REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Orange obiecuje lepszą jakość audio w najnowszych iPhone'ach

Abonenci sieci Orange mają kolejny powód, by wymienić starszego iPhone’a na nowszy model. iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max wspierają wreszcie kodek EVS.

12.12.2019
19:15
iphone 11 pro orange evs
REKLAMA
REKLAMA

Smartfony wyewoluowały z telefonów komórkowych, ale nawiązywanie i odbieranie połączeń z najważniejszej funkcji zostało zdegradowane do roli zwykłej aplikacji. Za sprawą rozwoju aplikacji mobilnych stały się najbardziej osobistymi pecetami i naszym oknem na cyfrowy świat.

Rozwój internetu mobilnego i coraz większy apetyt abonentów na transfer danych nie oznacza jednak, że przestaliśmy ze sobą rozmawiać. Chociaż największe wzrosty u operatorów widać właśnie w segmencie internetu mobilnego, to ze zryczałtowanych pakietów no-limits na rozmowy korzystamy.

Orange dba o to, by prowadzenie rozmów przez smartfony było komfortowe.

Mogłoby się wydawać, że w tym segmencie od lat nic się nie zmienia - ot, operator paruje ze sobą dwóch abonentów i przesyła audio od jednego do drugiego i na odwrót - ale to nie jest prawda. Jakość połączeń głosowych realizowanych przez operatorów z biegiem lat staje się coraz lepsza, m.in. dzięki wprowadzeniu technologii takich jak VoLTE, Wi-Fi Calling i HD Voice.

Wsparcie dla tych nowości zależne jest od operatora oraz urządzenia, ale listy stale się poszerzają. Do tego telekomy mogą korzystać z różnych rozwiązań do przetwarzania wyłapanego przez smartfon głosu. W przypadku Orange pojawiło się już we wrześniu wsparcie dla kodeka EVS. W pierwszej kolejności wsparcia doczekały się następujące smartfony:

  • Samsung S10e;
  • Samsung S10;
  • Samsung S10 Plus;
  • Sony Xperia XZ2;
  • Sony Xperia XZ3;
  • Sony Xperia 1;
  • Sony Xperia 5.

W przypadku smartfonów marki Samsung wspierane były smartfony kupione zarówno w Orange, jak i na wolnym rynku. W przypadku sprzętów Sony wspierane były te z dystrybucji operatorskiej. Na liście zabrakło jednak urządzeń Apple’a. Teraz się to zmienia, a Orange obiecuje lepszą jakość audio w najnowszych iPhone'ach.

Wykorzystanie kodeka EVS (Enhanced Voice Services) wyraźnie poprawia jakość połączeń na wspieranym urządzeniu - pod warunkiem, że użytkownik korzysta z technologii VoLTE lub Wi-Fi Calling. Do tej pory było to zarezerwowane dla kilku sprzętów działających pod kontrolą systemu Android.

Od teraz z dźwięku określanego HD+ podczas połączeń skorzystają posiadacze wymienionych wyżej sprzętów Apple’a oraz, co nieco zaskakuje, mało popularnego smartfona LG G7 Fit. Trzeba tylko pamiętać, że wyższą jakością audio można się cieszyć tylko wtedy, gdy z tej technologii korzystają obaj rozmówcy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA