Gry  / News

I po testach. Nowa Biblioteka Steam już dostępna dla wszystkich

Picture of the author

Dziś aplikacja kliencka Steam przywita nas komunikatem o konieczności pobrania zajmującej niecałe 200 MB aktualizacji. W zamian otrzymamy nowy interfejs Biblioteki, która przez ostatnie tygodnie była dostępna w ramach publicznych beta-testów.

Już na wiosnę bieżącego roku firma Valve po raz pierwszy zaprezentowała graczom gruntownie przebudowany interfejs Biblioteki Steama. Jakiś czas później chętni gracze mogli zapisać się do beta-testów nowej wersji aplikacji. A dziś jest już ona dostępna dla wszystkich, w formie obowiązkowej aktualizacji dla użytkowników Steama. W momencie oddawania tego tekstu do publikacji Steam na Windowsa już działa z nowym interfejsem, jednak na naszych komputerach z macOS-em jeszcze pracuje pod starym – zmiana jest prawdopodobnie kwestią niedługiego czasu.

Nowa wersja wyróżnia się znacząco odmienionym wzornictwem, w którym pełno przeźroczystych i przyjemnych dla oka ozdobników. Na szczęście nie wydają się one obciążać komputera, a sama aplikacja pozostaje czytelną.

Nowości w Bibliotece Steam. Nowe sekcje i kategorie.

Widok Biblioteki został podzielony na dwie sekcje. Pierwsza z nich to Strona Główna, starająca się wyświetlić wszystkie niezbędne informacje o naszych grach. A więc tytuły w które niedawno graliśmy i sortowaną na różne sposoby listę posiadanych przez nas gier. Możemy też przełączyć się na widok Kolekcji.

Ten drugi jest dość ciekawy i zastępuje dotychczasowe Kategorie. Możemy jak do tej pory ręcznie grupować posiadane przez nas gry. Możemy jednak też zdać się na automat, który bazując na tagach przy opisach każdej z gier będzie je sam grupował. Możliwe jest więc stworzenie automatycznej kolekcji, na przykład, „gier RPG dla jednego gracza”, która sama będzie uzupełniała się o kolejne kupione przez nas tytuły.

Odświeżono też strony poszczególnych gier. Duży nacisk położono na eksponowanie wydarzeń związanych z grą, które mają nas zachęcić do powrotu do zabawy z daną produkcją. Mogą to być turnieje, wydarzenia społecznościowe czy nawet zwykłe aktualizacje gier do nowych wersji, wprowadzające nowe elementy do danego tytułu. Częściej też eksponowana jest lista naszych znajomych w jakiś sposób powiązanych z grą, którą aktualnie przeglądamy.

Usługa Steam niezmiennie pozostaje darmowa. Niezmiennie też jest dominującym liderem na rynku gier na PC, mając ogromną przewagę w liczbie aktywnych użytkowników nad Epic Games Store, EA Origin czy Xbox Live dla PC.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst