REKLAMA

W Black Friday ściema goni ściemę! Jak sprawdzić historię ceny produktu - poradnik krok po kroku

Jak sprawdzić historię ceny produktu, żeby nie dać się naciągnąć oszustom w Black Friday? Przeczytaj naszą instrukcję, z której dowiesz się, jak zbadać historię cen, a już nigdy nie padniesz ofiarą Januszów biznesu.

25.11.2019 12.39
Jak sprawdzić historię ceny produktu - poradnik krok po kroku
REKLAMA

Wchodzisz sobie do sklepu internetowego czy na inne Allegro i widzisz promocje -70 proc. Wspaniały smartfon został przeceniony z 1049 zł na 750 zł. Świetna promocja? Skądże znowu. Jeszcze trzy dni temu ten sam smartfon był w cenie 699 zł. Bez żadnej czarnopiątkowej promocji. Jak sprawdzić historię cen produktu?

REKLAMA

Pokażę na przykładzie.

Wchodzę na Allegro. Klikam w „Black Friday, promocje do -70%”. Przewijam listę „Najpopularniejsze oferty na Black Friday” i znajduję coś ciekawego. Dajmy na to, że chcę kupić „Xiaomi Mi A2 Lite 4/64GB Black Czarny Etui”. Według informacji na stronie urządzenie to zostało przecenione z 1049 zł na 750,71 zł. Brzmi nieźle.

 class="wp-image-844508"

Jak sprawdzić historię ceny produktu - instrukcja krok po kroku

Wchodzę jednak na Skąpca i wyszukuję nazwę urządzenia, które na Allegro lub w jakimkolwiek innym sklepie znalazłem w promocji. W wynikach wyszukiwania warto uważnie sprawdzić, czy wybieramy dokładnie to samo urządzenie, które znaleźliśmy wcześniej. W przypadku naszego smartfona - Xiaomi Mi A2 Lite - musimy uważać na pojemność urządzenia, gdyż występuje ono w dwóch wersjach - z pamięcią wbudowaną 32 lub 64 GB.

 class="wp-image-844505"

Wybieram wersję 64 GB i kolor, który był w pierwotnej ofercie.

Wylądowałem na stronie, na której wyświetlane są wszystkie dostępne oferty. Mnie interesuje jednak mała ikonka "Historia ceny" z wykresem. O ta:

 class="wp-image-844502"

Już na pierwszy rzut oka widzimy, że choć w ciągu ostatnich 14 dni cena zmalała, to tuż przed Czarnym Piątkiem podskoczyła w górę. I ta, którą proponują nam dzisiaj sklepy, wcale nie jest jakąś mega okazją.

 class="wp-image-844499"

Wykresem z historią cen możemy się jeszcze pobawić i sprawdzić, jak kształtowały się one w ostatnich miesiącach - maksymalnie możemy cofnąć się w czasie o rok. To doskonały sposób, aby sprawdzić, czy czarnopiątkowa promocja rzeczywiście jest taką promocją, za jaką się podaje.

 class="wp-image-844511"

Na przykład sprawdzając starą historię cen smartfona Xiaomi Mi A2 Lite widzimy, że według Skąpca najdroższy był pół roku temu i kosztował maksymalnie 899 zł. A to oznacza, że przekreślone ceny 1049 zł niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, a już na pewno nie jest tak, że z okazji Czarnego Piątku urządzenie to zostało przecenione z 1049 zł na ok. 750 zł.

Szczególnie dzisiaj polecam wam rozważne zakupy.

Wiem, że przekreślone wysokie ceny działają na wyobraźnię. Wiem, że można stracić głowę. Zachowajcie jednak zimną krew i sprawdźcie historię cen zanim rzeczywiście coś dzisiaj kupicie. Nie dajcie sobie wciskać ściem i sprawdzajcie sprzedawców.

Ja, na potrzeby przygotowania tego artykułu, sprawdziłem dziesiątki cen i… większość promocji, które znalazłem w dużych polskich sklepach i platformach handlowych była wątpliwej jakości okazjami. Czujcie się więc ostrzeżeni.

*Powyższy tekst został opublikowany w 23 listopada 2018 r. Republikowaliśmy go teraz, ponieważ uważamy, że nadal jest potrzebny i aktualny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA