REKLAMA

Idzie nowe. Panasonic i LG wygaszają produkcję matryc LCD

W przyszłym roku z fabryk firmy Panasonic wyjedzie ostatnia w ich historii matryca telewizyjna LCD. LG z kolei zmniejsza ich produkcję o połowę. Obie firmy patrzą coraz bardziej w stronę OLED-a i micro-LED-a.

04.12.2019 17.43
lg nanocell tv sm8600 recenzja
REKLAMA
REKLAMA

Telewizory LCD stanowią nadal przytłaczającą większość sprzedawanych urządzeń tego rodzaju na świecie. Najwięksi producenci telewizorów na świecie patrzą już w przyszłość, a więc na matryce zapewniające doskonały kontrast za sprawą braku konieczności stosowania zewnętrznego podświetlenia.

To nie oznacza, że telewizory LCD niedługo znikną z rynku. Będą w ofercie niemal wszystkich producentów jeszcze przez długie lata. Chińscy producenci matryc tego rodzaju już o to zadbają – doszli już do niesłychanej efektywności w ich produkcji. To jednak sprawia, że czołowi rynkowi innowatorzy w LCD mają już coraz mniej pola do popisu.

Najmocniejszym potwierdzeniem tej diagnozy wydaje się być ogłoszenie Samsunga sprzed dwóch miesięcy dotyczącego miliardowej inwestycji w linie produkcyjne matryc QD-OLED. Koreański gigant jako jedyny z liderów przez lata odmawiał wykorzystania matryc OLED w swoich produktach, jednak również i on w końcu się ugiął. Bliższa przyszłość telewizorów z wysokiej półki należy do matryc OLED. Ta dalsza prawdopodobnie dla micro-LED.

Panasonic zakończy produkcję matryc LCD. LG Display zmniejsza produkcję o połowę.

Produkcja matryc LCD ma być zakończona w Panasonicu do 2021 r. Firma już dwa lata temu przestała produkować stricte telewizyjne matryce tego rodzaju, teraz zdecydowała całkowicie porzucić tę technologię. LG Display już na przyszły rok zmniejszył planowaną produkcję o połowę.

REKLAMA

To w żadnym razie nie oznacza, co należy podkreślić, rynkowego końca telewizorów LCD. Technologia OLED nadal nie jest w pełni dojrzała (i nadal jest kosztowna), a micro-LED jest nadal w powijakach. W świecie LCD nie czeka nas już zbyt wiele innowacji, a czołowi producenci telewizorów nie widzą już sensu w rywalizacji ze sprawnymi chińskimi producentami.

Na dziś wiodącymi producentami matryc LCD są BOE, CSOT, Innolux i HKC. To prawdopodobnie któreś z tych firm staną się podwykonawcami dla producentów telewizorów, którzy własne fabryki i laboratoria będą najpewniej finansować pod kątem wspomnianych OLED-ów i micro-LED-ów. Koniec epoki? Nie, jeszcze nie. Ale to też jeden z pierwszych zwiastunów jej końca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA