1. SPIDER'S WEB
  2. Foto
  3. Tech

Trzy lata czekaliśmy na taką dawkę świetnych fotografii sportów ekstremalnych. Oto zwycięzcy Red Bull Illume 2019

Oto najlepsze fotografi sportów ekstremalnych - wyniki Red Bull Illume
357 interakcji
dołącz do dyskusji

Red Bull Illume 2019 to nie zwykły konkurs, zatem i miejsce wręczenia nagród nie mogło być zwykłe.

Na ceremonię wybrano LUMEN — muzeum fotografii górskiej położone na 2275 m n.p.m. na szczycie Kronplatz w Dolomitach (Południowe Alpy). Poza tym Red Bull Illume odbywa się co trzy lata, a nie co roku, jak większość konkursów. Przede wszystkim jednak jego tematyka jest niezwykła: dotyczy sportów ekstremalnych.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w LUMEN - muzeum fotografii górskiej, fot. redbullillume.com
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w LUMEN - muzeum fotografii górskiej, fot. redbullillume.com

Do piątej edycji Red Bull Illume zgłoszono rekordowe 59 551 fotografii. Jury w 50-osobowym składzie miało zatem z czego wybierać. Konkurs zawsze wzbudzał duże emocje i prezentował wysoki poziom. Nie inaczej było tym razem. Po ogłoszeniu zwycięzców, wszystkie zdjęcia finałowe zostaną zaprezentowane w stolicach i centrach kulturowych na trzech kontynentach równolegle w ramach Red Bull Illume Exhibit Tour.

Fot. Piotrek Deska / Red Bull Illume 2019
W gronie finalistów konkursu Red Bull Illume 2019 znalazło się zdjęcie Piotra Deski, które wykonał w Mirowie na terenie Jury Krakowsko - Częstochowskiej.

Wszyscy finaliści, jak również pozostałe 260 najlepszych zdjęć, zostały również opublikowane w Red Bull Illume 2019 Limited Edition Photobook — specjalnym albumie podsumowującym tegoroczną edycję konkursu. Książka jest już dostępna do kupienia na stronie cooph.com w cenie 59,95 euro (około 260 zł). Co ciekawe, w zestawie otrzymamy także kartę pamięci SanDisk Ultra SD o pojemności 16 GB, a także pełną wersję programu do edycji zdjęć Luminar 4. Sam program jest wyceniany na stronie producenta na 89 euro, więc zakup albumu wydaje się mieć dużo więcej sensu, niż to się może wydawać.

Red Bull Illume 2019 - Grand Prix

Ben Thouard, 1. miejsce w konkursie Red Bull Illume 2019
Fot. Ben Thouard, 1. miejsce w konkursie Red Bull Illume 2019

Zwycięzcą nagrody głównej Grand Prix konkursu Red Bull Illume 2019 został Ben Thouard z Polinezji Francuskiej. Jego zdjęcie to jeden z najlepszych kadrów surferskich, jakie widziałem. Twórca wykonał je, mając apart częściowo zanurzony pod wodą. To nie był przypadek ani łut szczęścia - Thouard fotografuje w ten sposób od lat. Poza tym fotografia została wykonana na Tahiti, które słynie z najczystszych wód na świecie.

Ostatnie lata poświęciłem na fotografowanie pod wodą, szukając nowych kątów i nowego sposobu fotografowania surfingu i fal. Fotografowanie surfingu z wody to zupełnie nowy świat i uwielbiam go! - komentuje Ben Thouard.

Nagrodzona fotografia została zrobiona podczas sesji freesurfowej tuż przed imprezą WCT w Teahupo'o. Na zdjęciu Ace Buchan kończy tzw. beczkę, uciekając z fali.

Na szczęście byłem tuż poniżej, bez tchu, z aparatem w obudowie wodoszczelnej czekającą na ten moment i byłem w stanie uchwycić całą sekwencję; ta klatka jest najmocniejsza z powodu wody wokół jego twarzy i ciała — tłumaczy Ben Thouard.

W nagrodę, oprócz tytułu Grand Prix, fotograf otrzymał aparat Sony A9 z obiektywem FE 24-70 mm f/2.8 GM. Wartość takiego zestawu to ok. 24 tys. zł. To świetny sprzęt, który powinien idealnie wpasować się w potrzeby fotografa sportów ekstremalnych. Gratuluję, a was zaprasza do obejrzenia zdjęć zwycięzców kategorii.

1. miejsce w kategorii Wings

fot. Philip Platzer, 1. miejsce w kategorii Wings / Red Bull Illume 2019
Fot. Philip Platzer

1. miejsce w kategorii Creative by Skylum

Fot. Denis Klero, 1. miejsce w kategorii Creative by Skylum / Red Bull Illume 2019
Fot. Denis Klero

1. miejsce w kategorii Innovation by Sony

Fot. fot. Laurence Crossman, 1. miejsce w kategorii Innovation by Sony / Red Bull Illume 2019
Fot. fot. Laurence Crossman

1. miejsce w kategorii Masterpiece by EyeEm

Fot. Lorenz Holder
Fot. Lorenz Holder

1. miejsce w kategorii Emerging by Red Bull Photography

Fot. Jean-Baptiste Liautard
Fot. Jean-Baptiste Liautard

1. miejsce w kategorii Best of Instagram by SanDisk

Fot. Baptiste Fauchille
Fot. Baptiste Fauchille

1. miejsce w kategorii Lifestyle

Fot. Alexander Wick
Fot. Alexander Wick

1. miejsce w kategorii RAW

Fot. Noah Wetzel
Fot. Noah Wetzel

1. miejsce w kategorii Playground

Fot. Lorenz Holder
Fot. Lorenz Holder

1. miejsce w kategorii Salewa Best Mountain Sports Image

Fot. Kamil Sustiak
Fot. Kamil Sustiak

1. miejsce w kategorii Moving Image: Rupert Walker