REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Koronawirus położył się cieniem na IEM 2020. Z udziału w Intel Extreme Masters rezygnuje… Intel

Tytularny sponsor zawodów Intel Extreme Masters wycofuje się z udziału w finale. Brak obecności firmy Intel na IEM 2020 to pokłosie epidemii koronawirusa.

20.02.2020
12:26
Koronawirus zaatakował IEM 2020. Intel rezygnuje z Intel Extreme Masters
REKLAMA

Otrzymaliśmy oświadczenie ESL Polska ws. naszych wątpliwości co do organizacji imprezy i wycofania się z obecności na miejscu sponsora tytularnego, Intela. Aktualizacja na końcu wpisu.

REKLAMA

Koronawirus, który zaatakował Chiny, zbiera swoje żniwo na całym świecie. W wyniku zarażenia nim zmarło już ponad tysiąc osób, ale cierpi z jego powodu również globalna ekonomia. Chińskie fabryki stoją i zagrożona jest m.in. premiera konsol nowej generacji. Wiele firm, z Apple’em na czele, szykuje się na gorsze wyniki finansowe — nie są w stanie zaspokoić popytu.

Produkcja elektroniki to jednak jedno, ale pozostaje kwestia imprez masowych. Te, jak wiemy z filmów, seriali, komiksów i gier o zombie, są potencjalnym siedliskiem dla epidemii. Intel uznał, że z powodu szalejącego w Chinach koronawirusa wysyłanie swoich pracowników na tegoroczny finał zawodów Intel Extreme Masters w Katowicach to zbyt duże niebezpieczeństwo.

O rezygnacji Intela z udziału w imprezie Intel Extreme Masters 2020 poinformował sam Intel.

Firma jest sponsorem tytularnym zawodów IEM, których finały rozgrywają się od kilku lat w Katowicach, ale nie jest ich organizatorem — tym zajmuje się też ESL. Niemniej jednak to właśnie Intel zapraszał dziennikarzy na wydarzenie i to on wystosował do nich wiadomość w tej sprawie.

Wycofaliśmy się z działań wystawienniczych w ramach IEM Expo zgodnie z polityką firmy Intel w zakresie podróży. Nie dotyczy to samego turnieju, Intel pozostaje jego sponsorem tytularnym. Kontynuujemy ścisłą współpracę z organizatorem imprezy, firmą ESL, odnośnie realizacji turnieju. — czytamy w komunikacie prasowym Intela

Producent procesorów przekonuje, że ta decyzja ma na celu zapewnienie dobrego samopoczucia „gości, pracowników, jak i partnerów na całym świecie”. Oznacza to jednak również to, że Intel nie będzie prowadził „działań prasowych” i nie wystawi stoiska — tego, które wielokrotnie na naszych łamach opisywaliśmy.

To jednak wcale nie oznacza, że z powodu koronawirusa finał IEM 2020 w Katowicach został odwołany.

Finał rozgrywek się odbędzie — a przynajmniej tak utrzymuje na ten moment rzecznik organizacji ESL Polska, Adrian Kostrzębski. Do rozgrywek pozostał jednak jeszcze tydzień, a w tym czasie wiele może się zdarzyć. Warto też odnotować, że Intel wysyła do nas sprzeczne sygnały.

Z jednej strony firma uznała Katowice za miejsce niebezpieczne dla swoich pracowników, a z drugiej — pozostaje sponsorem tytularnym. Co mają sobie pomyśleć w takim razie zawodnicy oraz fani, których do udziału w imprezie nikt teraz nie zniechęca? Można dojść do wniosku, że ich „dobre samopoczucie” ma jednak dla Intela mniejszy priorytet.

Sytuację związaną z Intel Extreme Masters 2020 będziemy oczywiście monitorować.

Warto bowiem wspomnieć, że IEM 2020 nie jest pierwszym tak dużym wydarzeniem w Europie, które odbywa się po już wybuchu epidemii koronawirusa. W przyszłym tygodniu miały się odbyć targi MWC 2020. Z początku z udziału rezygnowały tylko pojedyncze firmy, ale potem organizatorzy odwołali to wydarzenie.

Trzeba jednak pamiętać, że tak w przypadku MWC 2020 mieliśmy do czynienia z targami elektroniki, na których miało pojawić się wielu gości z Chin. Z kolei podczas Intel Extreme Masters wśród gości pojawią się raczej goście z regionu, a osoby mieszkające w Azji uczestniczą w tym wydarzeniu w większości zdalnie.

Aktualizacja (14:54)

W odpowiedzi na nasze wątpliwości co do faktu, że impreza się odbędzie, chociaż sam Intel nie wysyła do Katowic swoich pracowników ze względu na obawy związane z koronowirusem, otrzymałem oświadczenie organizatorów. Przytaczam je w całości:

REKLAMA

Jak co roku, przykładamy wielką wagę do bezpieczeństwa uczestników naszej imprezy. Oba obiekty zostały wyposażone w specjalne żele sanitarne (m.in. toalety, główne ciągi komunikacyjne), serwis sprzątający będzie kontrolował kluczowe miejsca takie jak wejścia, przejścia, schody, windy, by na bieżąco czyścić powierzchnie płaskie, z których korzystają nasi odwiedzający oraz pracownicy. ESL zapewnia również dodatkowy personel medyczny, patrole ratowników. W naszej firmie powstał także dedykowany zespół do monitorowania sytuacji epidemiologicznej na świecie, której zadaniem jest również sprawdzanie sytuacji:

  • bieżącej sytuacji epidemiologicznej w Polsce, Europie i na świecie;
  • kontaktowanie się z odpowiednimi służbami zajmującymi się prewencją w rozprzestrzenianiu się wirusa;
  • stanu zdrowia zawodników;
  • gości biznesowych;
  • odwiedzających (posiadaczy biletów);
  • pracowników oraz podwykonawców - przekonuje Adrian Kostrzębski, Rzecznik Prasowy w ESL Polska

Wśród zawodników nie powinno być też żadnych osób, które nie przeszły kwarantanny po ostatnim pobycie w Chinach. Mimo wszystko na pytanie, czy to wystarczające środki bezpieczeństwa, każdy potencjalny uczestnik IEM 2020 powinien odpowiedzieć sobie sam.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA