REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Przebieracie nogami w oczekiwaniu na GTA VI? Weźcie coś na uspokojenie, gra pojawi się za kilka lat

Niedawno internet obiegły plotki mówiące o premierze GTA VI już w 2021 r. Wygląda jednak na to, że musimy uzbroić się w cierpliwość na dłużej. Plany finansowe sugerują możliwą datę premiery GTA VI.

27.05.2020
10:53
gta vi
REKLAMA
REKLAMA

GTA to nie gra, lecz instytucja. GTA V została wydana w 2013 r. na PlayStation 3 i Xbox 360 i stała się hitem, jakiego jeszcze nie było.

GTA V rozbiło bank.

Rokcstar zainwestował w produkcję przepotężne środki, bowiem połączone budżety produkcyjne i marketingowe opiewały na zawrotną kwotę 265 mln dol. Dla porównania, ostatnia część Gwiezdnych wojen miała bardzo porównywalny budżet wynoszący 275 mln dol.

Powiedzieć, że inwestycja w GTA V się opłaciła, to nic nie powiedzieć. Gra stała się najbardziej kasowym produktem popkulturowym w historii. Oznacza to, że zarobiła więcej niż dowolna inna gra, ale w tym nie ma większej niespodzianki. Bardziej zaskakuje fakt, że GTA V wyprzedziła również wszystkie filmy.

Przychód ze sprzedaży GTA V już w 2018 r. przebił poziom 6 mld dol., kiedy przychody ze wspomnianych Gwiezdnych wojen zamykają się w granicy 2 mld dol. Na świecie sprzedało się już ponad 120 mln kopii gry.

Potężną żyłą złota okazał się tryb multiplayer. Mikrotransakcje z GTA Online sprawiają, że GTA V zarabia do dziś. Niedawno GTA V została udostępniona za darmo na platformie Epic Games Store, ale ten ruch opłaci się Rockstarowi, ponieważ powiększy się baza graczy w trybie online.

Oczekiwania wobec GTA VI są olbrzymie.

Nie ma drugiej tak bardzo wyczekiwanej gry, jak GTA VI. Gracze, rynek i analitycy mają oczekiwania wywindowane do poziomów, jakich jeszcze nie było. Rockstar się jednak nie spieszy. Rzeka gotówki płynąca z GTA Online sprawia, że pośpiech nie jest wskazany. Ważniejsza jest pewność, że kolejny tytuł będzie dopracowany pod każdym względem.

Kilka miesięcy temu pojawiły się spekulacje o premierze GTA V na start nowej generacji konsol, a więc jeszcze w 2020 r. Później pojawiały się zapowiedzi, że będzie to jednak 2021 r.

Najbardziej prawdopodobna premiera GTA VI to przełom 2023 i 2024 r. Na tę datę Rockstar szykuje wzmożone wydatki na marketing.

Take-Two Interactive, wydawca będący właścicielem grupy Rockstar Games, wydaje rocznie od 10 do 40 mln dol. na marketing. Take-Two opublikował plan finansowy na nadchodzące lata, z którego wynika, że w kwartałach od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r. planowane wydatki na marketing będą wynosić 89 mln dol.

 class="wp-image-1154983"

Ten fakt zauważył Jeff Cohen z firmy inwestycyjnej Stephens. Wskazał on na jeszcze jeden ciekawy fakt. Według wcześniejszych zapowiedzi, wzmożone wydatki na marketing miały się pojawić w poprzednim roku fiskalnym i miały wynosić 78,1 mln dol. Najnowszy raport Take-Two Interactive przesuwa planowane wydatki na rok fiskalny 2023–2024 i podbija stawkę o 11,1 mln dol.

Jeżeli jest gra, która wymagałaby tak potężnych nakładów na marketing, to jest nią właśnie GTA VI.

Premiera GTA VI na przełomie 2023 i 2024 r. ma dużo sensu.

Przełom 2023 i 2024 r. będzie czasem, kiedy nowa generacja konsol zadomowi się na rynku już na dobre, a baza użytkowników PS5 i Xbox Series X będzie duża. Kto wie, być może w tym okresie zadebiutują wersje Pro nowych konsol, co jest bardzo prawdopodobnym scenariuszem.

Tym samym Rockstar wchodziłby na dobrze zakorzeniony rynek o dużym potencjale. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że GTA Vi zadebiutuje właśnie na konsolach. GTA V debiutowała na PS3 i X360 w 2013 r., rok później pojawiła się na PlayStation 4 i na Xbox One, a dopiero po dwóch latach od premiery na platformie PC. W przypadku GTA IV opóźnienie wersji pecetowej wynosiło pół roku.

REKLAMA

Wygląda więc na to, że mamy przed sobą jeszcze trzy lata oczekiwania. Ciekaw jestem, czy w tym czasie możemy spodziewać się odświeżonej wersji GTA V na konsole PlayStation 5 i Xbox Series X.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA