REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Biznes

Allegro zmienia regulamin. Nowe metody dostaw dla klientów i bat na nieuczciwych sprzedających

Allegro cały czas udoskonala swój portal aukcyjny. Najnowsza zmiana regulaminu to kolejne udogodnienia dla klientów i aktualizacja regulaminu dla sprzedających z uwzględnieniem regulacji wymaganych przez przepisy prawa. Do tego dochodzi jeszcze obniżka prowizji w niektórych kategoriach produktowych.

17.03.2020
20:28
Allegro zmienia regulamin. Nowe metody dostaw i bat na nieuczciwych sprzedających
REKLAMA
REKLAMA

Nowy regulamin Allegro - zmiany

Allegro chce udostępniać opcję wyboru metody dostawy bezpośrednio na swoim portalu. Co za tym idzie, pojawią się nowe opcje dostawy za pośrednictwem kuriera Allegro Smart oraz nowe metody rozliczenia.

Według nowego regulaminu opisy ofert nie będą mogły sugerować wykorzystywania sprzedawanych przedmiotów w sposób niezgodny z prawem. Chodzi tu na przykład o piece grzewcze, których sprzedawcy bez ogródek zaznaczają, że można palić w nich przepracowanym olejem napędowym.

Jeśli chodzi o walkę z ofertami niezgodnymi z prawem, Allegro chce blokować niektóre oferty już na etapie formularza wystawiania. Sposób działania mechanizmu, który będzie za to odpowiedzialny, nie został opisany. Domyślam się jednak, że nadal będzie to zautomatyzowany proces, weryfikowany (w wybranych przypadkach) przez pracownika.

Sprzedający działający zgodnie z prawem ucieszą się na pewno ze zmiany, która zakłada zwiększenie limitu ofert dla jednego konta ze 100 tys. do 200 tys. Do tego osoby korzystające z zewnętrznych aplikacji do wystawiania ofert na Allegro będą mogły korzystać z reklam Allegro Ads. Aby było to możliwe, regulamin Allegro Ads został uaktualniony.

Wyższy standard sprzedaży roślin - w opisie ofert z tej kategorii wymagany będzie paszport rośliny wydany przez upoważniony podmiot. W ten sposób Allegro realizuje wytyczne Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin.

Sprzedawcom oferującym rękodzieła (kategoria Przedmioty ręcznie wykonane) na pewno spodoba się również fakt, że Allegro uprości ich wystawianie i umożliwi pokazywanie ich w odpowiedniej aranżacji, która nie będzie wymagać białego tła.

Zmiany w prowizjach

Od 2 kwietnia prowizje zmienią się w następujących kategoriach Allegro:

 • W podkategorii Nianie elektroniczne i monitory oddechu (w ramach kategorii Akcesoria dla Mamy i Dziecka) prowizja zmieni się z 11 proc na 6.
 • W podkategorii Listwy zasilające (w ramach podkategorii Elektronika, z wyłączeniem podkategorii o nazwie Pozostałe) prowizja zmieni się z 9 proc na 8 proc.
 • W podkategorii Termosy i kubki termiczne (w ramach podkategorii Przybory kuchenne) prowizja zmieni się z 11 proc na 10 proc.
 • W podkategorii Zagęszczarki (w ramach podkategorii Sprzęt budowlany) prowizja zmieni się z 8 proc na 6 proc.
 • W podkategorii Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne (w ramach podkategorii Ogrzewanie) prowizja zmieni się z 8 proc na 6 proc.
 • W podkategorii Pompy i hydrofory (w ramach podkategorii Nawadnianie) prowizja wyniesie 10proc, ale nie więcej niż 100 zł. Obecnie prowizja wynosi 7proc dla przedmiotów do 100 zł i 7 zł + 6 proc od nadwyżki ponad 100 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy.
 • W podkategorii Kotły i piece (w ramach podkategorii Ogrzewanie) prowizja wyniesie: 12 proc dla przedmiotów o wartości do 1000 zł i 120 zł + 4 proc dla przedmiotów o wartości od 1000,01 do 2000 zł
 • 160 zł + 2 proc od nadwyżki ponad 2000 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy.
 • W nowo utworzonej kategorii Gadżety w ramach kategorii Kultura i Rozrywka prowizja wyniesie 8 proc. Nowa kategoria obejmie oferty z dotychczasowych kategorii: Gry > Gadżety (obecna stawka 8 proc); Filmy > Gadżety, akcesoria (obecna stawka 10 proc); Muzyka > Gadżety muzyczne (obecna stawka 10 proc).
 • Dla nowo utworzonej podkategorii Narzędzia hydrauliczne (w ramach kategorii Dom i ogród) prowizja wyniesie 8 proc.
 • W podkategorii Shakery, bidony (w ramach podkategorii Akcesoria treningowe) prowizja wyniesie 10 proc. Obecnie prowizja w tej kategorii wynosi: 10 proc, ale nie więcej niż 150 zł dla przedmiotów do tej wartości. 15 zł + 8 proc od nadwyżki ponad 150 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy
 • W nowo utworzonej kategorii Butelki, bidony i lunchboxy (w ramach podkategorii Przybory kuchenne) prowizja wyniesie 10 proc.

Kredyty i raty 0 procent

W ramach zmian Allegro chce udostępnić też lepsze warunki i większe możliwości kredytowe dla sprzedających w ramach Allegro Smart! - w najbliższych miesiącach obniży o 40 proc oprocentowanie kredytu dla sprzedających w ramach tej usługi.

REKLAMA

Oprócz tego planowane jest również zwiększenie ofert objętych ratami ZERO, co da klientom większe możliwości zakupowe, a sprzedającym większą sprzedaż - w kwietniu, maju i czerwcu będzie więcej ofert objętych ratami 0 proc. w najważniejszych kategoriach: Elektronika, Dom i ogród, Sport i turystyka czy Motoryzacja. W porównaniu do pierwszego kwartału 2020 będzie to aż o 30 proc więcej ofert. Oznacza to większą sprzedaż droższych przedmiotów i zwiększenie wartości zamówień.

Szczegółowo opisany plan zmian Allegro znajdziecie tutaj.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA