REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Google przypomina światu o polskiej bohaterce. Irena Sendlerowa w Doodle

Z okazji rocznicy 110. urodzin, Google przypomina, kim była Irena Sendlerowa. 

15.02.2020
8:10
Irena Sendlerowa w Google Doodle
REKLAMA

W 28 krajach na całym świecie pojawił się dziś Google Doodle przedstawiający Irenę Sendlerową. Google chcę w ten sposób przypomnieć o polskiej Sprawiedliwej.

REKLAMA

Irena Sendlerowa - Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Była aktywistką, działała w konspiracji i w Radzie Pomocy Żydom „Żegota”. Szacuję się, że jej, jej koleżankom i kolegom udało się ocalić z piekła getta warszawskiego nawet kilkaset dzieci.

Przy wejściu do Ogrodu Sprawiedliwych Jad Waszem w Jerozolimie stoi zasadzone przez nią drzewo, była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, została uhonorowana licznymi odznaczeniami i tytułami. Jej ulubionym wyróżnieniem pozostał jednak przyznawany przez dzieci Order Uśmiechu.

Choć teraz jest jedną z najlepiej znanych polskich Sprawiedliwych, świat usłyszał o niej dopiero w 1999 r., gdy grupa uczennic z Kansas stworzyła sztukę teatralną opisującą niesamowitą historię polskiej działaczki. „Życie w Słoiku“ było poruszającą opowieścią o tym, jak Sendlerowej udało się ocalić od zapomnienia pamięć i tożsamość żydowskich dzieci. Na kartkach papieru zapisywała ich prawdziwe nazwiska i imiona, karteluszki chowała do słoika, a te zakopywała pod jabłonią w ogrodzie. Właśnie ta, jakże obrazowa, historia zainspirowała także dzisiejsze doodle.

Nie tylko doodle. Wystawa o Irenie Sendlerowej w Google Arts & Culture.

REKLAMA

Google postanowił też upamiętnić Sendlerową, oferując Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wirtualną przestrzeń na platformie Google Arts & Culture na wystawę o niej. „Irena Sendler – Odkryj historię polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata” to biografia działaczki uzupełniona licznymi zdjęciami z kolekcji POLIN i filmem przypominającym jej sylwetkę.

Warto ją odwiedzić, żeby przypomnieć sobie sylwetkę kobiety, której postawa pozostanie już na zawsze wzorem tego, jak można się zachować w najmroczniejszych czasach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA