REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple opatentował zawias składanego tabletu. Strach pomyśleć, ile mógłby kosztować taki iPad

Po Samsungu Galaxy Fold i Huaweiu Mate X przyszła pora na składanego iPada? Jest jeszcze za wcześnie na odpowiedź, ale Apple właśnie opatentował zawias składanego tabletu.

04.02.2020
18:58
Apple opatentował zawias składanego iPada
REKLAMA
REKLAMA

Jeśli jesteś użytkownikiem Androida, wybór składanych smartfonów z elastycznymi ekranami robi się coraz większy. Do Samsunga Galaxy Fold, Huaweia Mate X i Motoroli Razr dołączy niebawem Samsung Galaxy Z Flip. Dla odważnych jest też Escobar Fold 2. Fani większych urządzeń będą mogli skorzystać z pełnoprawnego komputera Lenovo ThinkPad X1 Fold.

Składany iPad nadchodzi? Patent już jest.

Apple w ostatnich latach nie słynie z wprowadzania urządzeń o nowatorskim wzornictwie. Wyjątkiem jest nowy Mac Pro, ale jedna jaskółka wiosny nie czyni.

Każdy iPhone od trzech lat wygląda właściwie tak samo. iPad Pro był odświeżeniem, ale wszystkie pozostałe iPady to wariacje na temat iPada Air sprzed siedmiu lat. W MacBookach też trudno doszukać się rewolucji. iMac z kolei ma tę samą obudowę od 2012 r.

Rolę innowatorów przejęły firmy z dalekiego wschodu. Chińczycy i Koreańczyk potrafią z generacji na generację zupełnie zmienić wygląd swoich urządzeń, by po roku porzucić poprzedni projekt. Do tego azjatyckie firmy znacznie chętniej eksperymentują z zupełnie nowymi - nie zawsze gotowymi - technologiami.

 class="wp-image-1041878"

A za taką niedoszlifowaną technologię można uznać składane ekrany w smartfonach. Takie urządzenia wyglądają niesamowicie futurystycznie, ale borykają się z problemami. Powierzchnia ekranu po rozłożeniu nie jest idealnie płaska, a do tego foliowy ekran rysuje się od paznokcia.

Mogłoby się wydawać, że Apple jeszcze przez wiele lat nie postawi na taką technologię. Wiemy jednak, że dział badawczo-rozwojowy już planuje składany tablet. Powstał patent na takie urządzenie.

Składany iPad miałby ekran bez widocznego wgłębienia.

 class="wp-image-1081854"
 class="wp-image-1081857"

Patent opisuje zawias wyposażony w ruchome podkładki, które są umieszczone pod warstwą ekranu. Po rozłożeniu zawiasu podkładki łączą się, by zapewnić stabilne podparcie ekranu na całej powierzchni, a więc również w miejscu łączenia.

Dziek temu ekran ma być zupełnie płaski. Pierwszy z głównych problemów składanych urządzeń jest zatem rozwiązany, ale co z drugim, czyli znikomą odpornością na uszkodzenia mechaniczne? Na ten moment nie znamy odpowiedzi. A pamiętajmy, że Apple stawia na Pencila do obsługi iPada. Wygląda na to, że składanego iPada można będzie obsługiwać tylko palcem.

Zawias jest najważniejszym elementem składanego urządzenia.

Samsung, Huawei, Motorola, a także Lenovo wielokrotnie podkreślali, jak dużym wyzwaniem jest konstrukcja zawiasu. To kluczowy element składanego smartfona. Wszystkie zawiasy tego typu są bardzo skomplikowanymi konstrukcjami, wykonanymi z dziesiątek części złożonych z zegarmistrzowską precyzją.

Samsung boleśnie przekonał się o tym, co znaczy błąd w projekcie zawiasu. Pierwsza partia Galaxy Folda została wycofana i musiała zostać przeprojektowana. Z kolei Motorola chwaliła się skomplikowanym zawiasem, który utrzymuje elastyczny ekran w taki sposób, by nie pojawiało się na nim wgięcie. Tą samą drogę chce iść Apple, tyle że ma na celowniku znacznie większe urządzenie.

REKLAMA

Nie chcę nawet myśleć ile mógłby kosztować składany iPad.

Na razie cena to tylko teoretyczny problem. Urządzenie opisywane we wniosku patentowym raczej nieprędko trafi na rynek. Być może nawet nigdy nie ujrzy światła dziennego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA