REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

W Androidzie 11 pojawi się funkcja, którą pewnie macie od dawna. Tryb ciemny w końcu przełączy się automatycznie

Użytkownicy pokochali tryb ciemny. Niestety, jak to zwykle na Androidzie bywa, działa on kompletnie różnie, zależnie od telefonu. Android 11 w końcu ma to zmienić.

16.12.2019
17:30
OnePlus 7T Pro McLaren Edition opinie
REKLAMA
REKLAMA

Tryb ciemny to ciekawy fenomen. Nauka mówi nam jednoznacznie, że białe literki na czarnym tle wcale nie ułatwiają nam czytania ani nie oszczędzają wzroku (wprost przeciwnie), a jednak wszyscy pokochaliśmy dark mode. Tym bardziej, jeśli korzystamy z ekranów OLED, gdzie tryb ciemny to nie tylko mniej jasnego światła na twarzy, ale też rzeczywista oszczędność akumulatora (w OLED-ach „czarne” piksele nie są podświetlane).

O ile jednak iOS wzorowo ogarnął kwestię automatycznego przechodzenia systemu w tryb ciemny i jednoczesnego przełączania kompatybilnych aplikacji, tak na Androidzie… jak to na Androidzie. Loteria.

Tryb ciemny w Androidzie – ile smartfonów, tyle trybów.

Większość smartfonów z Androidem od wersji 9.0 Pie ma tryb ciemny w tej czy innej formie. Twórcy aplikacji również robią co mogą, by dostosować swoje programy do uwielbianego przez użytkowników stylu wyświetlania.

Niestety, mało który smartfon z Androidem potrafi tryb ciemny włączyć automatycznie. W iOS 13 działa to tak, że po zmroku telefon automatycznie przełącza się w tryb ciemny, a po wschodzie słońca wraca do trybu jasnego. Oczywiście można też przełączyć te tryby ręcznie, ale zgranie z cyklem dobowym jest niezwykle użyteczne. Wraz ze zmianą kolorystyki systemu zmienia się też kolorystyka aplikacji. Każdy program, który ma opcjonalny tryb ciemny, po zachodzie słońca weń przechodzi.

Na Androidzie wszystko zależy od konkretnego producenta. Samsung i Huawei np. również ogarnęły temat wzorowo – tryb ciemny przełącza się samoistnie, a wraz z nim kompatybilne aplikacje.

Na smartfonach innych producentów mamy jednak loterię. Albo tryb ciemny w ogóle nie potrafi się włączyć automatycznie, albo nie potrafi wymusić trybu ciemnego w aplikacjach, albo w ogóle nie działa jak tryb ciemny powinien, serwując nam odcienie szarości w tle zamiast czerni.

Android 11 ma zmienić ten stan rzeczy.

Jak donosi XDA Developers, przedstawiciel Google’a potwierdził, iż funkcja automatycznego przełączania trybu ciemnego trafi do kolejnej wersji Androida.

REKLAMA

Okazuje się też, że funkcja była już testowana w ramach programu beta Androida 10, lecz została tymczasowo wstrzymana. Powód? Otóż zdaniem przedstawiciela Google’a aby funkcja działała poprawnie, każda aplikacja musiałaby każdorazowo uzyskiwać dostęp do lokalizacji, by prawidłowo ustalić godzinę wschodu i zachodu słońca, zależnie od szerokości geograficznej.

Na ile to wiarygodne wytłumaczenie – tego nie wiem. Wiadomo tylko, iż funkcja jest już w drodze. Znając jednak tempo aktualizacji Androida i dostarczania jego nowych wersji na smartfony, posiadacze smartfonów innych niż te od Samsunga czy Huaweia pewnie jeszcze długo sobie poczekają.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA