REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Bankowość

Jest wygodnie, estetycznie i przejrzyście. Oto PeoPay 3.0 - nowa aplikacja Banku Pekao

07.05.2020
10:57
bank-pekao-3
REKLAMA

Mamy świetną wiadomość dla klientów Banku Pekao. U pierwszych klientów pojawiła się już nowa aplikacja mobilna PeoPay 3.0. Jest spójna wizualnie z nowym systemem transakcyjnym Pekao24. Sprawdziliśmy, jak radzi sobie w praktyce.

REKLAMA

W listopadzie ubiegłego roku udostępniono nowy system bankowości online od Pekao S.A. Niedawno ta nowoczesna webaplikacja została zresztą ustawiona jako ta domyślna dla wszystkich klientów, a stare Pekao24 jest powoli wygaszane.

Teraz przyszła kolej na odświeżenie aplikacji mobilnej PeoPay, która pod względem designu jest wreszcie spójna z tym, co widzimy w przeglądarkach. Dotyczy to zarówno kolorystyki, jak i sposobu nawigacji i układu poszczególnych menu.

peopay 3.0 aplikacja bank pekao sa pekao24 class="wp-image-1141840"

PeoPay i Pekao24 grają do tej samej bramki.

Przez lata bankowość online i bankowość mobilna w Pekao S.A. wyglądały zupełnie inaczej. Programy przygotowane na smartfony oraz swego czasu na tablety nie nawiązywały do interfejsu webowego od Banku Pekao, który do zeszłego roku mocno trącił myszką.

Odświeżone pół roku temu Pekao24 było z kolei znowu takim zupełnie nowym projektem, który nie był spójny z rozwijaną do tej pory aplikacją, czyli PeoPay 2.0. Dopiero teraz mamy wreszcie spójność pomiędzy dwoma interfejsami do zarządzania kontem klienta.

peopay 3.0 aplikacja bank pekao sa pekao24 class="wp-image-1141819"
Główny ekran logowania w PeoPay 3.0

Jak wygląda i działa PeoPay 3.0?

Główny ekran aplikacji delikatnie nawiązuje do pierwszej wersji aplikacji mobilnej Pekao S.A. Oparta była o interfejs kołowy, a i tutaj mamy w centrum ekranu dwa okręgi. Przesunięcie palcem z jednego na drugi pozwala podejrzeć saldo jednego wybranego konta — można ustawić widok zarówno procentowy, jak i kwotę.

Po prawej stronie dostępny jest panel powiadomień, który pozwala podejrzeć wiadomości nt. konta klienta oraz ofert banku. Z tego miejsca można też przejść po zalogowaniu do nadchodzących płatności. Oprócz tego na ekranie głównym można znaleźć na dole cztery przyciski:

 • Kontakt — pozwala wykonać połączenie do biura obsługi klienta Banku Pekao S.A.;
 • Blik — generuje po autoryzacji użytkownika ekran z kodem BLIK, z którego można przejść do menu przelewu na numer telefonu;
 • Skanuj i płać — odpala aparat, który wyszukuje kodów QR z informacjami o danych do przelewu;
 • Więcej — tutaj można znaleźć link do strony internetowej z mapą placówek i bankomatów, opcję oceny aplikacji, samouczek, politykę prywatności i porady związane z bezpieczeństwem.

peopay 3.0 aplikacja bank pekao sa pekao24 class="wp-image-1141822"
Na ekranie głównym można wyświetlać informację na temat wybranego rachunku bez logowania

Dotknięcie przycisku w środku głównego ekranu pozwala na zalogowanie się na swoje konto zabezpieczeniem biometrycznym.

Otwiera to pulpit, na którym w górnej części wyświetlone są numer oraz saldo podstawowego rachunku, a w prawym górnym rogu — ikonka nawiązywania połączenia z konsultantem. Bank Pekao już tutaj zachęca do wzięcia pożyczki ekspresowej, a poniżej prezentuje wykaz trzech ostatnich operacji.

Niżej znalazły się przyciski Blik oraz Skanuj i płać, a pomiędzy nimi guzik do przelewów. Pod nimi można znaleźć przewijający się automatycznie pasek z informacją o saldzie wszystkich rachunków — wygląda to trochę jak pasek z notowaniami giełdowymi w telewizjach informacyjnych.

 class="wp-image-1141867"

Na szczęście nie trzeba czekać, aż się przewinie, by zobaczyć informację nt. innych rachunków, a ich listę można rozwinąć.

Pod nimi z kolei znalazła się lista kart przypisanych do rachunków. To tutaj można zablokować ją w razie utraty, zmienić limity transakcji, zmienić PIN oraz zamówić duplikat. Każdej karcie można też nadać nazwę oraz sprawdzić powiązane z nią rachunki oraz numer konta.

Na dolnym pasku nawigacyjnym znalazły się przyciski nawigacyjne, które pozwalają przejść do takich sekcji, jak Płatności (przelewy i nie tylko), Historia (lista operacji i analiza finansowa), Dla Ciebie (oferty i usługi) oraz Więcej (metody płatności, ustawienia, e-Dokumenty, Notowania itp.).

peopay 3.0 aplikacja bank pekao sa pekao24 class="wp-image-1141831"
Ekran płatności w aplikacji Banku Pekao S.A. pozwala na wykonywanie różnych przelewów

Każdy z tych ekranów został zaprojektowany od nowa, na czele z tym do płatności.

Tutaj w górnej części znalazły się trzy przyciski pozwalające na przejrzenie listy odbiorców, zarządzanie płatnościami oraz na przejście do wykazu nadchodzących płatności. Pod nimi znalazła się dwukolumnowa lista przycisków pozwalających na wykonywanie najróżniejszych przelewów. Wśród nich są:

 • przelew zwykły;
 • przelew własny;
 • kantor Pekao24;
 • przelew na telefon;
 • doładowanie telefonu;
 • przelew do urzędu
 • walutowy/zagraniczny;
 • Blik.

Z nowej aplikacji Pekao S.A. korzystam już od kilku dni i jestem z niej niezmiernie zadowolony — wygląda ładnie i przejrzyście. Wreszcie nie czuję dysonansu, gdy przesiadam się z systemu bankowości Pekao24 w przeglądarce na smartfona, bo PeoPay 3.0 projektowany był w tym samym duchu.

peopay 3.0 aplikacja bank pekao sa pekao24 class="wp-image-1141828"
Na dolnym pasku można odszukać informacje o ofercie banku

Drobne usterki nie psują dobrego wrażenia.

W wersji testowej na drobne przycięcia animacji i okazjonalne białe ekrany w oczekiwaniu na załadowanie treści mogę jednak przymknąć oko — liczę na to, że z takimi usterkami programiści szybko sobie poradzą. Najważniejsze, że wreszcie mam program, którego interfejs sprawia, że chce się z niego korzystać.

Szkoda tylko, że nowa aplikacja nie ma wersji na tablety i wyświetla wersję ze smartfona w letterboksie, skoro Bank Pekao S.A. miał już kilka lat temu osobny program napisany tylko na iPady. Mam jednak nadzieję, że obsługa większych ekranów zostanie dodana kiedyś do PeoPay 3.0 w ramach aktualizacji.

REKLAMA

PeoPay 3.0 nie jest jeszcze dostępne u wszystkich użytkowników, ale nowa aplikacja powinna pojawić się lada moment w formie aktualizacji PeoPay 2.0.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA