1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech
  4. Technologie

Pierwsi szczęśliwcy mają już nowe ikony w Windowsie 10

Esteci, radujcie się. Nowe ikony w Windows 10 już zaczynają pojawiać się u pierwszych użytkowników. Część z nich (ikon, a nie użytkowników) jest nawet ładna. 

Nowe ikony windows 10 fluent design
357 interakcji
dołącz do dyskusji

Ujmijmy to tak – ikony aktualnie obecne w Windowsie 10 nie są szczytowym osiągnięciem designu. Ponieważ na domiar złego zostały wprowadzone wiele lat temu i od tego czasu nikt się specjalnie nimi nie zajmował, więc ich wygląd sprawia wrażenie starszego jeszcze niż pączek, którego pochłonęliście dziś z okazji tłustego czwartku. Microsoft postanowił jednak coś z tym zrobić i zapowiedział dwa lata temu wprowadzenie nowego systemu wzornictwa – Fluent Designu. To w jego ramach powstały nowe ikonki, które wreszcie zaczynają pojawiać się u pierwszych użytkowników.

Z odświeżonego wyglądu ikon mogą cieszyć się testerzy korzystający z kanału testowego Fast Ring Windowsa 10. Pierwszymi aplikacjami, które zakosztowały wizualnej podróży do przyszłości teraźniejszości, są Kalkulator, Poczta, Kalendarz, Alarmy i zegar, Filmy i TV, Rejestrator Głosu oraz Groove. To jednak z pewnością nie koniec. W poście opublikowanym na Medium w grudniu zeszłego roku obiecano nam odświeżenie wyglądu ponad 100 ikonek. Jest więc na co czekać.

Nowe ikony zostały zaprojektowane zgodnie z zasadami wzornictwa Fluent Design, które ma sprawić, że system Microsoftu będzie bardziej czytelny. Jego miła dla oka estetyka jest podporządkowana praktycznemu efektowi. Ikonki zaprojektowane z nim są bardziej dynamiczne, kolorowe i nie boją się gradientu. Mają też wprowadzić do systemu odrobinę wizualnej spójności.

Microsoft nad odświeżaniem oblicza swojego systemu operacyjnego pracuje już od dłuższego czasu. Nowy system wzornictwa został przedstawiony już w 2017 r i od tego czasu powoli i z mozołem toruje sobie drogę do serc i komputerów zwykłego użytkownika. Jednym z kamieni milowych na tej drodze było pod koniec zeszłego roku pokazanie światu nowch ikon pakietu Office, jednego z najbardziej rozpoznawanych i najważniejszych produktów Microsoftu. Te zostały dobrze przyjęte.

Ocenę tego, jak będzie wyglądała całość systemu w nowej odsłonie, zostawiam na później, gdy wszystko będzie już na swoim miejscu. Mnie najbardziej ciekawi, czy Windows może być wreszcie spójny wizualnie. Trzymam kciuki.