REKLAMA

Ogromna szansa dla Huaweia. Trump chce deeskalacji zimnej wojny z Chinami

Entuzjaści telefonów Huaweia: jest dla nas światełko w tunelu. Prezydent Donald Trump i wicepremier Liu He podpisali porozumienie handlowe, łagodzące napięte stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

16.01.2020 09.24
Porozumienie handlowe między USA a Chinami to nadzieja dla Huaweia
REKLAMA
REKLAMA

Donald Trump od długiego czasu prowadzi bardzo agresywną politykę względem Chin, mając nadzieję na zredukowanie zależności amerykańskiej gospodarki od zagłębia przemysłowego Państwa Środka. Trudno nam oceniać skuteczność czy zasadność takiej polityki, jednak jako serwis o elektronice użytkowej dostrzegamy w tym jeden problem: rykoszetem tych napięć oberwał Huawei, jeden z liderów rynku telekomunikacyjnego.

Chińska firma jest od dłuższego czasu na cenzurowanym. Została oskarżona przez władze Stanów Zjednoczonych o szpiegostwo gospodarcze i przemysłowe – choć nadal, mimo upłynięcia wielu miesięcy, zarzuty te nie zostały podparte dowodami. W efekcie amerykańskie firmy – w tym Google – mają zakaz współpracy z Huaweiem. Nowe tablety i telefony chińskiego producenta nie mogą więc być połączone z Usługami Play, w tym ze Sklepem Play.

Dla Huaweia na razie nic się nie zmienia. Ale prezydent Donald Trump i wicepremier Liu He podpisali porozumienie handlowe.

Raportuje o tym między innymi Reuters. W myśl tego porozumienia Stany Zjednoczone obniżą wysokość ceł na wybrane chińskie towary. Chiny z kolei zobowiązały się do zwiększenia importu amerykańskich towarów. Donald Trump zaznaczył przy tym, że najpewniej oba kraje znajdą wspólny język i w pozostałych problematycznych cłach i blokadach. W swoim stylu – a więc mówiąc bardzo wprost – zastrzegł tylko, że na razie nie ustępuje w innych kwestiach, by mieć więcej argumentów siłowych przy dalszych negocjacjach.

REKLAMA

Należy przy tym podkreślić, że dalsze losy Huaweia w kontekście zniesienia zakazu współpracy z amerykańskimi podmiotami jest co najmniej niejasne. Nikt oficjalnie ani tym bardziej wprost nie sugerował, że negocjacje między oboma krajami w ogóle obejmują chińskiego producenta infrastruktury telekomunikacyjnej i elektroniki użytkowej – to tylko nasze spekulacje. Na szczęście dla Huaweia i miłośników jego produktów, Microsoft trafił na specjalną listę podmiotów, które nadal mogą robić interesy z Chińczykami. A windowsowe Matebooki od Huaweia należą w mojej ocenie i wielu innych do jednych z najlepszych na rynku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA