REKLAMA

Starlink nad Polską. Lista miast, z których będzie widać pociąg Elona Muska

Wczoraj nieliczni obserwatorzy z Polski byli w stanie dostrzec na niebie satelity Starling, ale spektakularnego show nie było. Dzisiaj może być jednak inaczej.

23.04.2020 14.04
Starlink nad Polską. Lista miast, z których widać pociąg Elona Muska
REKLAMA
REKLAMA

Wczoraj, o godzinie 21:30 z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 niosąca na swoim szczycie siódmy już z kolei pakiet 60 satelitów Starlink firmy SpaceX.

Choć pierwotnie start rakiety planowany był na godzinę 21:37, co podchwyciło wielu z naszych czytelników zauważając, że w Polsce ta godzina ma jeszcze drugie znaczenie - to ostatecznie rakieta wystartowała o godzinie 21:30. Start przebiegł bez żadnych problemów, satelity oddzieliły się od rakiety 15 minut po starcie na wysokości ok. 220 km nad Ziemią.

Relację ze startu możecie obejrzeć na oficjalnym kanale SpaceX na YouTube.

Pierwszy człon rakiety, dla którego to już był czwarty lot na orbitę, po raz kolejny prawidłowo i bez żadnych szkód wylądował na barce oceanicznej Of Course I Still Love You.

Ale nic nie było widać...

Trajektoria lotu satelitów po wczorajszym starcie wskazywała, że z południowo-zachodniej Polski będzie widać przelot satelitów nisko nad horyzontem i z waszych relacji wiem, że części z was faktycznie udało się je zauważyć. Niemniej jednak równie z wielu was postało na zewnątrz, zmarznęło i wróciło do domu z niczym (poza większą ilością tlenu w płucach - w sumie dobrze).

Starlink nad Polską. Gdzie będzie widać pociąg Elona Muska

No właśnie. Dzisiaj wieczorem satelity wystrzelone wyniesione wczoraj na orbitę przelecą nad Polską. Powinny zatem być widoczne. Jest tylko jeden problem - do przelotu dojdzie tuż po zachodzie Słońca, a więc niebo będzie jeszcze całkiem jasne. Im dalej na wschód się znajdujecie tym satelity pojawią się później i tym niebo będzie ciemniejsze, aczkolwiek nadal będą to warunki dalekie od idealnych.

Poniżej znajdziecie momenty przelotów dla wybranych miast w kraju. Dajcie znać w komentarzach czy udało Wam się dostrzec pociąg Muska.

Pierwszy przelot będzie widoczny tuż po zachodzie Słońca. Z jednej strony będzie jeszcze jasno, z drugiej strony satelity będą przelatywały wysoko na niebie.

Sosnowiec - satelity pojawią się ok. 20:23 na prawo od Wenus, aby wznieść się aż 70 stopni nad horyzont, przelecieć przez asteryzm Wielkiego Wozu 3 minuty później i zniknąć tuż nad horyzontem na południowym wschodzie.

Kraków - satelity pojawią się niebie ok. 20:23 na prawo od Wenus, aby wznieść się aż 69 stopni nad horyzont, przelecieć przez Wielki Wóz o 20:26 i zniknąć tuż nad horyzontem na południowym wschodzie.

Warszawa - satelity pojawią się na niebie ok. 20:24 na lewo od Wenus, wzniosą się na 55 stopni nad horyzont i przelecą przez gwiazdozbiór Lwa dwie minuty później, aby zniknąć tuż nad horyzontem o 20:28.

Zachodnia Polska musi jednak poczekać na drugi dzisiaj przelot, który nastąpi ok. 90 minut po pierwszym. Tym razem niebo będzie już ciemniejsze... ale satelity będą szurały nisko nad horyzontem.

Szczecin i Poznań - satelity pojawią się ok. 21:55 nieco na lewo od jasnej Wenus i wzniosą się zaledwie na 14 stopni nad horyzont, po czym wejdą w cień Ziemi i znikną z pola widzenia.

Wrocław - satelity pojawią się na niebie ok. 21:57 i wzniosą się na 17 stopni nad horyzont

REKLAMA

Słupsk, Miastko - satelity pojawią się na niebie ok. 21:57 i wzniosą się na 11 stopni nad horyzont

Można zatem stwierdzić, że pół kraju będzie narzekała dzisiaj na jasne niebo, a drugie pół na niski przelot. Tak czy inaczej ja wychodzę dzisiaj sprawdzić czy uda mi się coś dojrzeć. A wy?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA