REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Face ID w iPhonie rozpozna, że nosimy maskę i wyświetli od razu ekran wpisywania PIN-u

Najnowsza beta systemu iOS 13.4.5 iOS 13.5 wprowadza rozpoznawanie maseczek przez Face ID. Funkcja pojawia się po to, by ułatwić… wpisywanie PIN-u.

30.04.2020
13:38
Face ID
REKLAMA
REKLAMA

Za każdym razem, gdy idę na zakupy w rękawiczkach i maseczce, czuję się, jakbym cofnął się w czasie o siedem lat — i to niezależnie od tego, czy zabieram ze sobą iPhone’a 11 Pro, czy iPhone’a SE. W tamtym czasie odblokowywałem w końcu telefon kodem, bo korzystałem z iPhone’a 5 — ostatniego smartfona marki Apple bez zabezpieczenia biometrycznego.

Różnica jest jednak taka, że tak jak w 2013 r. mógłbym zaryzykować i wyłączyć kod blokady w telefonie na czas wyjścia do sklepu, tak teraz nie mogę sobie na to pozwolić. Apple Pay nie działa po wyłączeniu zabezpieczeń takich jak Touch ID lub Face ID oraz kodu, a w dobie pandemii bezstykowe płatności bez podawania PIN-u to chyba najbezpieczniejsza forma płatności.

face id class="wp-image-591081"

Apple zdaje sobie sprawę, że Face ID u osoby noszącej maseczkę działa tak samo dobrze, jak czytnik linii papilarnych Touch ID u ludzi w rękawiczkach i wprowadza zmiany w iOS 13.5.

Nowa wersja beta systemu iOS 13.5 (pierwotnie iOS 13.4.5) wprowadza zmiany w sposobie działania Face ID. Od teraz moduł skanowania twarzy będzie rozpoznawał, że jego czujniki skierowane zostały na osobę, która nosi na twarzy maseczkę. Jeśli jednak liczyliście na to, że telefon po wykryciu twarzy w maseczce się automatycznie odblokuje, to mam złą wiadomość.

Po aktualizacji systemu do nowej wersji, gdy tylko Face ID wykryje, że użytkownik ma zasłoniętą dolną połowę twarzy jakimś materiałem, iOS 13.5 wyświetli mu od razu na ekranie iPhone’a ekran wpisywania PIN-u. Teraz trzeba na jego pojawienie się chwilę poczekać, bo smartfon próbuje kilkukrotnie powtórzyć skan twarzy, chociaż ten nie ma szansy się udać.

Ostatnio próbowałem nauczyć swojego iPhone’a rozpoznawania mojej twarzy w maseczce i poległem.

Face ID zaprojektowano tak, by z czasem działało coraz lepiej. Każdy nieudany skan, po którym użytkownik wpisuje ręcznie PIN, może posłużyć do usprawnienia danych zapisanych w Secure Enclave. Dzięki temu z biegiem czasu skanowanie twarzy trwa krócej i znacznie rzadziej pojawia się komunikat o tym, że iPhone mnie nie rozpoznaje.

REKLAMA

Stwierdziłem, że spróbuję tą metodą nauczyć mój telefon odblokowywania się po zobaczeniu mojej twarzy w maseczce i… poczyniłem nawet pewne postępy. Kilka dni temu zakryłem twarz, odpaliłem serial na komputerze i przez kilkadziesiąt minut odblokowywałem telefon i blokowałem telefon, a po każdym nieudanym skanie wpisywałem PIN.

Po obejrzeniu całego epizodu co prawda mój nadal telefon nie odblokowuje się, gdy mam maseczkę założoną na nos, ale wystarczy, że zsunę ją z nosa i voilla! — blokada zostaje zdjęta. Oczywiście w praktyce to akurat nic nie zmienia, bo wolę wklepać kod PIN ręcznie niż w sklepie odsłaniać nos, dlatego aktualizacji do iOS 13.5 nie mogę się doczekać…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA