REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Podróże
  4. Oprogramowanie /

Możesz zapomnieć o dowodzie osobistym. We wszystkich pociągach w Polsce ogarniają już mTożsamość

Wsiadając do pociągu byle jakiego, trzeba nadal dbać o bilet (i bagaż), ale o plastikowym dowodzie można za to zapomnieć. mTożsamość honorują już wszyscy kolejowi przewoźnicy. 

18.12.2019
21:07
Koniec plastików. Wszystkie koleje honorują już aplikację mObywatel
REKLAMA
REKLAMA

Przyznam się wam z niejakim zawstydzeniem, że jeszcze nigdy w życiu nie wymieniłam żadnego dokumentu dlatego, że mi się przeterminował. Moje plastiki ginęły w niewyjaśnionych okolicznościach z taką częstotliwością, że nie miały nawet szans lekko spłowieć w wyniku wejścia w wiek średni, nie wspominając nawet o dojrzałej starości. Sytuacja poprawiła się, gdy przestałam nosić przy sobie torebkę, w niej portfel, a tam dowód osobisty. Od kilku lat czeka on na mnie bezpiecznie schowany w domu. Problem powracał jednak, gdy musiałam gdzieś jechać pociągiem. Na szczęście teraz z tym także koniec.

mObywatel honorowany wszędzie na kolei

Od grudnia można jeździć pociągami, mając zamiast plastiku ze sobą telefon z zainstalowaną na nim aplikacją mObywatel.

Zależy nam na tym, by przewoźnicy kolejowi wprowadzali nowoczesne rozwiązania, które mogą ułatwiać pasażerom podróżowanie. Jednym z takich rozwiązań jest możliwość cyfrowego potwierdzenia tożsamości w przypadku biletów imiennych. W sytuacji, gdy bilet również ma postać elektroniczną, pasażer może odbyć podróż mając przy sobie tylko telefon komórkowy – mówi dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Okazać dowód fizyczny będą musiały nadal osoby złapane na jechaniu na gapę i te, które z innych powodów zostały ukarane wezwaniem do zapłaty. Trzeba także pamiętać, żeby kupując bilet ulgowy, mieć przy sobie dokument świadczący o tym, że możemy ze zniżki skorzystać. W aplikacji są dostępne moduły mLegitymacja studencka i mLegitymacja szkolna, ale jeśli chcemy skorzystać ze zniżki z innego tytułu, nadal musimy mieć przy sobie odpowiednie papiery.

REKLAMA

mObywatel pozwala na coraz więcej

Część przewoźników kolejowych, między innymi Koleje Mazowieckie i Intercity, już wcześniej pozwalało się wylegitymować podróżnym za pomocą mObywatela. Dobrze wiedzieć jednak, że aplikacja przydaje się coraz częściej i jest dynamicznie rozwijana. Dzięki niej za pomocą smartfona możemy wylegitymować się między innymi w urzędach i na poczcie. Od niedawna także możemy dzięki niej także łatwiej kupić leki na eReceptę. W tym roku w skład aplikacji wszedł także moduł mPojazd, który zawiera cyfrowy dowód rejestracyjny i informacje o polisie OC.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA