REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

180 mln zł na komputery dla uczniów i nauczycieli ma sprawić, że e-szkoła zacznie działać

Rząd próbuje sprawić, żeby szkoła online miała choć trochę więcej sensu. Ministerstwo Cyfryzacji chce przeznaczyć ponad 180 mln zł na sprzęt dla uczniów i nauczycieli.  

27.03.2020
10:46
180 mln zł na szkołę online
REKLAMA
REKLAMA

Środki będą pochodzić z unijnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W jego budżecie zostało do rozdysponowania jeszcze ponad 180 mln zł. W ciągu zaledwie jednego dnia udało się od Komisji Europejskiej uzyskać pozwolenie na wykorzystanie ich na nowe cele.

Pieniądze będą przeznaczone na laptopy, tablety i wykupienie mobilnego dostępu do internetu.

Rząd zapowiada, że środki trafią na konta samorządów tak szybko, jak to tylko możliwe. Wnioski będą proste i elastyczne, a ich przyjmowanie ruszy już w najbliższą środę, 1 kwietnia.

Żeby całą operację jeszcze bardziej przyspieszyć, ministerstwo zapowiedziało, że samorządom, które wcześniej oszacują swoje potrzeby i zakupią sprzęt, odda za niego pieniądze. W wyborze sprzętu gminy dostaną wolną rękę.

Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by gminy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ministerstwo szacuje, że na każdą gminę przypadnie, co najmniej 40 tys. zł, a kwoty będą przydzielane w zależności od potrzeb. Sprzęt, zakupiony w ramach tej akcji i oddany na czas kwarantanny nauczycielom i uczniom, wraz z jej końcem ma trafić do szkół.

Egzaminy dla uczniów dopiero się zbliżają, e-szkoła swój już oblała.

REKLAMA

Brak sprzętu jest tylko jednym z problemów, z którym borykają się uczniowie i nauczyciele testujący w warunkach kryzysowych edukację online. Kłopotem są nie tylko przeciążone łącza i brak wielu laptopów w domach dzieci (dwóch rodziców pracujących zdalnie i dziecko to i tak wersja optymistyczna), ale także wieszające się serwery, wielki chaos organizacyjny, brak przeszkolenia nauczycieli, który zostali rzuceni na głęboką wodę i od których oczekuje się, że z dnia na dzień staną się specjalistami od nauczenia zdalnego.

Na naszych oczach szkoła spektakularnie oblewa swój test.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA