Gry  / News

Koronawirus położył się cieniem na IEM 2020. Z udziału w Intel Extreme Masters rezygnuje… Intel

Picture of the author
182 interakcji
dołącz do dyskusji

Tytularny sponsor zawodów Intel Extreme Masters wycofuje się z udziału w finale. Brak obecności firmy Intel na IEM 2020 to pokłosie epidemii koronawirusa.

Otrzymaliśmy oświadczenie ESL Polska ws. naszych wątpliwości co do organizacji imprezy i wycofania się z obecności na miejscu sponsora tytularnego, Intela. Aktualizacja na końcu wpisu.

Koronawirus, który zaatakował Chiny, zbiera swoje żniwo na całym świecie. W wyniku zarażenia nim zmarło już ponad tysiąc osób, ale cierpi z jego powodu również globalna ekonomia. Chińskie fabryki stoją i zagrożona jest m.in. premiera konsol nowej generacji. Wiele firm, z Apple’em na czele, szykuje się na gorsze wyniki finansowe — nie są w stanie zaspokoić popytu.

Produkcja elektroniki to jednak jedno, ale pozostaje kwestia imprez masowych. Te, jak wiemy z filmów, seriali, komiksów i gier o zombie, są potencjalnym siedliskiem dla epidemii. Intel uznał, że z powodu szalejącego w Chinach koronawirusa wysyłanie swoich pracowników na tegoroczny finał zawodów Intel Extreme Masters w Katowicach to zbyt duże niebezpieczeństwo.

O rezygnacji Intela z udziału w imprezie Intel Extreme Masters 2020 poinformował sam Intel.

Firma jest sponsorem tytularnym zawodów IEM, których finały rozgrywają się od kilku lat w Katowicach, ale nie jest ich organizatorem — tym zajmuje się też ESL. Niemniej jednak to właśnie Intel zapraszał dziennikarzy na wydarzenie i to on wystosował do nich wiadomość w tej sprawie.

Wycofaliśmy się z działań wystawienniczych w ramach IEM Expo zgodnie z polityką firmy Intel w zakresie podróży. Nie dotyczy to samego turnieju, Intel pozostaje jego sponsorem tytularnym. Kontynuujemy ścisłą współpracę z organizatorem imprezy, firmą ESL, odnośnie realizacji turnieju. — czytamy w komunikacie prasowym Intela

Producent procesorów przekonuje, że ta decyzja ma na celu zapewnienie dobrego samopoczucia „gości, pracowników, jak i partnerów na całym świecie”. Oznacza to jednak również to, że Intel nie będzie prowadził „działań prasowych” i nie wystawi stoiska — tego, które wielokrotnie na naszych łamach opisywaliśmy.

To jednak wcale nie oznacza, że z powodu koronawirusa finał IEM 2020 w Katowicach został odwołany.

Finał rozgrywek się odbędzie — a przynajmniej tak utrzymuje na ten moment rzecznik organizacji ESL Polska, Adrian Kostrzębski. Do rozgrywek pozostał jednak jeszcze tydzień, a w tym czasie wiele może się zdarzyć. Warto też odnotować, że Intel wysyła do nas sprzeczne sygnały.

Z jednej strony firma uznała Katowice za miejsce niebezpieczne dla swoich pracowników, a z drugiej — pozostaje sponsorem tytularnym. Co mają sobie pomyśleć w takim razie zawodnicy oraz fani, których do udziału w imprezie nikt teraz nie zniechęca? Można dojść do wniosku, że ich „dobre samopoczucie” ma jednak dla Intela mniejszy priorytet.

Sytuację związaną z Intel Extreme Masters 2020 będziemy oczywiście monitorować.

Warto bowiem wspomnieć, że IEM 2020 nie jest pierwszym tak dużym wydarzeniem w Europie, które odbywa się po już wybuchu epidemii koronawirusa. W przyszłym tygodniu miały się odbyć targi MWC 2020. Z początku z udziału rezygnowały tylko pojedyncze firmy, ale potem organizatorzy odwołali to wydarzenie.

Trzeba jednak pamiętać, że tak w przypadku MWC 2020 mieliśmy do czynienia z targami elektroniki, na których miało pojawić się wielu gości z Chin. Z kolei podczas Intel Extreme Masters wśród gości pojawią się raczej goście z regionu, a osoby mieszkające w Azji uczestniczą w tym wydarzeniu w większości zdalnie.

Aktualizacja (14:54)

W odpowiedzi na nasze wątpliwości co do faktu, że impreza się odbędzie, chociaż sam Intel nie wysyła do Katowic swoich pracowników ze względu na obawy związane z koronowirusem, otrzymałem oświadczenie organizatorów. Przytaczam je w całości:

Jak co roku, przykładamy wielką wagę do bezpieczeństwa uczestników naszej imprezy. Oba obiekty zostały wyposażone w specjalne żele sanitarne (m.in. toalety, główne ciągi komunikacyjne), serwis sprzątający będzie kontrolował kluczowe miejsca takie jak wejścia, przejścia, schody, windy, by na bieżąco czyścić powierzchnie płaskie, z których korzystają nasi odwiedzający oraz pracownicy. ESL zapewnia również dodatkowy personel medyczny, patrole ratowników. W naszej firmie powstał także dedykowany zespół do monitorowania sytuacji epidemiologicznej na świecie, której zadaniem jest również sprawdzanie sytuacji:

  • bieżącej sytuacji epidemiologicznej w Polsce, Europie i na świecie;
  • kontaktowanie się z odpowiednimi służbami zajmującymi się prewencją w rozprzestrzenianiu się wirusa;
  • stanu zdrowia zawodników;
  • gości biznesowych;
  • odwiedzających (posiadaczy biletów);
  • pracowników oraz podwykonawców - przekonuje Adrian Kostrzębski, Rzecznik Prasowy w ESL Polska

Wśród zawodników nie powinno być też żadnych osób, które nie przeszły kwarantanny po ostatnim pobycie w Chinach. Mimo wszystko na pytanie, czy to wystarczające środki bezpieczeństwa, każdy potencjalny uczestnik IEM 2020 powinien odpowiedzieć sobie sam.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst