REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 10 2004 powinien zainteresować posiadaczy starych PC. Są optymalizacje dla pamięci HDD

29.04.2020
16:24
windows 10 2004 hdd
REKLAMA

Najnowszy system Microsoftu nie radzi sobie zbyt dobrze na starszych, wykorzystujących mechaniczne elementy dyskach twardych. Nadciągająca aktualizacja wprowadzi istotne zmiany, za sprawą których nasze PC nieco przyspieszą.

REKLAMA

Aktualizacja Windowsa 10 do wersji 2004 jest już w zasadzie gotowa. Microsoft czeka na stosowny moment na jej udostępnienie – ten ma nadejść ponoć w połowie przyszłego miesiąca. Jedną z nowości jest gruntownie przebudowana systemowa wyszukiwarka Windowsa. Zostanie nie tylko oddzielona od wygaszanej Cortany – co ułatwi jej modernizację w przyszłości – ale na dodatek jej mechanizm indeksowania został gruntownie usprawniony.

Nowy mechanizm indeksowania ma dokładnie analizować obciążenie naszego komputera i działać tak, by w żadnym momencie jego praca nie wpływała w dostrzegalny sposób na równolegle wykonywane przez komputer inne działania. Proces indeksowania zostanie też wstrzymany, jeżeli trwa operacja przenoszenia lub usuwania plików w pamięci masowej.

Co to jest indeksowanie w wyszukiwarce?

Indeksowanie to proces, dzięki któremu systemowa wyszukiwarka nie musi za każdym razem analizować pełnej zawartości naszych wszystkich pamięci masowych. Za każdym razem, gdy pojawi się w niej nowy plik, mechanizm indeksujący go analizuje, wyciągając z niego najistotniejsze metadane i zapamiętuje je w pamięci podręcznej wyszukiwarki, tworząc swoisty spis treści wszystkich danych na naszym komputerze.

Dzięki indeksowaniu, po wpisaniu zapytania do wyszukiwarki, wyniki prezentowane są w niej błyskawicznie, ponieważ jej indeks to nieporównywalnie mniejsza ilość danych do przeskanowania od całego dysku. Indeksowanie jest jednak procesem ciągłym, działającym w tle i aktywującym się za każdym razem, gdy w naszych plikach zostaną dokonane jakieś zmiany – czyli dość często.

windows 10 2004 hdd class="wp-image-1137376"

Dlatego optymalizacja procesu indeksowania nie jest łatwa – z jednej strony ów proces powinien zajmować jak najmniej czasu, by wyszukiwarka błyskawicznie reagowała na wszystkie zmiany. Z drugiej, zbyt wiele indeksowanych lokalizacji w zbyt szybkim tempie prowadzi do spadku wydajności komputera i krótszego czasu pracy na akumulatorze.

Optymalizacje zawarte w aktualizacji 2004 do Windowsa 10 będą raczej mało odczuwalne dla osób wykorzystujących dyski SSD, pod które system Microsoftu jest optymalizowany od początku. Daleko idące optymalizacje w indeksowaniu powinny jednak zauważalnie i korzystnie wpłynąć na wydajność pracy komputerów wykorzystujących dyski HDD.

Windows 10 2004 – co nowego oprócz optymalizacji pod HDD?

Do pozostałych nowości nowości należą:

  • Więcej możliwości konfigurowania powiadomień
  • Poprawione menu Ustawień, gruntownie przebudowane menu Ustawień sieciowych
  • Możliwość przywrócenia systemu prosto z chmury
  • Dołączenie do systemu kernela Linuxa, co znacząco wpływa na wydajność uruchamianych w Windowsie linuxowych aplikacji
  • DirectX 12 Ultra

REKLAMA

A także inne, szerzej opisane w tym materiale.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA