REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Zarejestrowali działalność poza Polską, żeby uniknąć opodatkowania. Skarbówka dopadła dużego sprzedawcę elektroniki

Policja chwali się kolejnymi sukcesami w walce z firmami, które nie płacą podatku VAT w obrocie elektroniką. Funkcjonariusze zablokowali aż 3,4 mln zł.

10.02.2020
18:35
policja polska vat podatki
REKLAMA
REKLAMA

Kolejny sukces policji w walce z przedsiębiorcami, którzy nie płacą należnych państwu podatków. Jak podaje witryna gov.pl, komórka szefa KAS ds. STIR i komórka analityczna Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu wykryły podmioty, które nie uiszczały należnego państwu podatku VAT w obrocie elektroniką.

3,4 mln zł w rękach policji

Funkcjonariusze zablokowali te środki na poczet niezapłaconych podatków, ale to i tak tylko kropla w morzu zaległości. Okazuje się, że z tytułu nieopłacenia należnego VAT-u straty Skarbu Państwa wyniosły w tym przypadku co najmniej 27,9 mln zł.

Firma, którą podejrzewa się o handlowanie sprzętem elektronicznym bez odprowadzania VAT-u, była zarejestrowana na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej, chociaż nie prowadziła w nim działalności.

Była to tylko stara jak świat sztuczka, byle tylko uniknąć płacenia podatku w naszym kraju.

Polscy policjanci ustalili, że wspomniane przedsiębiorstwo nie odprowadzało podatku zarówno w Polsce, jak i w kraju, w którym zostało zarejestrowane. Najwyraźniej to było wystarczającym powodem, by podjąć kolejne działania.

Akcja, podczas której zabezpieczono środki, odbyła się na terenie województw wielkopolskiego i dolnośląskiego. Przeszukano w jej tracie 6 lokalizacji, w tym siedzibę firmy, dwa miejsca przechowywania dokumentacji księgowej oraz trzy mieszkania.

W tej sprawie przesłuchano też 20 osób.

Wśród ludzi, którzy musieli odpowiadać na pytania Krajowej Administracji Skarbowej, znaleźli się nie tylko pracownicy firmy. Policja podaje, że byli wśród nich pracownicy biur rachunkowych oraz osoby bezpośrednio zaangażowane w przestępczą działalność.

REKLAMA

W akcji wzięło udział 43 funkcjonariuszy KAS, którzy zabezpieczyli nie tylko pieniądze, ale też „dokumentację rachunkową, ewidencje zakupów i sprzedaży, umowy, zamówienia, pełnomocnictwa, a także sprzęt elektroniczny”. Postępowanie trwa teraz dalej.

To zresztą nie pierwszy przypadek, gdy polskie służby chwalą się sukcesami tego typu. Zaledwie tydzień temu informowaliśmy, że Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) z pomocą Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Prokuratury Rejonowej we Wrocławiu rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA