REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowy Firefox ostrzeże, że nasze hasło wyciekło i poda listę stron, na których go używaliśmy

Właśnie pojawiła się najnowsza wersja przeglądarki Firefox, oznaczona numerem 76. Nowa wersja to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa loginów i haseł przechowywanych w przeglądarce, ale również funkcje, które polubią fani YouTube’a i wideorozmów.

05.05.2020
20:14
firefox logo
REKLAMA
REKLAMA

Użytkownicy Firefoksa mogą już zaktualizować przeglądarkę do najnowszej stabilnej wersji z numerem 76,0. Nowa wersja wnosi przede wszystkim trzy główne zmiany.

Firefox 76 z nowościami w trybie „Obraz w obrazie”.

Tryb Obraz w obrazie (czyli Picture-in-Picture w języku Shakespeare’a) to jedna z najlepszych funkcji nowoczesnych przeglądarek. Umożliwia ona oglądanie wideo w małym pływającym okienku. Możesz czytać tekst w jednej zakładce i wyświetlać nad nim małe okienko z filmem wprost z innej zakładki. Ten tryb idealnie sprawdza się w połączeniu z YouTube’em.

Obraz w obrazie był oczywiście dostępny w Firefoksie już wcześniej, ale teraz dużo łatwiej włączymy ten tryb. Wystarczy podwójne kliknięcie przyciskiem myszy na wideo, by przełączyć je do formy małego okienka. Dwuklik na okienku uruchomi tryb pełnego ekranu. I tak na zmianę. Szybciej i wygodniej.

Druga nowość to poprawa bezpieczeństwa.

Firefox 76 skupia się na poprawie bezpieczeństwa kont internetowych, bazując głównie na wbudowanym menedżerze haseł. Jeżeli masz zapisane w przeglądarce hasło do witryny, która w przeszłości padła celem ataku, Firefox wyświetli komunikat ostrzegawczy. Będzie to sygnałem, by jak najszybciej zmienić hasło i (o ile to możliwe) włączyć podwójną autentykację.

Co więcej, jeżeli dojdzie do wycieku danych z danej strony, Firefox poinformuje cię nie tylko o tym fakcie, ale też poda listę innych stron, w których stosowałeś to samo hasło.

Przeglądarka ma też usprawniony mechanizm generowania haseł, który teraz działa na większej liczbie stron internetowych. Hasła można oczywiście przechowywać w menedżerze wbudowanym w Firefoksa.

Pojawia się te nowa warstwa zabezpieczeń dostępu do bazy zapisanych haseł. Jeżeli chcesz wyświetlić zapisane hasła, a nie stosujesz opcji master password (nadrzędnego hasła zabezpieczającego bazę), Firefox 76 zmusi cię do wpisania hasła użytkownika systemu operacyjnego. To bardzo przydatna opcja w sytuacjach, gdy przekazujemy urządzenie innym osobom, np. rodzinie czy znajomym.

Trzecia nowość w Firefoksie to rozszerzone audio.

REKLAMA

Firefox obsługuje teraz Audio Worklet, czyli API sieciowego audio. Oznacza to, że przeglądarka staje się kompatybilna z większą bazą usług wykorzystujących dźwięk, w tym np. z szalenie popularnym w ostatnim czasie Zoomie do wideokonferencji. Zoom zadziała wewnątrz przeglądarki bez potrzeby pobierania jakichkolwiek dodatków.

Najnowszą wersję Firefoksa pobierzesz ze strony Mozilli.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA