1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Zakupy

W Black Friday ściema goni ściemę! Jak sprawdzić historię ceny produktu - poradnik krok po kroku

Jak sprawdzić historię ceny produktu, żeby nie dać się naciągnąć oszustom w Black Friday? Przeczytaj naszą instrukcję, z której dowiesz się, jak zbadać historię cen, a już nigdy nie padniesz ofiarą Januszów biznesu.

Jak sprawdzić historię ceny produktu - poradnik krok po kroku
116 interakcji
dołącz do dyskusji

Wchodzisz sobie do sklepu internetowego czy na inne Allegro i widzisz promocje -70 proc. Wspaniały smartfon został przeceniony z 1049 zł na 750 zł. Świetna promocja? Skądże znowu. Jeszcze trzy dni temu ten sam smartfon był w cenie 699 zł. Bez żadnej czarnopiątkowej promocji. Jak sprawdzić historię cen produktu?

Pokażę na przykładzie.

Wchodzę na Allegro. Klikam w „Black Friday, promocje do -70%”. Przewijam listę „Najpopularniejsze oferty na Black Friday” i znajduję coś ciekawego. Dajmy na to, że chcę kupić „Xiaomi Mi A2 Lite 4/64GB Black Czarny Etui”. Według informacji na stronie urządzenie to zostało przecenione z 1049 zł na 750,71 zł. Brzmi nieźle.

Jak sprawdzić historię ceny produktu - instrukcja krok po kroku

Wchodzę jednak na Skąpca i wyszukuję nazwę urządzenia, które na Allegro lub w jakimkolwiek innym sklepie znalazłem w promocji. W wynikach wyszukiwania warto uważnie sprawdzić, czy wybieramy dokładnie to samo urządzenie, które znaleźliśmy wcześniej. W przypadku naszego smartfona - Xiaomi Mi A2 Lite - musimy uważać na pojemność urządzenia, gdyż występuje ono w dwóch wersjach - z pamięcią wbudowaną 32 lub 64 GB.

Wybieram wersję 64 GB i kolor, który był w pierwotnej ofercie.

Wylądowałem na stronie, na której wyświetlane są wszystkie dostępne oferty. Mnie interesuje jednak mała ikonka "Historia ceny" z wykresem. O ta:

Już na pierwszy rzut oka widzimy, że choć w ciągu ostatnich 14 dni cena zmalała, to tuż przed Czarnym Piątkiem podskoczyła w górę. I ta, którą proponują nam dzisiaj sklepy, wcale nie jest jakąś mega okazją.

Wykresem z historią cen możemy się jeszcze pobawić i sprawdzić, jak kształtowały się one w ostatnich miesiącach - maksymalnie możemy cofnąć się w czasie o rok. To doskonały sposób, aby sprawdzić, czy czarnopiątkowa promocja rzeczywiście jest taką promocją, za jaką się podaje.

Na przykład sprawdzając starą historię cen smartfona Xiaomi Mi A2 Lite widzimy, że według Skąpca najdroższy był pół roku temu i kosztował maksymalnie 899 zł. A to oznacza, że przekreślone ceny 1049 zł niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, a już na pewno nie jest tak, że z okazji Czarnego Piątku urządzenie to zostało przecenione z 1049 zł na ok. 750 zł.

Szczególnie dzisiaj polecam wam rozważne zakupy.

Wiem, że przekreślone wysokie ceny działają na wyobraźnię. Wiem, że można stracić głowę. Zachowajcie jednak zimną krew i sprawdźcie historię cen zanim rzeczywiście coś dzisiaj kupicie. Nie dajcie sobie wciskać ściem i sprawdzajcie sprzedawców.

Ja, na potrzeby przygotowania tego artykułu, sprawdziłem dziesiątki cen i… większość promocji, które znalazłem w dużych polskich sklepach i platformach handlowych była wątpliwej jakości okazjami. Czujcie się więc ostrzeżeni.

*Powyższy tekst został opublikowany w 23 listopada 2018 r. Republikowaliśmy go teraz, ponieważ uważamy, że nadal jest potrzebny i aktualny.