REKLAMA

Xbox porzuci Windowsa 10? Wszystko, co wiemy o GameCore

Jak wynika z ogłoszeń rekrutacyjnych Microsoftu, urządzenia z rodziny Xbox mają polegać w przyszłości przede wszystkim na platformie Windows Core OS. Czyli na tym samym fundamencie, który wykorzystuje Windows 10X.

29.01.2020 15.40
Xbox Series X 4
REKLAMA
REKLAMA

Xbox One wykorzystuje dość zmyślną, choć skomplikowaną platformę operacyjną. Na najniższym poziomie działa hyperwizor Hyper-V, który wirtualizuje dwa systemy operacyjne. Pierwszym jest Xbox OS, a więc budowane wokół technologii DirectX środowisko uruchomieniowe dla gier. Drugim jest istotnie zmodyfikowana wersja Windowsa 10, która odpowiada za uruchamianie aplikacji i za interfejs konsoli.

Ta nieco bardziej złożona niż zwykle konstrukcja umożliwia łatwe przenoszenie Universal Windows Apps z PC na Xboxa, w miarę szybkie przełączanie się pomiędzy grami i apkami oraz upraszcza wprowadzenie gry w stan uśpienia – dzięki czemu nie musimy jej za każdym razem ładować od zera.

Przyszłość ma wyglądać nieco inaczej.

Windows 10X, Windows Core OS i Game Core w Xbox Series X. Poprzednie zdanie brzmi jak bełkot? Już tłumaczymy.

Ogłoszenie rekrutacyjne wypatrzone przez WindowsLatest wydaje się potwierdzać teorię, że nowy Xbox (kto wie, może również i Xbox One) porzuci Windowsa 10 na rzecz czegoś nowego. Tym czymś ma być system bardzo blisko związany z Windowsem 10X.

co to windows 10x class="wp-image-1015709"

Zbieżność nazw nie jest przypadkowa, Windows 10X z punktu widzenia użytkownika będzie bardzo podobny w obsłudze do zwykłego Windowsa. Różnić się jednak będzie od niego znacząco technicznymi rozwiązaniami – nie mają jednak one istotnego związku z grami wideo, więc po szczegóły serdecznie zapraszam do tego materiału.

Dowiecie się z niego między innymi, że Windows 10X to pierwszy sukces Microsoftu w niemal całkowitej komponentyzacji Windowsa. To oznacza, że za sprawą Windowsa 10X jego twórcy mogą dowolnie podmieniać środowiska uruchomieniowe czy powłoki bez zrywania wzajemnej zgodności między poszczególnymi elementami składowymi. Nieco jak w Linuksie.

Kernelem nowego systemu, czyli tym niskopoziomowym fundamentem, jest Windows Core OS (a więc coś nieco innego od OneCore z Windowsa 10). Windows Core OS jest wskazany w rzeczonym ogłoszeniu o pracę. To wydaje się jasno sugerować, że Windows 10 i jego OneCore znikną z Xboxa – przynajmniej z jego przyszłych wersji.

I tu wreszcie dochodzimy do sedna. Windows Core OS i GameCore, czyli przewrotna przyszłość gier według Microsoftu.

 class="wp-image-1056705"

Przejście na nieco inną platformę operacyjną nie oznacza w zasadzie nic dla dotychczas wydanych gier i apek na Xboxa One. Bazujący na Windows Core OS system Windows 10X jest w pełni zgodny z apkami dla zwykłego Windowsa 10, a Microsoft już potwierdził, że Xbox Series X będzie miał pełną zgodność wsteczną. To zamieszanie tak na dobrą sprawę ma na celu… poprawę sytuacji z grami na PC.

Wspominaliśmy wyżej o Windowsie 10X, jako o systemie, którego elementy Microsoft może wymieniać jak klocki budulcowe, w tym powłoki i środowiska uruchomieniowe. Teraz musimy wrócić na chwilę do grudnia 2018 r., kiedy to Brad Sams – rzetelny dziennikarz – zyskał kilka informacji ze swoich anonimowych źródeł w dziale Xbox. Wynika z nich, że GameCore to środowisko uruchomieniowe dla nowoczesnych gier dla systemów z rodziny Windows Core OS. Swego rodzaju Xbox OS 2.0.

Tak, dobrze przeczytaliście, rodziny. Bo GameCore ma być obecny również i na PC.

 class="wp-image-1062447"
REKLAMA

GameCore ma rozwiązać istotną część problemów związaną z przenoszeniem gier pomiędzy PC a Xboxem. Już dziś nie jest to przesadnie trudne, DirectX dla PC i Xboxa dzielą przecież istotną część rozwiązań. Jednak wraz z GameCore PC i konsola do gier mają dzielić wszystkie lub niemal elementy programowe i usługowe. PC ma więc stać się taką otwartą wersją Xboxa, w której możemy wymieniać dowolnie podzespoły oraz instalować gry również z innych źródeł niż Xbox Store.

Pragnę z wszelką mocą podkreślić, że to na razie spekulacje wyciągane na podstawie niepełnych informacji z nieoficjalnych źródeł. Wiele jednak wskazuje na to, że Xbox będzie budowany na Windows Core OS z GameCore. A  przecież Xbox dla Microsoftu już od dłuższego czasu nie jest tylko konsolą do gier, a również platformą dla PC i dla gier strumieniowanych z chmury.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA