REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 10 2004 to najbardziej doszlifowana aktualizacja w historii. Nie pobieraj jej

Windows 10 2004 został przekazany producentom komputerów, a obrazy instalacyjne systemu można pobrać z serwerów Microsoftu. To prawdopodobnie najbardziej doszlifowana aktualizacja w historii Windowsa 10. Radzimy zachować szczególną ostrożność.

14.05.2020
8:26
Windows 10 2004 już ukończony, obrazy ISO dostępne. Nie pobieraj ich
REKLAMA
REKLAMA

Po licznych mniej lub bardziej drobnych wpadkach przy okazji kolejnych aktualizacji rozwojowych Windowsa 10 Microsoft stał się wyjątkowo ostrożny. Prace rozwojowe nad Windowsem 10 w wersji 2004 zakończyły się w zasadzie już pod koniec ubiegłego roku. Od tego czasu, przez bardzo długie miesiące, niemalże gotowy system znajdował się w czyśćcu beta-testów programu Windows Insider. Dlaczego?

Niemal pół roku testów gotowej wersji nowego Windowsa ma zagwarantować minimalną lub zerową liczbę problemów u użytkowników, którzy otrzymają rzeczoną aktualizację pod koniec bieżącego miesiąca. Testy te zresztą wyraźnie przyniosły owoce: gotowy Windows 10 2004 był wielokrotnie już aktualizowany drobnymi łatkami usuwającymi nawet najbardziej egzotyczne z usterek.

Przyszedł czas na weryfikację. Windows 10 2004 jest już gotowy i dostępny do pobrania.

Obrazy instalacyjne systemu zostały już udostępnione partnerom sprzętowym Microsoftu, by ci mogli prekonfigurować i preinstalować system w swoich nowych komputerach. Obraz instalacyjny (ISO) systemu jest też już dostępny na serwerach Microsoftu wraz z pakietem SDK dla programistów – a konkretniej na portalu MSDN.

Można też na chwilę dołączyć do beta-testów Windowsa 10 w ramach Windows Insider – pobrać aktualizację – i się z nich wypisać. Finalna wersja aktualizacji jest dostępna nawet w kręgu Wersja zapoznawcza, dla najmniej odważnych testerów.

Nie róbcie tego, jeżeli chcecie uniknąć problemów.

Wymuszenie aktualizacji do nowej wersji prawdopodobnie pójdzie gładko. Mimo tego gorąco namawiamy do zachowania cierpliwości i poczekanie do oficjalnej dostępności systemu, planowanej na koniec bieżącego miesiąca. Nie tylko dlatego, że nie do końca jest rozsądnym instalowanie niezwłocznie aktualizacji rozwojowej systemu operacyjnego – lepiej poczekać, czy więksi od nas entuzjaści nie wykryją błędów.

Dodatkowo, usługa Windows Update zanim dokona aktualizacji sprawdza, czy posiadany przez nas sprzęt i zainstalowane oprogramowanie jest zgodne z nową wersją systemu. W pewnych rzadkich przypadkach występują problemy – tym użytkownikom aktualizacja nie będzie oferowana aż do czasu ich rozwiązania. Dla przykładu, producent mojego komputera raptem wczoraj zapewnił nowy sterownik czytnika linii papilarnych, zgodny z Windowsem 10 2004. Do tej pory ów czytnik po aktualizacji zwyczajnie nie działał. Gdybym nie wymusił aktualizacji, ta nie zostałaby mi zaoferowana, a komputer zachowałby pełną dotychczasową funkcjonalność.

