REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft ulepsza Edge'a z myślą o niepełnosprawnych. Skorzystają na tym też użytkownicy Chrome'a

Microsoft ulepsza Microsoft Edge Developer Tools pod kątem dostępności we wszystkich tego słowa znaczeniach. 

19.03.2020
14:09
Microsoft Edge Delevoper Tools
REKLAMA
REKLAMA

Zestaw narzędzi dla programistów został ulepszony i udostępniony dla twórców aplikacji i witryn optymalizowanych z myślą o wszystkich przeglądarkach bazujących na Chromium, nie tylko o Edge'u.

Dostępność w sieci jest ważna nie tylko dla użytkowników stron i aplikacji, ale także dla ich twórców.

Gdy myślimy o przeszkodach w życiu osoby z niepełnosprawnością, często przed oczyma stają nam najpierw osoby na wózkach inwalidzkich, stojące przed wysokimi schodami do budynku, w którym mieści się na przykład komisja wyborcza. To jednak tylko ta bardziej rzucająca się w oczy część rzeczywistości. Także w wirtualnym świecie są przeszkody, które powstrzymują osoby z niepełnosprawnościami przed czynnym uczestniczeniu w e-życiu społeczeństwa.

Umożliwienia swobodnego dostępu do technologii dla osób z różnym poziomem niepełnosprawności jest kluczowe nie tylko w kontekście działań zapobiegających dyskryminacji takich osób, ale także jako narzędzie wspierające rozwój gospodarczy i technologiczny na całym świecie. Małe czcionki, brak kontrastu, brak przemyślanej nawigacji bez użycia myszki – to wszystko odpowiedniki schodów, wysokich krawężników, braków ramp.

Jak pisze w poście na blogu Microsoftu Rachel Simone Well, menadżerka zajmująca się Microsoft Edge DevTools, niemal połowa użytkowników komputerów w Stanach Zjednoczonych korzysta z jakiejś formy technologii asystujących. Zaliczają się do tej grupy między innymi osoby z niepełnosprawnością ruchową, problemami ze słuchem lub wzrokiem, a nawet po prostu z chwilowymi kontuzjami.

Microsoft Edge Developer Tools mają być dostępne dla wszystkich.

Microsoft przykłada coraz większą wagę do tego, by jego narzędzia programistyczne były robione z myślą o dostępności. Na blogu firma pochwaliła się zmianami, które ostatnio zostały wprowadzone w Microsoft Edge Developer Tools.

Dzięki niektórym nowym rozwiązaniom i całkowitemu przebudowaniu innych pakiet jest znacznie wygodniejszy w obsłudze za pomocą czytnika ekranu lub tylko klawiatury.

REKLAMA

Z poprawy kontrastu na poziomie UI i zmiany sposobu wizualnego przedstawienia danych (wprowadzono dodatkowe informacje niebazujące na kodowaniu znaczeń za pomocą kolorów) z pewnością ucieszą się osoby z problemami ze wzorkiem.

Co ważne, narzędzia te przydadzą się nie tylko osobom, które programują z myślą o Edge'u. Microsoft udostępnia je wszystkim optymalizującym swoje aplikacje i witryny z myślą o którejkolwiek z przeglądarek bazowanych na Chromium (Operze, Vivaldim, Chromie, Brave, etc).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA