REKLAMA

NASA i SpaceX ćwiczą procedury przed pierwszym lotem załogowym Crew Dragona

Połączone zespoły NASA i SpaceX zakończyły właśnie serię symulacji zbliżającej się misji załogowej na pokład ISS. Przeprowadzone testy obejmowały całość misji, od startu aż po lądowanie.

02.04.2020 14.42
NASA i SpaceX ćwiczą procedury przed pierwszym lotem załogowym Crew Dragona
REKLAMA
REKLAMA

W ramach misji Demo-2 astronauci Bob Behnken oraz Doug Hurley polecą w maju na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie statku Crew Dragon zainstalowanego na szczycie rakiety Falcon 9. Będzie to pierwszy kosmiczny lot załogowy realizowany z terytorium Stanów Zjednoczonych od 2011 r.

Przez ostatnich kilka miesięcy najważniejsi członkowie zespołu kontroli lotu z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego realizowali symulacje poszczególnych faz nadchodzącej misji. W tym samym czasie astronauci ćwiczyli procedury, korzystając przy tym z realistycznego symulatora Crew Dragona.

W ramach ostatniej symulacji poszczególne zespoły wykonywały swoje procedury przewidziane na okres od zamknięcia włazu do odłączenia od stacji kosmicznej oraz lot i przygotowanie do wejścia w atmosferę. W marcu astronauci i obsługa trenowali przygotowania do lotu, start i cumowanie do ISS.

Według ostatnich informacji start Crew Dragon będzie miał miejsce w drugiej połowie maja tego roku.

 class="wp-image-1119622"
Shannon Walker na pokładzie ISS 25 listopada 2010 r. Źródło: NASA

NASA kompletuje już załogę do kolejnego lotu

REKLAMA

Dopisując wczoraj do listy astronautkę Shannon Walker, NASA skompletowała pierwszą załogę operacyjną, która na pokładzie Crew Dragona poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Walker dołączy do Michaela Hopkinsa i Victora Glovera Jr. oraz Soichi Noguchi z japońskiej agencji JAXA. Cała czwórka spędzi na pokładzie ISS sześć miesięcy.

Ich misja będzie pierwszą z serii regularnych, rotacyjnych lotów na pokład ISS, realizowanych za pomocą statku Crew Dragon. Loty rozpoczną się po zakończeniu misji testowej Demo-2, a więc Walker, Glover, Hopkins i Noguchi polecą na pokład ISS dopiero w drugiej połowie roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA