1. SPIDER'S WEB
  2. Gry
  3. Tech

Scena PC nie zawodzi. Pierwsze mody do Red Dead Redemption 2 są nie tylko ciekawe, ale niemal konieczne

Scena PC nie zawodzi. Pierwsze mody Red Dead Redemption 2

Jedną z niezaprzeczalnych zalet grania na PC jest możliwość modyfikowania kodu gry. Twórcy modów uwielbiają bawić się w wielkich, otwartych środowiskach pełnych zależności, takich jak to z Red Dead Redemption 2. Dlatego nie dziwi mnie, że pierwsze modyfikacje już znajdują się w sieci. Dziwi mnie, że są tak przydatne. Wiele to mówi o aktualnej kondycji RDR2 na PC.

Oczywiście nie każdy mod do gry jest wart rekomendacji. Dlatego pozwoliłem sobie wybrać najlepsze, najciekawsze i najbardziej przydatne modyfikacje, jakie już teraz można pobrać do Red Dead Redemption 2 na PC. Zaczniemy od pozycji obowiązkowej dla każdego, kto w RDR2 grał wcześniej na PlayStation 4 albo Xboksie One:

Szybkie ominięcie długiego rozdziału wprowadzającego…

Zimno. Śnieg sięga po kolana. Artur Morgan mozolnie wspina się po górskich szczytach i pagórkach. Otwarcie Red Dead Redemption 2 jest niezwykle długie, a dla kogoś kto grał w tę grę na konsoli, może być także niezwykle nużące. Pierwsze minuty rozgrywki miały nie tylko nauczyć gracza podstaw przetrwania na dzikim zachodzie, ale również pokazać iż RDR2 jest grą wyjątkową. Prowadzą w swoim tempie. Realizowaną bez pośpiechu. Dbającą o detale.

Problem polega na tym, że grając w Red Dead Redemption 2 po raz drugi, trzeci czy czwarty nie każdy chce się ponownie męczyć z otwierającym rozdziałem. Stąd zaklasyfikowany do modów plik ze stanem zapisu, który pozwoli doświadczonemu graczowi rozpocząć przygodę od razu w drugim rozdziale. Wystarczy pobrać go i wkleić do folderu C:\Users\<name>\Documents\Rockstar Games\Red Dead Redemption 2\Profiles.

…albo rozpoczęcie na bogato, z dobrą kasą na start.

Alternatywą wobec powyższego jest inny stan zapisu, z którym gracz dostaje świetny bonus na start. Jeśli go pobierzecie i wkleicie do odpowiedniego folderu, zaczniecie drugi rozdział z 50 tys dol. Do tego obóz jest już maksymalnie rozbudowany i czekają w nim wszystkie możliwe bronie i udogodnienia. Do tego elementy ekwipunku Morgana zostały maksymalnie ulepszone, a na głównego bohatera czekają dwa rumaki arabskiej krwi.

Dzięki takiemu początkowi gracz nie musi ponownie tracić czasu na polowania oraz aktywności zarobkowe. Jeśli jednak grasz w RDR2 po raz pierwszy, KATEGORYCZNIE odradzam korzystania z tego stanu zapisu. Chociaż żmudne i powtarzalne, tropienie zwierząt oraz dbanie o finanse grupy jest ważną częścią rozgrywki. Bez niej Red Dead Redemption 2 nie będzie już tak pełne. Dlatego save’a dedykuję jedynie osobom grającym po raz drugi albo trzeci, które chcą się po prostu pobawić w otwartym świecie.

Zamień się w orła albo wilka i zachowaj zwierzęcą moc.

Ta modyfikacja pozwala natychmiastowo zamienić Artura Morgana w jednego z białkowych mieszkańców Red Dead Redemption 2. Tyczy się to zarówno ludzi, jak i zwierząt. Znacznie ciekawsza jest ta druga grupa, ponieważ to właśnie ona cechuje się wachlarzem kompletnie unikalnych ruchów oraz właściwości - gdy Artur Morgan zamienia się w dane zwierze, przejmuje predyspozycje i zachowania tegoż. Właśnie to jest świetne.

Dla przykładu, zamieniając się w wilka możemy błyskawicznie biec przed siebie, przez dłuższy czas nie okazując zmęczenia. Poruszamy się o wiele szybciej niż człowiek. Wskakując w skórę niedźwiedzia będziemy wymachiwać ciężkimi łapami, rozszarpując wrogów. Jako orzeł przelecimy nad każdą wodą aby tylko jak najszybciej dotrzeć do celu. Do tego taka przemiana w zwierzę jest świetnym dowodem na to, jak wielką wagę do detali przywiązali producenci. Graczowi łatwo wtedy podziwiać zachowanie piór wystawionych na wiatr. Niesamowite.

Kontrola nad grą. Dzięki konsoli.

Najczęściej pobieranym modem do Red Dead Redemption 2 jest aktualnie Scripthook - modyfikator skryptów z bardzo poręczną, wywoływaną konsolą nawigacyjną. Za jej pomocą możemy teleportować się w wiele miejsc, zmodyfikować porę dnia czy zmienić warunki pogodowe. Jest nawet możliwość natychmiastowego przywołania „pojazdu” - od żłobionego dłutem w drewnie kanu po pancerny pociąg.

Scripthooka warto zainstalować z jeszcze innego powodu. Wiele modów do poprawnego działania wymaga jego obecności. Poza tym umówmy się - natychmiastowa teleportacja do miasteczka po złapaniu złoczyńcy to coś, czego gracze bawiący się ponownie w RDR2 bardzo pożądają,

Nagroda za twoją głowę? NOPOLICEPLEASE

Do teraz pamiętam pospieszne wpisywanie kodu NOPOLICEPLEASE w GTA III. Po jego wprowadzeniu funkcjonariusze przestawali mnie ścigać, a gwiazdki obławy policyjnej spadały do zera. W Red Dead Redemption 2 sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Nie wystarczy schować się w krzakach, aby nagroda za naszą głowę magicznie wyparowała.

Z jakiegoś powodu do kategorii modów dla RDR2 przedostał się trainer. Zewnętrzna aplikacja ingerująca w kod gry pozwala na wiele fundamentalnych oszustw. Może na przykład sprawić, że Artur Morgan będzie (prawie) nieśmiertelny, a jego kondycja nigdy nie będzie słabła. Dla mnie najbardziej praktyczną, najmniej inwazyjną modyfikacją rozgrywki jest jednak skrót klawiszowy CTRL + Num2, dzięki któremu nagroda za głowę gracza znika jak gdyby nigdy nie została zatwierdzona przez szeryfa.

Oczywiście to wszystko dopiero początek

Pierwsze modyfikacje wyrastają jak grzyby po deszczu. Artura Morgana można już przebrać za kinowego Jokera, a inne projekty koncentrują się wokół suwaka FOV. Niestety, twórcy modów nie mają ułatwionego zadania. Red Dead Redemption 2 jest na ten moment grą bardzo niestabilną. Dokonywanie zewnętrznych modyfikacji kodu wcale tej wątłej stabilności nie pomaga. Dlatego nic dziwnego, że nawet najpopularniejsze mody idą w parze z okazjonalnymi crashami.

Tak szybkie pojawienie się pierwszych modów pozwala jednak sądzić, iż scena dla Red Dead Redemption 2 będzie niezwykle aktywna. Jestem przekonany, że modyfikacje wprowadzające do świata gry samochody i samoloty, pełną nagość oraz współczesne bronie palne to tylko kwestia czasu. Co dalej? Jak w przypadku wielu sandboksów, limitem jest głównie wyobraźnia autora. Myślę, że możemy odliczać tygodnie do pojawienia się w RDR2 latającego Iron Mana.