REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft prezentuje swoją wersję Androida. Można już ją testować

Pojawiła się pierwsza wersja pakietu dla programistów zainteresowanych optymalizacją aplikacji pod Surface Duo – nowy telefon Microsoftu z dwoma wyświetlaczami. Nas jednak szczególnie zaintrygował emulator systemu.

23.01.2020
11:00
microsoft-surface-duo-7
REKLAMA
REKLAMA

Surface Duo to pierwszy od lat telefon marki Microsoft. Tym razem jednak nie będzie on pracował na żadnym systemie z rodziny Windows. Ekipa odpowiedzialna za urządzenia z rodziny Surface zdecydowała, że Duo ma pracować pod kontrolą Androida – i to tego certyfikowanego przez Google’a, a więc z eksponowanym Sklepem Play i usługami i aplikacjami giganta z Moutain View.

Microsoft zamierza jednak wprowadzić do systemu istotne modyfikacje, rzecz jasna związane z unikalną formą Surface Duo. Android od Microsoftu ma ułatwiać użytkownikom pracę na dwóch ekranach ich telefonów. Niektóre mechanizmy będą działać globalnie, a więc dotyczyć będą wszystkich uruchomianych na tym urządzeniu apek. Programiści mogą jednak wprowadzić dodatkowe optymalizacje – a dziś zostało opublikowane SDK dla Surface Duo.

Surface Duo z Androidem od Microsoftu. Można już pobawić się systemem w emulatorze.

 class="wp-image-1012952"

Pierwsza, bardzo wczesna wersja SDK dla Surface Duo, jest już dostępna do pobrania. Co ciekawe SDK jest przystosowane do współpracy z Android Studio, zamiast z Microsoft Visual Studio. Za jego pomocą twórcy aplikacji mogą sprawdzić jak ich twory będą działać na telefonie Microsoftu, a także – jeśli zechcą – dodać do kodu aplikacji odwołania do API charakterystycznych tylko dla tego urządzenia.

Są to na razie API dla Javy i należą do nich DisplayMask i czujnik wychylenia zawiasu łączącego oba wyświetlacze. Warto zauważyć, że programiści nie muszą tworzyć specjalnych wersji swoich programów na Surface Duo. Mogą dopisać stosowny kod, który na pozostałych androidowych urządzeniach będzie nieaktywny. Zresztą nikt nie spodziewa się masowej popularności Duo, to prawdopodobnie będzie drogie i relatywnie niszowe urządzenie. Wydaje mi się mało prawdopodobne, by przejęli się nim inne studia deweloperskie niż te tworzące niszowe rozwiązania dla klientów firmowych. Choć oczywiście czas pokaże jak będzie w rzeczywistości.

No dobrze, ale jak to działa? Do SDK dołączony jest emulator Androida od Microsoftu.

microsoft android surface duo class="wp-image-1075116"

Na razie jest on w bardzo wczesnej wersji, więc i niewiele na tym emulatorze działa – w tym większość aplikacji. Emulator wykorzystuje też AOSP, a więc otwartoźródłową wersję Androida pozbawioną usług Google’a. Jest w nim obecna przeglądarka Edge, ale na razie zawiesza się przy próbie jej uruchomienia. W Ustawieniach znajduje się też nowa sekcja o nazwie Microsoft, jednak po kliknięciu w nią ujrzymy tylko napis Coming soon. Prawdopodobnie będzie przypominać sekcję Google, a więc służyć do zarządzania Kontem Microsoft.

Interesujące jest jednak to jak działa sam launcher systemu, którym jest – rzecz jasna – wersja beta Microsoft Launcher, któremu towarzyszy wersja beta klawiatury Swiftkey. Na każdym z wyświetlaczy wyświetlane są po trzy ikony w docku. Jednak jak uruchomimy jakąś aplikację, to ta domyślnie i pełnoekranowo uruchamia się na jednym z wyświetlaczy, a na drugim dock zostaje uzupełniony o zasłonięte przez apkę ikony z pierwszego. Samą aplikację można dowolnie przenosić między wyświetlaczami, nie można jednak jej rozciągnąć tak, by zajmowała oba równocześnie.

microsoft android surface duo class="wp-image-1075119"

Twórcy aplikacji, jeśli zechcą, będą mogli tworzyć zagnieżdżone okna aplikacji. A więc, dla przykładu, uruchomiony klient pocztowy będzie mógł na lewym ekranie wyświetlać listę maili, na prawym zaś w ramach pełnoekranowego wyskakującego okienka prezentować treść wskazanego listu. Czas pokaże czy ktokolwiek poza Microsoftem się na to zdecyduje.

REKLAMA

Surface Duo ma pojawić się w sprzedaży pod koniec bieżącego roku. Szczegółów technicznych i ceny jeszcze nie znamy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA