REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Google zrobił takie porządki, że Antutu Benchmark wyleciał z Google Play. Twórcy apki mówią, że to błąd

Antutu to popularna aplikacja do sprawdzania wydajności smartfonów i tabletów, w tym tych z Androidem. Program niespodziewanie wyleciał jednak ze sklepu Google Play. Wszystko ze względu na niejasne związki z Cheetah Mobile.

09.03.2020
10:23
Antutu apk nie ma w google play logo
REKLAMA
REKLAMA

Wiele osób może się zastanawiać, skąd pobrać teraz Antutu, czyli program do sprawdzania wydajności urządzeń mobilnych na Androida. Benchmark urządzeń pracujących pod kontrolą mobilnego systemu operacyjnego od Google’a wyleciał ze sklepu Google Play, a pod adresem profilu dewelopera nic nie ma.

Warto odnotować, że zniknięcie z Google Play podstawowej wersji Antutu, podobnie jak Antutu 3DBench i AItutu Benchmark, zbiegło się w czasie z czystką w sklepie z aplikacjami na Androida. Google usuwał w jej trakcie programy, które miały związek z szemranym Cheetah Mobile, który wykradał dane użytkowników.

Podobno nie ma jednak powodu do paniki, a w przypadku tego konkretnego benchmarku nie mamy do czynienia z rażącymi naruszeniami prywatności lub wyciekiem danych użytkowników. To zniknięcie aplikacji to rzekomo zwykły błąd, a Antutu związku z Cheetah Mobile de facto nie ma, a przynajmniej tak twierdzą jego twórcy.

Skąd pobrać Antutu, jeśli nie z Google Play?

Osoby, które chciałyby pobrać Antutu, mogą nadal to zrobić. Chociaż aplikacji nie ma w oficjalnym repozytorium aplikacji na Androida, to system Google’a pozwala przecież na instalację programów spoza niego. Wystarczy włączyć opcję wgrywania oprogramowania z nieznanych źródeł.

Aby zainstalować aplikację na Androidzie spoza Google Play, trzeba wyposażyć się oczywiście w plik instalacyjny. Na szczęście na stronie twórców Antutu znalazł się odnośnik do pliku APK — aczkolwiek jest on nieco ukryty. Można go pobrać… klikając lub dotykając przycisk Get it on Google Play.

REKLAMA

Co zamiast Antutu?

Jeśli ktoś chce sprawdzić wydajność swojego urządzenia z Androidem, a nie ma ochoty na instalację aplikacji spoza sklepu, może skorzystać z innego benchmarku. W tej kategorii oprócz Antutu popularne są np. takie programy jak Geekbench 5, 3DMark i PCMark. Każdy z nich jest dostępny w Google Play.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA