REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Oto nowy iPad Pro. Ma klawiaturę z gładzikiem i Apple mówi, że zastąpi twój komputer

Apple niespodziewanie pokazał nowego iPada Pro. I to jakiego! Jest szybszy, ma nowy aparat, ale najważniejsza i tak jest klawiatura z gładzikiem. Apple twierdzi, że dzięki niej iPad zastąpi twój komputer.

18.03.2020
14:02
ipad pro 2020
REKLAMA
REKLAMA

iPad Pro właśnie został odświeżony. Bez konferencji i fanfar, nowa wersja po prostu pojawiła się na stronie Apple. Nowości jest mnóstwo, a oto największe z nich.

„Twój następny komputer to nie komputer”. To iPad

ipad pro 2020  class="wp-image-1108950"

Tym hasłem Apple wita nas na stronie nowego iPada Pro. Kluczem do zastąpienia laptopa ma być połączenie nowych funkcji i nowego etui o nazwie Magic Keyboard. Etui sprawia, że iPad zyskuje nowe życie.

Magic Keyboard to przyczepiane magnetycznie etui, które chroni tył iPada, a a dolnej części ma klawiaturę. Akcesorium jest wyposażone w dwa zawiasy, które pozwalają dowolnie zmieniać kąt nachylenia iPada. Dodatkowo tablet znajduje się kilka centymetrów ponad blatem, co poprawi ergonomię.

Sama klawiatura wygląda na pierwszy rzut oka jak zupełnie nowe rozdanie w świecie iPada.

ipad pro 2020  class="wp-image-1108962"

Nazwa „Magic Keyboard” nie jest przypadkowa, bowiem wygląda na to, że Apple faktycznie umieścił tu rozwiazanie znane dotychczas z laptopów i zewnętrznych klawiatur. Mamy tu wyspową konstrukcję z oddzielnymi - i podświetlanymi! - klawiszami, a także… gładzik!

To właśnie gładzik jest najważniejszym elementem. Powierzchnia jest malutka, ale wygląda na to, że gładzik posłuży głównie do wykonywania gestów. Zapowiada się to na wygodne rozwiązanie, bo rzadziej będzie trzeba odrywać rękę od klawiatury by sięgnąć do ekranu. Gładzik obsłuży szereg gestów dobrze znany ch użytkownikom systemów macOS i iPadOS.

iPadOS nauczył się też pełnej obsługi kursora. Dotychczas było to rozwiązanie ukryte w opcjach dostępności. Kursor jest w systemie wyświetlany nie w formie strzałki, lecz półprzezroczystego kółka.

Strona Apple sugeruje też pełne wsparcie myszy. Nareszcie! Do tego nowa klawiatura będzie kompatybilna z dotychczasowymi iPadami Pro z FaceID.

Nowy iPad Pro jest „szybszy niż większość laptopów”

ipad pro 2020  class="wp-image-1108965"

iPad Pro jest napędzany procesorem Apple A12Z Bionic. To zupełnie nowy procesor, który ma zapewnić moc wyższą od większości laptopów. Jestem w stanie w to uwierzyć, gdyż już dotychczasowy iPad Pro był de facto szybszy niż typowy laptop.

Sprzęt będzie dostępny w dwóch wariantach: z ekranem o przekątnej 11 cali i z większym o przekątnej 12,9 cala.

Dostępne będą cztery warianty pamięci: 128 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB.

Jest też nowy aparat przypominający ten z iPhone’a 11.

ipad pro 2020  class="wp-image-1108947"

Aparat w nowym iPadzie Pro wygląda na przeniesiony z iPhone’a 11. Do standardowego modułu dołączył obiektyw ultraszerokokątny. Trzeci obiektyw kryje za sobą lidar, czyli specjalny skaner do tworzenia obrazów głębi. Ma to być wykorzystywane do aplikacji korzystających z AR, a Apple twierdzi, że lidar zapewni „najlepszy AR” na świecie. Wygląda na to, że meblowanie mieszkania w aplikacji Ikea będzie sporo dokładniejsze.

Na koniec ceny. Najtańszy iPad Pro kosztuje 3899 zł

ipad pro 2020 class="wp-image-1108944"

iPad Pro 11 cali jest sprzedawany w cenie od 3899 zł (128 GB, Wi-Fi), do 7199 zł (1 TB i dane mobilne). iPad Pro w rozmiarze 12,9 cala jest dokładnie o 1000 zł droższy w każdej wersji.

REKLAMA

Do tego trzeba doliczyć ceny etui Magic Keyboard. Uwaga, bo zwalają z nóg. Wariant do iPada Pro 11” kosztuje 1499 zł, a wariant do iPada Pro 12,9” wyceniono na 1699 zł.

Tym samym topowy wariant iPada Pro 12,9 wraz z klawiaturą kosztuje 9898 zł. Po doliczeniu Apple Pencil 2 (619 zł) kwota rośnie do 10517 zł. Cóż, chyba jednak w większości przypadków nowym komputerem zostanie nie iPad, a stary, dobry (i dużo tańszy) laptop.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA