REKLAMA

Nadal nie możesz zainstalować Windowsa 10 1909? To wina twojego antywirusa

Windows 10 1909, z uwagi na swoją formę, bardzo szybko trafił na większość zgodnych urządzeń. Dlaczego twój tablet lub komputer nadal nie widzi aktualizacji? Odpowiedź może tkwić w twoich aplikacjach.

26.11.2019 09.19
Windows 10 1909 nie instaluje się na twoim PC? Sprawdź antywirusa
REKLAMA

Windows 10 1909 będzie prawdopodobnie najmniej problemową aktualizacja w historii Windowsa 10. Nie wynika to jednak z jakiegoś szczególnego zaawansowania i doświadczenia Microsoftu, a z formy tejże aktualizacji. Z uwagi na nadchodzące zmiany w serwisowaniu Windowsa (przeniesienie prac nad jego jądrem do działu Azure i związana z tym zmiana harmonogramu aktualizacji), tegoroczne jesienne uaktualnienie rozwojowe jest bardzo skromne.

REKLAMA

To niemal symboliczne uaktualnienie – dystrybuowane w formie zwykłej łatki – zostało paradoksalnie bardzo ciepło przyjęte przez administratorów. Niewielka liczba zmian oznacza, że niewiele potencjalnie mogą coś zepsuć. Skoro tak, to Windowsa 10 1909 można rozumieć jako dopieszczoną, stabilniejszą wersję Windowsa 10 1903, na dodatek z wydłużonym okresem wsparcia serwisowego.

Nie wszyscy jednak dostali aktualizację. Uaktualnienie do systemu Windows 10 1909 blokują dwa antywirusy.

windows 10 1909 nie instaluje się

Choć by zachować ścisłość, należałoby napisać, że to Microsoft blokuje wspomniane uaktualnienie użytkownikom, którzy korzystają z dwóch antywirusów. Konkretniej chodzi o produkty Avast i AVG. Na szczęście nie musimy z nich rezygnować, wystarczy zgodzić się na ich uaktualnienie. Microsoft zakłada blokadę aktualizacji systemu tylko dla starszych wersji tych antywirusów.

REKLAMA

Niestety, wspomniane uaktualnienie aplikacji Avast lub AVG musimy przeprowadzić ręcznie. Microsoft niegdyś załatwiał takie rzeczy automatycznie – wyłączając niezgodne antywirusy i aktualizując Windowsa – co nie spotkało się z aprobatą użytkowników.

Brak zgodności programów antywirusowych z nowszą wersją Windowsa nie powinna dziwić. Tego rodzaju programy pracują z najwyższym poziomem uprawnień i niskopoziomowo, niemal na poziomie jądra systemu. Jakakolwiek niedoróbka czy usterka w programie antywirusowym wpływa więc na wydajność i stabilność całego systemu operacyjnego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA