REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Stany Zjednoczone znów atakują Huaweia. Chcą uniemożliwić mu produkcję procesorów

Huawei na skutek toczącej się zimnej wojny Stanów Zjednoczonych z Chinami ma zakaz współpracy z amerykańskimi firmami. A teraz administracja Trumpa przykręca śrubę, zadając kolejny cios z dość niespodziewanego kierunku.

16.05.2020
17:03
Producenci procesorów z zakazem współpracy z Huawei
REKLAMA
REKLAMA

W wyniku postawionych przez amerykańskie władze o rzekome szpiegostwo gospodarcze firma Huawei nie może prowadzić interesów ze swoimi amerykańskimi partnerami – choć od tej reguły są pewne wyjątki. To niestety oznacza, że Google nie może certyfikować nowych sprzętów Huaweia, co oznacza, że te nie mają dostępu do Usług Play – zamiast tego oferują więc autorską alternatywę w postaci Huawei Mobile Services.

Huawei miał też chwilowe problemy z pozyskiwaniem procesorów – brytyjska firma ARM licencjonująca chińskiemu gigantowi swoją wiedzę miała pewne wątpliwości czy dalsza współpraca jest legalna. Na szczęście ostatecznie uznano, że władze amerykańskie nie mają jurysdykcji nad ARM-em, mimo iż firma ma wiele biur i placówek na terenie Stanów Zjednoczonych. Władze amerykańskie znalazły więc inny sposób by zaszkodzić chińskiemu gigantowi.

Produkujesz procesory wykorzystując amerykański sprzęt? To nie możesz współpracować z Huaweiem.

Procesory znajdujące się w sprzętach Huaweia projektuje należąca do niego firma HiSilicon na bazie architektury wspomnianego wyżej ARM-a. Ich wytwarzaniem zajmuje się tajwańska TSMC, co… może się niebawem zmienić. Amerykański Departament Handlu uznał, że żaden producent półprzewodników wykorzystujący amerykański sprzęt lub amerykańskie oprogramowanie nie może dostarczać Huaweiowi lub należącym do niego firmom swoich produktów bez stosownej licencji. HiSilicon niemal w całości polega na liniach produkcyjnych swojego tajwańskiego partnera.

Chiny podobno już planują odwet. Zamierzają ponoć zacząć traktować amerykańskie firmy w podobny sposób, co Stany Zjednoczone Huaweia. Na odpowiedniku czarnej listy Trumpa mają znaleźć się, między innymi, Apple, Qualcomm i Cisco.

REKLAMA

TSMC wystosowało oświadczenie, w którym twierdzi, że na dziś firma konsultuje się z prawnikami z całego świata w kwestii interpretacji nowych przepisów wystosowanych przez amerykański Departament Handlu. Do klientów TSMC należą, między innymi, AMD, Apple, Broadcom, Marvell, Mediatek, Nvidia i Qualcomm.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA