REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

#HomeOffice: Ta technika może ci skupić się na pracy. Jak działa pomodoro - poradnik

Wiele osób pracuje z domu, gdzie na wyciągnięcie ręki czeka szereg dystrakcji, a w kark nie dyszy nam szef, pilnujący terminów. Jak zmotywować się do pracy w takim otoczeniu i z drugiej strony: jak nie pracować za dużo?

20.03.2020
13:48
#HomeOffice: Technika pomodoro - co to jest i jak z niej korzystać?
REKLAMA

Wybór odpowiedniej klawiatury i myszki, właściwa pozycja przy biurku, właściwe nastawienie do pracy – to wszystko niezwykle istotne elementy #HomeOffice. Na nic jednak zda się nawet najlepsze akcesorium i najbardziej ergonomiczne miejsce pracy, jeśli nie będziemy mogli się na tej pracy skupić.

REKLAMA

Czytaj również:

Istnieje wiele metod, które mają pomóc nam zwiększyć produktywność. Od rozbudowanego GTD (Getting Things Done) opracowanego przez Davida Allena, po Kanban, czyli japońską metodę wizualnego sterowania zadaniami.

Żadna jednak tak bardzo nie sprzyja skupieniu się na pracy, jak technika pomodoro.

Co to jest pomodoro?

Tak jak GTD czy Kanban są metodami organizacji pracy, tak pomodoro jest metodą organizacji czasu pracy, czy może nawet organizacji naszej własnej energii do pracy.

Technikę tę opracował w latach 80. XX wieku Francesco Cirillo. Sama nazwa pochodzi zaś z języka włoskiego (pomidor) i wbrew pozorem nie ma wiele wspólnego z warzywem, lecz z… zegarem kuchennym, którego Cirillo używał do odmierzania czasu.

Jak działa pomodoro? To bardzo proste.

Ustawiamy zegar na 25 minut i w czasie tych 25 minut skupiamy się wyłącznie na pracy. Potem mamy 3-5 minut przerwy, i znów wracamy do pracy na 25 minut.

Za każdym razem, gdy kończymy 25-minutowy odcinek pracy, umieszczamy znacznik na kartce papieru (lub w aplikacji).

Po czterech 25-minutowych cyklach możemy zrobić sobie dłuższą 15-30 minutową przerwę.

 class="wp-image-1110564"

Czy technika pomodoro jest skuteczna?

Według badań – tak. Głównym problemem w skupieniu się na pracy jest obecność ciągłych rozpraszaczy, zwłaszcza teraz, w dobie social mediów i nieustającej kanonady powiadomień. Kolejny problem wykazywany przez badaczy to nadmiernie długa praca bez przerwy, w czasie której tracimy skupienie i pracujemy tylko pozornie.

Technika pomodoro rozwiązuje obydwa powyższe problemy. Wymusza na nas skupienie się na zadaniu przez relatywnie krótki okres czasu, co pozwala łatwiej uniknąć rozpraszaczy, niż gdybyśmy nakazali sobie ciągłą pracę np. przez godzinę. Krótkie przerwy zaś sprzyjają utrzymaniu koncentracji, ułatwiają spojrzenie na problem świeżym okiem i służą też dobrze naszemu zdrowiu, chociażby poprzez odrywanie nas od biurka i monitora raz na 25 minut.

Technika pomodoro – jak się do tego zabrać?

Francesco Cirillo w swojej metodzie używał kartki papieru, ołówka i minutnika. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by nadal sięgnąć po te sprawdzone metody. Pamiętajmy jednak, że Cirillo nie miał dostępu do aplikacji mobilnych, a to one są dziś najlepszymi narzędziami do korzystania z techniki pomodoro.

Najprostszą metodą na odmierzanie czasu w pomodoro może być alarm w telefonie lub zegarku.

Ustawiamy dwa minutniki – jeden na 25 minut, drugi na 5 minut. Gdy jeden się skończy, od razu uruchamiamy drugi.

Podobną funkcję mogą służyć aplikacje pomodoro w przeglądarce, takie jak Tomato Timer. Nie ma tu żadnych bajerów – po prostu trzy sekcje odmierzające czas: pracy, krótkiej przerwy i długiej przerwy.

 class="wp-image-1110570"

O wiele bardziej rozbudowane opcje oferują aplikacje mobilne, ale tu konkretny wybór zależy już tylko i wyłącznie od naszego widzimisię. Wpisanie „pomodoro timer” w sklepie z aplikacjami wyrzuca dziesiątki programów o bardzo zbliżonej formule działania.

Aplikacje pomodoro class="wp-image-1110558"

Gdybym jednak miał wskazać jeden najlepszy, byłby to bez dwóch zdań Focus To-Do

Focus To-Do łączy w sobie listę zadań z licznikiem pomodoro, dorzucając do tego kapkę gamifikacji.

Aplikacja jest darmowa w podstawowej wersji i jest dostępna na wszystkich wiodących platformach: Androidzie, iOS-IE, Windowsie 10, macOS-IE, a także jako rozszerzenie do Chrome’a i aplikacja na Apple Watcha.

 class="wp-image-1110579"

W aplikacji możemy wybrać zadanie, nad którym chcemy pracować, a program sam odmierzy czas pracy i przerw. Timer działa w tle, a na Androidzie do tego wyświetla wyraźny, wizualny widget na pasku powiadomień.

 class="wp-image-1110573"

Możemy też użyć aplikacji Focus To-Do jako blokera innych aplikacji na czas pracy, żeby nie kusiło nas np. przeglądanie Facebooka w czasie 25-minutowego okienka.

 class="wp-image-1110576"

W czasie pracy możemy też słuchać odgłosów natury lub innych dźwięków ambientu, które ułatwią skupienie.

 class="wp-image-1110582"

Aplikacja synchronizuje się między platformami po założeniu konta i zbiera wszystkie dane w formie zgrabnego podsumowania. Jeśli potrzebujemy dodatkowej zachęty, możemy rywalizować z innymi użytkownikami lub opiekować się wirtualną roślinką – jeśli przerwiemy pracę lub nie spełnimy założonych celów, wirtualna roślinka umrze.

 class="wp-image-1110585"

Focus To-Do jest bardzo rozbudowaną aplikacją. Gdyby ktoś jednak szukał prostszego rozwiązania, jednocześnie blokującego inne aplikacje, polecić mogę aplikację Forest: Stay Focused.

Podczas pracy w aplikacji rośnie wirtualne drzewo, a dostęp do innych programów (czy stron internetowych, jeśli korzystamy z rozszerzenia w przeglądarce) jest zablokowany.

Forest niestety nie automatyzuje odcinków pracy i przerwy, więc trzeba je zmieniać samodzielnie. Ma jednak tę niewątpliwą zaletę, że gdy zasadzimy odpowiednią liczbę wirtualnych drzew, twórcy aplikacji w zamian posadzą prawdziwe drzewo. Pracujemy i ratujemy środowisko jednocześnie.

Warto dać szansę technice pomodoro

To jedna z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod zarządzania czasem i energią podczas pracy, z której korzystają miliony osób na całym świecie.

REKLAMA

W sytuacji, gdy nagle przenieśliśmy się do domowego biura i nie mamy stojącego nad głową kierownika ani nawet kolegów z pracy, łatwo jest albo prokrastynować przez pół dnia, albo w drugą stronę: pracować godzinami bez chwili przerwy.

Pomodoro to bodajże najprostszy sposób, w jaki możemy sobie z tymi problemami poradzić.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA