REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Apple wybrał gry i aplikacje 2019 roku. Oto najlepsze oprogramowanie dla iPhone'a, iPada, Maca i Apple TV

Opiekunowie apple'owskich sklepów z aplikacjami wybrali – ich zdaniem – najważniejsze gry i appki, jakie pojawiły się w App Store czy Mac App Store. Miały one wywrzeć największy wpływ na nasze życia i kulturę.

03.12.2019
9:23
apple najlepsze aplikacje gry 2019
REKLAMA
REKLAMA

Bardzo mi się podoba tegoroczna lista najlepszych gier i aplikacji na systemy operacyjne Apple’a. Z bardzo prostego powodu: nie znam z tego zestawienia ani jednej. I z przyjemnością poznam. W tym roku zdecydowano się podzielić świat appek na cztery platformy:

  • iOS
  • iPadOS
  • macOS
  • tvOS

Dodatkowo, co zrozumiałe, wyróżniono najlepszą grę w ramach świeżo uruchomionej usługi Apple Arcade. Oraz, co nieco mniej zrozumiałe, całkowicie pominięto watchOS. Dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że to najlepiej radząca sobie na rynku platforma dla zegarków.

Najlepsza aplikacja na system iOS w 2019 r.: Spectre Camera.

apple najlepsze aplikacje gry 2019 class="wp-image-1050400"

Spectre to aplikacja, która służy do wykonywania zdjęć o długim czasie naświetlania. Z tłumu wyróżniają ją funkcję oparte o algorytmy sztucznej inteligencji. Pozwalają one na usunięcie ze zdjęć elementów, które zazwyczaj psują tego rodzaju fotografie. Wycina więc na nasze życzenie spacerujące osoby czy poprawia dziwnie wyglądającą przy długim czasie naświetlania wodę. Pozwala też na malowanie światłem i jest ponoć bardzo łatwa w obsłudze.

Najlepsza aplikacja na system iPadOS w 2019 r.: Flow by Moleskine.

apple najlepsze aplikacje gry 2019 class="wp-image-1050403"

Ta aplikacja to cyfrowy notatnik dla naszego iPada, która stara się jak może, by udawać prawdziwy notes firmy Moleskine. Program w sposób zaawansowany symuluje zachowanie się ołówków różnego rodzaju, papieru czy markerów. Do wyboru mamy dziesiątki rodzajów papierów czy narzędzi, obsługuje też gesty wykonywane za pomocą Apple Pencil.

Najlepsza aplikacja na system macOS w 2019 r.: Affinity Publisher

apple najlepsze aplikacje gry 2019 class="wp-image-1050406"

Affinity wyrasta na poważnego konkurenta dla Adobe i Apple wydaje się uważać podobnie. Wyróżniona przez niego aplikacja Affinity Publisher służy do projektowania graficznych publikacji. Za jej pomocą stworzymy piękne plakaty, ulotki, książki i magazyny. A przy tym dostępna jest za jednorazową opłatą, zamiast wymagać płacenia abonamentu.

Najlepsza aplikacja na system tvOS w 2019 r.: The Explorers.

apple najlepsze aplikacje gry 2019 class="wp-image-1050409"

Aplikacja ta to swego rodzaju sieć społecznościowa dla podróżników. Za jej pomocą możemy przeglądać najpiękniejsze zdjęcia i wideo świata natury od członków tejże społeczności a także dodawać własne. I podziwiać to wszystko na dużym ekranie telewizora podłączonego do naszego Apple TV.

Najważniejszy trend w aplikacjach w 2019 r.: łatwe opowiadanie historii.

Apple ocenił, że w mijającym roku szczególnie istotne okazały się aplikacje takie, jak Anchor, Canva: Stories & Video Maker, Unfold, Steller, Spark Camera, Over oraz Wattpad. Zdaniem firmy to właśnie one i im podobne pozwoliły na popularyzację wyrażania siebie przez opowiadanie historii na różne sposoby: dźwiękiem, słowem czy obrazem.

Najlepsza gra na system iOS w 2019 r.: Sky: Children of the Light.

apple najlepsze aplikacje gry 2019 class="wp-image-1050412"

Twórcy Journey i Flowera znowu zabłysnęli. W tej wieloosobowej grze naszym zadaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo niebiańskich istot i odprowadzenie ich w bezpieczne miejsce. Bawić można się samemu, ale prawdziwą magię gra ponoć odkrywa przed graczem, gdy ten wspólnie z innymi podejmuje się coraz to nowszych zadań.

Najlepsza gra na system iPadOS w 2019 r.: Hyper Light Drifter.

apple najlepsze aplikacje gry 2019 class="wp-image-1050415"

Stylizowana na klasyczną grę na 16-bitowe komputery, przygodówka ta zawiera wiele elementów gier RPG. Rzuca nas ona na mroczną, nieprzyjazną ziemię, którą stopniowo będziemy odkrywać, walcząc przy tym o przetrwanie.

Najlepsza gra na system macOS w 2019 r.: Gris.

apple najlepsze aplikacje gry 2019 class="wp-image-1050418"

Gris to gra nastawiona wyłącznie na eksplorację i chłonięcie niesamowitej atmosfery, po części budowanej za pomocą przepięknej artystycznie oprawy. Tytułowa bohaterka musi poradzić sobie ze swoimi smutkami, a wraz ze zmianą jej stanu emocjonalnego, będziemy obserowować jak świat zmienia się wokół niej. Sama gra to połączenie platformówki i gry logicznej.

Najlepsza gra na system tvOS w 2019 r.: Wonder Boy: The Dragon’s Trap.

apple najlepsze aplikacje gry 2019 class="wp-image-1050421"

To remake kultowej gry z lat osiemdziesiątych, teraz z zupełnie nową oprawą audiowizualną i przystosowaną do naszych czasów mechaniką – choć na życzenie możemy włączyć również tryb 8-bitowy. Mnóstwo postaci, mnóstwo poziomów i trzy poziomy trudności nie powinny pozwolić na nudę.

Najlepsza gra z Apple Arcade: Sayonara Wild Hearts.

apple najlepsze aplikacje gry 2019 class="wp-image-1050424"

Ścigaj się na motorze i deskorolce. Tańcz, uważaj na lasery i używaj miecza. A wszystko to w zawrotnej prędkości, w psychodelicznej graficznej oprawie i przy doskonałym soundtracku zachęcającym do dalszej, pełnej adrenaliny zabawy.

REKLAMA

Najważniejszy trend w grach w 2019 r.: remake’i z klasą.

Apple ocenił, że twórcy gier w końcu nauczyli się odświeżać stare marki w sposób nie godzący w ich pamięć. Wyróżnił takie gry, jak Mario Kart Tour, Dr. Mario World, Minecraft Earth, Pokémon Masters,  Assassin’s Creed Rebellion, Gears POP!, The Elder Scrolls: Blades, Alien: Blackout czy Call of Duty: Mobile za świeże pomysły i nowe elementy, jakie wprowadzili ich wydawcy – zamiast pójść na łatwiznę i odgrzać coraz mniej świeżego kotleta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA