REKLAMA

Windows 10 1909 już gotowy. Aktualizacja jest bardzo nietypowa - przegląd nowości

Microsoft oficjalnie udostępnił już listopadową aktualizację Windowsa 10 do wersji 1909. To bardzo nietypowe uaktualnienie i bardzo skromne. Możesz wręcz nie zauważyć, że twój PC ją zastosował.

13.11.2019 09.11
Windows 10 1909 już gotowy. Aktualizacja jest bardzo nietypowa – przegląd nowości
REKLAMA
REKLAMA

Windows 10 1909 (znany wcześniej jako Windows 10 19H2) jest już dostępny do pobrania. Twój komputer sam poinformuje, że może ją pobrać, ale jeśli nie możesz się doczekać, to da się ręcznie sprawdzić jej dostępność - możesz wejść w Ustawienia, następnie Aktualizacja i zabezpieczenia, by w sekcji Windows Update kliknąć Sprawdź aktualizacje.

Aktualizacja ta jest nietypowa z kilku względów. Po pierwsze, jest bardzo skromna. Nowości znajdują się głównie w kodzie systemu, nie dostrzeżemy ich w formie licznych nowych funkcji. Nawet sposób dystrybucji tejże aktualizacji jest inny. Wszystkie poprzednie aktualizacje rozwojowe Windowsa 10 instalowały się tak, jakbyśmy instalowali zupełnie nowy system operacyjny – co wiązało się z długim czasem instalacji i licznymi restartami komputera. Windows 10 1909 trafia do nas jako aktualizacja serwisowa, powinien więc zainstalować się błyskawicznie i poprosić tylko o jeden restart.

Dla administratorów komputerów firmowych aktualizacja do Windows 10 1909 jest szczególnie cenna.

Ci nie zawsze mogą równo z Microsoftem aktualizować komputery do nowszych wersji, zwłaszcza że twórcy Windowsa publikują jego dwie aktualizacje rozwojowe w ciągu roku – a więc częściej niż większość producentów telefonów. A przecież 1909 z uwagi na małą liczbę zmian jest niczym innym, jak dopieszczoną wersją Windows 10 1903, ale z rozszerzonym okresem wsparcia o wspomniane pół roku.

Prawdziwą nowością ma być przewidziana na wiosnę aktualizacja 20H1. Po raz pierwszy budowana w ramach nowej struktury Microsoftu, która zakłada, że warstwę aplikacyjną systemu będzie rozwijał dedykowany jej zespół, zaś rdzeń systemu trafił pod opiekę tych samych ludzi, którzy pracują przy Azure. A więc przez jednych z najlepszych ekspertów zatrudnionych w Microsofcie. O niej jednak porozmawiamy przy innej okazji.

Windows 10 1909: 9 kluczowych nowości, dla których warto zainstalować aktualizację.

  • Szereg łatek w zakresie drobnych błędów, wykrytych od czasu premiery ostatniej aktualizacji
  • Możliwość dostosowywania opóźnień w rejestrowaniu rysika na ekranie dotykowym przez producentów komputerów. Rysiki mają działać dzięki temu zauważalnie sprawniej.
  • Możliwość ustawienia innego niż Cortana asystenta głosowego do nasłuchiwania poleceń, gdy komputer jest zablokowany
windows 10 1909 co nowego
  • Możliwość wygodnego dodania wydarzenia do Kalendarza z poziomu jego podglądu wysuwanego z prawej krawędzi Paska zadań. Nie trzeba już do tego celu uruchamiać domyślnej aplikacji kalendarza.
windows 10 1909 co nowego
  • Rozwijane opisy ikon umieszczonych na lewej krawędzi Menu Start po najechaniu na nie kursorem
  • W ustawieniach powiadomień z aplikacji pojawiły się obrazki ilustrujące, co właściwie dana opcja oznacza i jaki będzie miała efekt. Skrót do ustawień pojawił się też jako malutka ikonka w samych powiadomieniach.
  • Na wybranych procesorach – Microsoft nie podaje jakich – mamy odczuć poprawę czasu pracy komputera na zasilaniu z akumulatora
  • Mamy też odnotować wzrost wydajności na procesorach wielordzeniowych
windows 10 1909 co nowego
  • Wyszukiwarka wbudowana w Eksplorator plików uwzględnia teraz również dane przetrzymywane na naszym OneDrive.
REKLAMA

Dla których urządzeń dostępna jest aktualizacja do Windows 10 1909?

Aktualizacja jest dostępna dla urządzeń typu PC i tablet. Gogle holograficzne, interaktywne tablice i konsole do gier są już od pewnego czasu rozwijane własnym torem w kwestii oprogramowania operacyjnego. Z pewnością omówimy nowości w aktualizacji Windowsa 10 dla Xboxa, jak tylko ta będzie dostępna.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA