REKLAMA

Naukowcy odkryli powstającą planetę. To najbliższa spośród zaobserwowanych młodych egzoplanet

14.02.2020 08.45
Odkryli nietypową gazową planetę. Skąd się wzięła?
REKLAMA

Gazowe olbrzymy stanowią większość z odkrytych dotąd planet pozasłonecznych. Naukowcy z Rochester Institute of Technology poinformowali właśnie o odkryciu nowo powstałej masywnej egzoplanety. Jest to najbliższa spośród dotąd odkrytych tak młodych planet. Gazowy olbrzym skatalogowany jako 2MASS 1155-7919 b oddalony jest od nas o zaledwie 330 lat świetlnych.

REKLAMA

Artykuł naukowy opublikowany w periodyku Research Notes of the American Astronomical Society oprócz odkrycia opisuje także nowy sposób badania procesów powstawania takich gazowych olbrzymów.

 class="wp-image-1087017"
Wizja artystyczna przedstawiająca masywną planetę krążącą wokół chłodnej, młodej gwiazdy. Źródło: NASA/JPL-Caltech/R.Hurt

Badacze odkryli planetę 2MASS 1155-7919 b w danych zebranych przez kosmiczne obserwatorium Gaia.

Formująca się planeta krąży wokół gwiazdy, której wiek szacuje się na około 5 milionów lat. Dla porównania wiek Słońca szacuje się na około 4,7 miliarda lat. Planeta oddalona jest od swojej gwiazdy o 600 jednostek astronomicznych (600 AU, 1 AU - średnia odległość Ziemi od Słońca).

REKLAMA

W jaki sposób tak młoda, gazowa planeta znalazła się tak daleko od swojej gwiazdy macierzystej pozostaje tajemnicą. Badacze mają nadzieję, że dalsze obserwacje spektroskopowe tego układu pozwolą im ustalić w jaki sposób tak masywne planety mogą posiadać tak nietypowe orbity.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA