REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

SpaceX udostępnił symulator cumowania Dragonem do ISS. Każdy może spróbować

Pod koniec maja statek Crew Dragon po raz pierwszy zabierze pasażerów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Będzie to pierwszy załogowy lot kosmiczny wykonywany z terytorium Stanów Zjednoczonych od 2011 r. Teraz możesz sam sprawdzić jak będzie wyglądało cumowanie statkiem do stacji.

13.05.2020
12:58
SpaceX udostępnił symulator cumowania Dragonem do ISS. Każdy może spróbować
REKLAMA
REKLAMA

Kilka godzin temu SpaceX udostępnił nowy symulator online, w którym można spróbować samemu zacumować ręcznie do ISS za pomocą statku Crew Dragon. Zdecydowanie nie jest to takie łatwe jakby mogło się wydawać.

Symulacja rozpoczyna się w momencie gdy statek znajduje się już w przestrzeni kosmicznej, a przed nim znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Użytkownik ma do dyspozycji wszystkie kontrolery pozwalające odpowiednio ustawić statek względem stacji, a następnie do niej zacumować. Warto jednak pamiętać, że wszystko dzieje się w przestrzeni kosmicznej, gdzie ani poruszanie się do przodu, ani wstecz, ani obracanie się nie przypominają swoich odpowiedników na powierzchni Ziemi.

Kontrolery po lewej stronie pozwalają przemieszczać się w przód, w tył, w górę, w dół i na boki, natomiast te po prawej stronie odpowiadają za przechylenie i odchylenie statku. Wyświetlacz HUD pomaga monitorować czy poruszamy się we właściwym kierunku. Podejście do ISS nie należy do szybkich, wręcz przeciwnie - jest to powolny proces, a każdy manewr trwa stosunkowo długo. Jeżeli zatem masz odpowiednio dużo czasu, możesz sprawdzić czy byłbyś w stanie zacumować Dragonem do stacji kosmicznej.

REKLAMA

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, astronauci nie będą musieli cumować w trybie ręcznym. Statek Crew Dragon potrafi sam, automatycznie cumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mimo to, wszyscy członkowie załogi zawsze przechodzą szkolenie pozwalające im samodzielnie zacumować do stacji kosmicznej. Tak na wszelki wypadek.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA