REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Już nie tylko OLED TV. LG wprowadza linię NanoCell w świat rozdzielczości 8K

LG do tej pory stosował matryce zdolne do wyświetlania obrazu 8K wyłącznie w ramach jego sztandarowej linii OLED TV. Teraz do grona telewizorów działających w tej rozdzielczości dołącza NanoCell. Tanie 8K dla mas?

19.12.2019
15:57
lg nanocell 8k
REKLAMA
REKLAMA

Niezależnie od tego, co w swoich kanałach marketingowych twierdzi LG, linia telewizorów LG NanoCell to zupełnie nie ta klasa produktów co LG OLED TV. Telewizory OLED oferują doskonały kontrast, kąty widzenia i świetną reprodukcję kolorów. Telewizory IPS LCD, w zestawieniu z OLED-ami, tylko wspomniane kąty. Wszak NanoCelle korzystają z matryc IPS, a nie VA – a więc oferują rewelacyjne kąty widzenia, ale znacznie trudniej uzyskać na nich doskonałe barwy.

Nic więc dziwnego, że linia NanoCell również i cenowo znajduje się o oczko niżej od linii OLED TV. Dlatego też nieco dziwi dzisiejsze ogłoszenie LG Polska rozesłane mailowo mediom, w którym firma informuje o polskiej premierze telewizora NanoCell w wersji z obsługą rozdzielczości 8K. W tym szaleństwie jest jednak pewna metoda.

75-calowy LG NanoCell SM9900 8K w warszawskim LG Brand Store.

NanoCell 8K, jak twierdzi LG, w przeciwieństwie do konkurencji jest zgodny z normami branżowymi i oferuje prawdziwe 8K, bez ditheringu czy podobnych sztuczek. Według organizacji ICDM (Międzynarodowy Komitet ds. Metrologii Obrazu) modulacja kontrastu podczas definiowania rozdzielczości musi wynosić przynajmniej 50 proc.. W przypadku LG NanoCell 8K wyniosła ona 88 proc.

lg nanocell 8k class="wp-image-1060981"

Na jakość obrazu wpływają również wykorzystywane w technologii LG NanoCell nanocząsteczki oczyszczające kolory. Za głęboką czerń i większy kontrast odpowiada technika przyciemniania lokalnego zoptymalizowana ponoć pod kątem rozdzielczości 8K. Procesor Alpha 9 drugiej generacji analizuje natomiast treść obrazu i stara się rekonstruować ją do rozdzielczości 8K (od rozdzielczości 2K w górę).

Dlaczego do tańszej serii telewizorów trafiła bardzo droga matryca 8K? No cóż, by było… no właśnie, taniej.

REKLAMA

Telewizor LG NanoCell 8K jest już dostępny w Warszawie w pierwszym w Europie LG Brand Store w Domu Mody Klif, a jego cena została ustalona na 26 tys. zł. Góra pieniędzy, ale przypominam, że to 75-calowy sprzęt pracujący w rozdzielczości 8K. 88-calowy LG OLED TV 8K kosztuje… werble…. 130 tys. zł. Jest większy o 12 cali przekątnej, na co trzeba brać poprawkę analizując cenę, ale i tak różnica jest wręcz kosmiczna.

LG NanoCell 8K ma więc próbować wprowadzić pod pierwsze, bardzo zamożne strzechy, świat treści 8K. LG OLED TV 8K to raczej pokaz siły i obiekt marzeń, dostępny tylko dla najzamożniejszych z nas. Szczerze pisząc, dla siebie wolałbym kupić LG OLED TV 4K niż NanoCell TV 8K, jednak jeżeli rozdzielczość ma dla kogoś szczególne znaczenie – tani, kosztujący 26 tys. NanoCell może być dobrą odpowiedzią.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA