REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Google Meet za darmo dla wszystkich. Są tylko dwa warunki

Świat zamknięty w domach potrzebuje narzędzi do zdalnych spotkań. Skype, Teams czy ostatnio okryty niesławą Zoom - wszystkie one próbują sprostać zadaniu.

29.04.2020
17:07
Google Meet za darmo dla wszystkich. Są tylko dwa warunki
REKLAMA

Jedna z nauczycielek moich dzieci zorganizowała nawet spotkanie na Discord. Tego typu serwisów jest cały duży zbiór, jednak często zapominamy o działającym w Chrome Google Meet. Google Meet zbudowany jest na wydajnej architekturze Google - w lutym i marcu platforma obsługiwała 2 miliardy minut połączeń dziennie.

REKLAMA

Google Meet to następca Hangout, umożliwiający organizowanie spotkań wideo. Do niedawna możliwości Google Meet były ograniczone tylko do klientów premium korzystających z G Suite. Google ogłosił dziś jednak, że udostępnia większość funkcji za darmo. Co ważne - pozostaną one darmowe nawet po zakończeniu epidemii.

Gdzie jest haczyk?

Można powiedzieć, że haczyki są dwa. Pierwszy: trzeba mieć konto Google (niekoniecznie zaś pocztę na Gmail). Nie jest do duży problem - większość z nas je posiada.

Drugi zaś: od 1. września maksymalny czas spotkania wideo będzie wynosił jedną godzinę.

Czym charakteryzuje się Google Meet i czy warto go używać?

Google swoje pierwsze rozwiązanie umożliwiające konferencje wideo udostępnił w 2010 r. W 2018 r. przebudował usługę od podstaw, tworząc Google Meet na podstawie kilku innych usług, w tym głównie Google Hangouts.

 class="wp-image-1137208"

Jak powiedział nam Serge Lachapelle, pracujący nad rozwiązaniami do spotkań online, programiści Google pracują nad kilkoma nowymi rozwiązaniami, takimi jak redukcja szumów i hałasów oparta na sztucznej inteligencji. Widziałem demonstrację tej funkcji i rzeczywiście - eliminuje takie dźwięki jak szelest papieru czy stukanie w klawiaturę. Innymi nowościami ma być low light mode - tryb pracy w słabym oświetleniu oraz znany już z innych aplikacji background blur, umożliwiający ukrycie tego, co widać w naszym biurze w tle.

Nie wszystkie opcje będą jednak dostępne dla darmowego użytkownika - dla przykładu nagrywanie spotkania będzie dostępne tylko dla kont w organizacji, używających wersji G Suite.

Od kiedy Google Meet będzie dostępny za darmo?

Google planuje udostępniać Google Meet stopniowo wszystkim użytkownikom posiadającym konto Google od przyszłego tygodnia. Do usługi możemy zalogować się pod adresem meet.google.com, bądź używając aplikacji na urządzenia mobilne.

Jakie ograniczenia ma Google Meet?

REKLAMA

Użytkownicy darmowej wersji będą musieli pogodzić się z kilkoma ograniczeniami, które nie dotyczą użytkowników G Suite. Na przykład limit uczestników spotkania wideo to 100 osób. Nie można również nagrywać spotkań ani wdzwaniać się do telekonferencji za pomocą telefonu.

To wszystko dostępne jest w wersji G Suite Essentials, która, decyzją Google, również dostępna jest za darmo do 30. września. Pozostaje więc do naszej decyzji, czy chcemy korzystać z „na zawsze darmowej” wersji Google Meet z ograniczeniami, czy z bardziej rozbudowanej wersji zawartej w G Suite, ale z koniecznością rezygnacji z niej 30 września - lub rozpoczęcia płatności.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA