REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Media

Baby Yoda przegrał z królową smoków. Oto najczęściej piracone seriale w 2019 roku

Mandalorian był jednym z najczęściej piraconych seriali w 2019 r., ale znalazł się dopiero na trzecim miejscu. Zwycięzca mógł być tylko jeden.

08.01.2020
13:18
Najchętniej piracone seriale 2019 r. Mandalorian wcale nie wygrał
REKLAMA
REKLAMA

Mandalorian to przykład serialu, który mocno spolaryzował polskich widzów. Bo choć platforma Disney+, na której pojawił się serial, nie jest dostępna w Polsce, to postacie Baby Yody i tytułowego Mando były szeroko komentowane w polskim internecie.

Mogłoby to sugerować, że Mandalorian był w Polsce najczęściej piraconym serialem ostatniego roku. Niestety nie mamy danych odnośnie Polski, ale na świecie Mandalorian jest dopiero na trzecim miejscu.

Najczęściej piraconym serialem 2019 r. była oczywiście Gra o Tron.

gra o tron 8 sezon zajawka class="wp-image-851933"

Jak wynika z zestawienia TorrentFreak, Gra o Tron już ósmy rok z rzędu była najczęściej piraconym serialem. I faktycznie, ostatni, ósmy sezon serialu miał premierę w kwietniu 2019 r.

Dużym zaskoczeniem jest numer dwa na liście. To kolejna produkcja HBO, czyli miniserial Czarnobyl, który w 2019 r. zaskoczył wszystkich jakością scenariusza i dbałością o detale.

 class="wp-image-947942"

Słynny Mandalorian, czyli serial Disney+ osadzony w świecie Gwiezdnych wojen, zajął trzecie miejsce.

Oto lista najczęściej potraconych seriali ubiegłego roku.

 1. Game of Thrones
 2. Chernobyl
 3. The Mandalorian
 4. The Big Bang Theory
 5. Vikings
 6. The Walking Dead
 7. The Flash
 8. Rick and Morty
 9. Supergirl
 10. Arrow

Lista powstała na bazie pobrań torrentów, a protokół BitTorrent nie przedstawia całego obrazu pirackiego krajobrazu. Na rynku jest wiele nielegalnych platform streamingowych, które mogą, ale nie muszą bazować na torrentach.

Wysoka pozycja Gry o Tron niezmiennie mnie dziwi.

REKLAMA

Nie popieram piractwa, ale jestem w stanie zrozumieć popularność Mandaloriana w sieci torrent, szczególnie patrząc z perspektywy polskiego widza. W 2019 i w 2020 r. sztuczna geoblokowanie usług cyfrowych nie powinno mieć miejsca. Jest ogromna rzesza ludzi, która z chęcią zapłaciłaby za dostęp do Disney+, ale nie może tego zrobić.

Co innego w przypadku seriali dostępnych na platformach obecnych (niemal) globalnie, czyli na HBO Go i Netflixie. Dostęp do serwisów jest stosunkowo tani, a do tego można go wykupić na miesiąc lub dwa. Po obejrzeniu całego serialu można zrezygnować z subskrypcji beż ponoszenia żadnych kar. Mając tak wygodny, tani i szybki dostęp do kultury, piracenie jest po prostu obciachem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA