REKLAMA

Qualcomm pokazał nowy typ czytnika odcisków palców. Wykryje dwa palce jednocześnie

Qualcomm pokazał nie tylko nowe procesory mobilne, ale też nowy czytnik odcisków palców, znajdujący się bezpośrednio w ekranie. Producent znacznie zwiększył powierzchnię skanera, co będzie miało duży wpływ na bezpieczeństwo.

04.12.2019 09.24
samsung galaxy s10 i s10 plus
REKLAMA
REKLAMA

3D Sonic Max to nowy czytnik linii papilarnych pokazany przez Qualcomma. Jest to kolejna generacja ultrasonicznego czytnika 3D Sonic, który znalazł zastosowanie m.in. w Samsungu Galaxy S10 i Note 10. Nowy skaner 3D Sonic Max trafi na rynek już w 2020 r. i bardzo możliwe, że trafi do kolejnego sztandarowego smartfona Samsunga, czyli Galaxy S11.

Nowy czytnik linii papilarnych Qualcomma potrafi odczytać dwa odciski naraz.

Główną nowością czytnika Qualcomm 3D Sonic Max jest rozmiar. Nowy sensor jest aż 17 razy większy od poprzednika, co niesie za sobą dwie bardzo istotne kwestie.

qualcomm czytnik linii papilarnych class="wp-image-1051138"

Po pierwsze, nareszcie nie trzeba będzie dokładnie celować palcem w czytnik, co pozwoli odblokować smartfon znacznie szybciej. Poprzednia generacja czytników miała tak małą powierzchnię, że de facto skanowała tylko część opuszka palca. Często zdarzała się sytuacja, że przykładaliśmy palec niedokładnie, smartfon nas nie rozpoznawał i odmawiał dostępu. Nowe czytniki mają rozwiązać te problemy. Powierzchnia nowego skanera to 20 x 30 mm, a poprzednik miał zaledwie 4 x 9 mm.

Po drugie, skaner będzie tak duży, że umożliwi skanowanie dwóch odcisków palców jednocześnie. Producenci smartfonów będą mogli wdrożyć dodatkową opcję skanowania dwóch palców, co mocno podniesie poziom bezpieczeństwa. Raczej nie sprawdzi się to w przypadku większości użytkowników, ale możliwe, że takie rozwiązanie będzie chętnie wykorzystywane np. w korporacjach, u osób mających wgląd w newralgiczne dane.

Dodawanie odcisku palca będzie banalnie proste.

qualcomm czytnik linii papilarnych class="wp-image-1051135"

W czytnikach obecnej generacji dodawanie odcisku palca trwa dość długo, ponieważ trzeba dotknąć ekranu kilkanaście lub wręcz kilkadziesiąt razy. Wszystko z uwagi na małą powierzchnię sensorów, które rejestrują tylko część odcisku palca.

W nowym sensorze Qualcomma wystarczy jedno dotknięcie ekranu, by dodać odcisk. Duża powierzchnia umożliwi skan całego odcisku jednocześnie.

Czytnik ma też działać szybciej i będzie się mylił rzadziej.

Qualcomm 3D Sonic Max nadal jest czytnikiem ultrasonicznym, a nie optycznym, dzięki czemu skanuje odcisk w 3D. Skaner rejestruje dodatkową warstwę głębi, a nie zaledwie zdjęcie naszego odcisku. Z tego względu ultrasoniczne czytniki powinny być bezpieczniejsze, ale jednocześnie są wolniejsze od optycznych.

REKLAMA

Nowy czytnik Qualcomma ma zarówno zwiększyć bezpieczeństwo jak i szybkość działania. Poza wspomnianym trybem podwójnej autoryzacji, czytnik będzie mógł badać zupełnie nowe parametry, np. odległość pomiędzy środkiem opuszka a samym czubkiem palca. Będzie to możliwe, ponieważ cały odcisk będzie skanowany w tym samym czasie. Wcześniej skaner widział tylko fragment odcisku.

Możliwe, że te wszystkie nowości trafią do pierwszych smartfonów już w lutym. To właśnie wtedy najpewniej zadebiutuje Samsung Galaxy S11.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA