Tech  / News

180 mln zł na komputery dla uczniów i nauczycieli ma sprawić, że e-szkoła zacznie działać

122 interakcji
dołącz do dyskusji

Rząd próbuje sprawić, żeby szkoła online miała choć trochę więcej sensu. Ministerstwo Cyfryzacji chce przeznaczyć ponad 180 mln zł na sprzęt dla uczniów i nauczycieli.  

Środki będą pochodzić z unijnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W jego budżecie zostało do rozdysponowania jeszcze ponad 180 mln zł. W ciągu zaledwie jednego dnia udało się od Komisji Europejskiej uzyskać pozwolenie na wykorzystanie ich na nowe cele.

Pieniądze będą przeznaczone na laptopy, tablety i wykupienie mobilnego dostępu do internetu.

Rząd zapowiada, że środki trafią na konta samorządów tak szybko, jak to tylko możliwe. Wnioski będą proste i elastyczne, a ich przyjmowanie ruszy już w najbliższą środę, 1 kwietnia.

Żeby całą operację jeszcze bardziej przyspieszyć, ministerstwo zapowiedziało, że samorządom, które wcześniej oszacują swoje potrzeby i zakupią sprzęt, odda za niego pieniądze. W wyborze sprzętu gminy dostaną wolną rękę.

Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by gminy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ministerstwo szacuje, że na każdą gminę przypadnie, co najmniej 40 tys. zł, a kwoty będą przydzielane w zależności od potrzeb. Sprzęt, zakupiony w ramach tej akcji i oddany na czas kwarantanny nauczycielom i uczniom, wraz z jej końcem ma trafić do szkół.

Egzaminy dla uczniów dopiero się zbliżają, e-szkoła swój już oblała.

Brak sprzętu jest tylko jednym z problemów, z którym borykają się uczniowie i nauczyciele testujący w warunkach kryzysowych edukację online. Kłopotem są nie tylko przeciążone łącza i brak wielu laptopów w domach dzieci (dwóch rodziców pracujących zdalnie i dziecko to i tak wersja optymistyczna), ale także wieszające się serwery, wielki chaos organizacyjny, brak przeszkolenia nauczycieli, który zostali rzuceni na głęboką wodę i od których oczekuje się, że z dnia na dzień staną się specjalistami od nauczenia zdalnego.

Na naszych oczach szkoła spektakularnie oblewa swój test.

Tagi:
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst