiero przymusowe zdalne nauczanie pokazało nam prawdziwą skalę cyfrowego wykluczenia w polskich szkołach i domach.

W samej tylko Warszawie jest co najmniej 600 dzieci, z którymi nie ma żadnego kontaktu od chwili wprowadzenia lekcji na odległość. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie jest nawet w stanie oszacować w tej chwili, jak wielkie jest zapotrzebowanie w innych częściach kraju.

Nierzadko dochodzi też do sytuacji, w której choć sprzęt w domu jest, tak młody uczeń nie może z niego swobodnie korzystać. Np. wtedy, gdy rodzic pracuje zdalnie, a w domu jest tylko jeden komputer, którym wszyscy muszą się dzielić. Lub wtedy, gdy kilkuosobowe rodzeństwo ma jednocześnie brać udział w zajęciach, a nie mają własnych urządzeń, z których mogliby indywidualnie korzystać.

Akcja „ZdolniZdalni” to możliwość wyrównania szans tych uczniów, którzy z powodu cyfrowego wykluczenia zostali postawieni na straconej pozycji. A także okazja na to, by dać nowe życie sprzętom elektronicznym, z których sami już nie korzystamy.

Szczegółowe informacje o akcji znajdziecie na grupie na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/ZdolniZdalni/.

Redakcja Spider's Web również włączyła się do akcji.

Jakiś czas temu pół-żartem, pół-serio otrzymaliśmy 100 klawiatur, żebyśmy tylko przestali PISAĆ CAPS LOCKIEM na naszym profilu na Facebooku. Klawiatury zostaną przekazane potrzebującym w ramach akcji ZdolniZdalni.

PS Ale caps lockiem i tak będziemy pisać ;)

*Materiał powstał we współpracy z Play

Lokowanie produktu
Najnowsze