Windows 10 2004 – co nowego?

windows 10 2004 class="wp-image-1047229"

W Windowsie 10 2004 Cortana została wyrzucona z wyszukiwarki jak i samego Windowsa, stając się zwykłą aplikacją, nadzorowaną przez Microsoft Store. To ma pozwolić na szybsze wprowadzanie do niej nowości, a ekipie zajmującej się systemem zapewni luźniejsze ręce w rozwijaniu mechanizmu szukania.

windows 10 2004 class="wp-image-1047235"

Liftingu doczekało się też kilka ikonek. Na przykład te na liście dostępnych połączeń czytelniej informują o rodzajach poszczególnych sieci. Poprawiono też nieznacznie wygląd Obszaru roboczego Windows Ink.

windows 10 2004 class="wp-image-1047238"

Użyteczną zmianą jest szersza możliwość konfiguracji powiadomień: możemy je teraz częściowo ukrywać na ekranie blokady i szerzej decydować o ich formie.

windows 10 2004 class="wp-image-1047241"

Największą nowością z punktu widzenia całej polityki bezpieczeństwa jest możliwość ustawienia logowania do komputera z całkowitym pominięciem hasła. Jeżeli nasz PC lub tablet wyposażony jest w zabezpieczenie biometryczne zgodne z Windows Hello, możemy skonfigurować nasze Konto Microsoft tak, że można się do niego zalogować wyłącznie przez PIN lub Windows Hello.

windows 10 2004 class="wp-image-1047244"

Posprzątano też w sekcji ustawień Języka. Zamiast licznych podkategorii mamy w widoku głównym czytelny panel, który jasno ilustruje jakie języki systemu i klawiatury mamy zainstalowane i z których korzystamy.

windows 10 2004 class="wp-image-1047247"

Rozbudowy doczekało się też menu ustawień sieciowych. Dodatkowo, w kreatorze odzyskiwania systemu po awarii pojawiła się nowa funkcja. Możemy przywrócić system z partycji serwisowej lub – jeżeli ta z jakiegoś względu nie jest dostępna – prosto z chmury Microsoftu.

windows 10 2004 class="wp-image-1047250"

Dwóch użytecznych wskaźników doczekał się systemowy Menadżer zadań. Pokazuje on teraz rodzaje dysków (SSD, HDD) jakie są zainstalowane w naszym urządzeniu a także temperaturę naszego układu graficznego, jeżeli ten znajduje się poza procesorem centralnym.

microsoft edge faq class="wp-image-1070976"

Wraz z aktualizacją pojawi się też nowa przeglądarka Edge wykorzystująca fundament Chromium zamiast autorskiego Spartana. Przeglądarka ta jest już do ręcznego pobrania od dłuższego czasu dla wszystkich użytkowników Windowsa 7 i nowszego, ale wraz z Windowsem 10 2004 pojawi się w naszym komputerze automatycznie.

windows 10 2004 iso class="wp-image-1146361"

Bardzo istotnej zmiany doczekał się też Podsystem Windows dla systemu Linux, który służy do uruchamiania w Windowsie aplikacji napisanych dla Linuxa. Od wersji 2004 w jego ramach zawarte jest cały, uruchamiany na żądanie linuxowy kernel – co bardzo korzystnie wpłynęło na wydajność całego mechanizmu.

 class="wp-image-1136722"

W nowym systemie pojawi się też najnowsza wersja DirectX-a - a więc zestawu API wykorzystywanego przez twórców gier. DirectX 12 Ultra. Do zawartych w nim nowości należą obsługa DXR 1.1, a więc możliwość realizowania techniki śledzenia promieni przez dowolną zgodną kartę graficzną (DXR 1.0 wspólpracuje tylko z układami Turing od Nvidii). Nowością jest też VRS (Variable Rate Shading), które umożliwia twórcom gier sterowanie precyzją, w jakiej pracują shadery w każdej klatce obrazu. Ciekawie zapowiada się tez mechanizm mesh shading pozwalający na uzyskanie wieloboków o większej złożoności przy relatywnie niskim zwiększaniu obciążenia sprzętu.

REKLAMA

Windows 10 2004 zawiera też optymalizacje dla posiadaczy starszych, mechanicznych dysków HDD - nowy mechanizm indeksowania danych ma dokładnie analizować obciążenie naszego komputera i działać tak, by w żadnym momencie jego praca nie wpływała w dostrzegalny sposób na równolegle wykonywane przez komputer inne działania. Proces indeksowania zostanie też wstrzymany, jeżeli trwa operacja przenoszenia lub usuwania plików w pamięci masowej.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA