Oprogramowanie  / News

OK Google, uratuj ludzkie życie. Wirtualny Ratownik Medyczny przeszkoli z pierwszej pomocy

159 interakcji
dołącz do dyskusji

Asystent Google przypomni ci podstawy pierwszej pomocy i nauczy, jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia. 

Pamiętasz, jak robi się masaż serca dorosłej osoby? A będziesz umieć to zrobić go u swojego dziecka? Wiesz, co robić w wypadku poparzeń? Pamiętasz, jak pomóc osobie z atakiem padaczki?

Jeśli choć na jedno z pytań odpowiedziałeś „nie”, najlepiej porozmawiaj z tym chatbotem jeszcze dziś.

W Asystencie Google przeszkoli cię  z podstaw pierwszej pomocy Wirtualny Ratownik Medyczny.

Od tego, czy będziemy pamiętać informacje przekazywanego przez bota Dżo, może kiedyś zależeć życie naszych najbliższych. Wszyscy (mam taką głęboką nadzieję) przechodziliśmy choć raz w swoim życiu szkolenie z pierwszej pomocy – na lekcji w szkole, przy okazji zdawania na prawo jazdy lub na imprezie masowej, kursie, zajęciach dodatkowych. Jednak wiedza niewykorzystywana ma tendencję do szybkiego ulatniania się z naszej głowy, dlatego czasami trzeba ją utrwalić.

Stworzony przez Projekt AED chatbot, Wirtualny Ratownik Medyczny Dżo, pomoże nam odświeżyć nieco naszą wiedzę na temat tego, jak należy reagować w nagłych wypadkach. Żeby z nim porozmawiać, trzeba uruchomić asystenta Google i powiedzieć lub wpisać „porozmawiaj z projekt AED”. Dżo przedstawi się i zaproponuje nam zgłębienie jednej z pięciu kategorii – wypadek drogowy, pomoc tonącemu, wypadki w domu, pomoc na ulicy, wypadki z dziećmi. Gdy wybierzemy jedną z nich, zacznie opowiadać o samym zdarzeniu, a potem opisywać, w jaki sposób należy na nie reagować. Równolegle w aplikacji pojawi się skrócony opis odpowiedniego zachowania w formie tekstowej. Pod koniec znajdziemy zaś planszę z pytaniem – może to być zagadka związana z tematem lub zachęta do zapoznania się z podobnym zagadnieniem.

Pierwsza pomoc wypadki drogowe
Wirtualny ratownik medyczny Dżo w asystencie Google.

Twórcy projektu zastrzegają, że Dżo ma służyć przede wszystkim do celów edukacyjnych, a nie być podpowiedzią w sytuacjach kryzysowych. Wtedy należy czym prędzej dzwonić na numer 112 i zdobytą wcześniej wiedzę zacząć wykorzystywać w praktyce.

W aplikacji dowiemy się między innymi jak pomóc osobie mającej udar, atak astmy czy wymagającej reanimacji. Jeśli do kogoś nie przemawia argument „mogę uratować komuś życie”, warto przypomnieć, że w myśl polskiego prawa nieudzielenie pomocy potrzebującemu jest przestępstwem, które może podlegać karze pozbawienia wolności do lat 3.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst