REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka

Naukowcy odkryli powstającą planetę. To najbliższa spośród zaobserwowanych młodych egzoplanet

Odkryli nietypową gazową planetę. Skąd się wzięła?
REKLAMA
412 interakcji
dołącz do dyskusji

Gazowe olbrzymy stanowią większość z odkrytych dotąd planet pozasłonecznych. Naukowcy z Rochester Institute of Technology poinformowali właśnie o odkryciu nowo powstałej masywnej egzoplanety. Jest to najbliższa spośród dotąd odkrytych tak młodych planet. Gazowy olbrzym skatalogowany jako 2MASS 1155-7919 b oddalony jest od nas o zaledwie 330 lat świetlnych.

REKLAMA

Artykuł naukowy opublikowany w periodyku Research Notes of the American Astronomical Society oprócz odkrycia opisuje także nowy sposób badania procesów powstawania takich gazowych olbrzymów.

 class="wp-image-1087017"
Wizja artystyczna przedstawiająca masywną planetę krążącą wokół chłodnej, młodej gwiazdy. Źródło: NASA/JPL-Caltech/R.Hurt

Odkryty przez nas ciemny i chłodny obiekt jest bardzo młody i charakteryzuje się masą zaledwie dziesięciokrotnie większą od masy Jowisza. Oznacza to, że odkryliśmy dopiero powstającą młodą planetę. Choć w ramach misji Kepler jak i wielu innych odkryliśmy mnóstwo innych planet, to niemal wszystkie są stare. Tutaj mamy do czynienia z czwartą czy piątą olbrzymią planetą odkrytą tak daleko od swojej gwiazdy macierzystej. Teoretycy starają się teraz zrozumieć w jaki sposób ona tam powstała lub jak się tam dostała - mówi Annie Dickson-Vandervelde, główna autorka opracowania.

Badacze odkryli planetę 2MASS 1155-7919 b w danych zebranych przez kosmiczne obserwatorium Gaia.

Formująca się planeta krąży wokół gwiazdy, której wiek szacuje się na około 5 milionów lat. Dla porównania wiek Słońca szacuje się na około 4,7 miliarda lat. Planeta oddalona jest od swojej gwiazdy o 600 jednostek astronomicznych (600 AU, 1 AU - średnia odległość Ziemi od Słońca).

REKLAMA

W jaki sposób tak młoda, gazowa planeta znalazła się tak daleko od swojej gwiazdy macierzystej pozostaje tajemnicą. Badacze mają nadzieję, że dalsze obserwacje spektroskopowe tego układu pozwolą im ustalić w jaki sposób tak masywne planety mogą posiadać tak nietypowe orbity.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA