REKLAMA

Samsung pokazał Exynosa 990. Ten procesor wiele mówi o nowych smartfonach Galaxy

Autorski procesor Samsunga – choć na licencji ARM – mówi wiele o możliwościach przyszłych telefonów tej firmy. Już teraz na przykład wiemy, że Exynos 990 nie zawiera wbudowanego modemu 5G.

24.10.2019 12.38
exynos 990
REKLAMA
REKLAMA

Samsung nieustannie rozwija swoją linię procesorów Exynos, chcąc w przyszłości być w pełni samowystarczalnym producentem telefonów. Efekty bywają różne: Exynosy są cenione przez ekspertów, a mimo tego wersja telefonu Galaxy S10 na rynek amerykański – z układem Snapdragon zamiast Exynosa – pracuje szybciej, oszczędniej dla akumulatora i robi ciut lepsze zdjęcia.

Nowości w samym układzie scalonym mówią wiele o przyszłych telefonach Samsunga. Bo przecież skoro układ scalony zawiera moduł do danego celu, to z pewnością odpowiadająca mu funkcja pojawi się w przyszłych telefonach firmy.

Samsung Exynos 990 jest znacznie mocniejszy od poprzednika. Ale nie ma wbudowanego modemu 5G.

To jednak nie do końca oznacza, że nie pojawią się na rynku telefony z Exynosem 990, które nie obsługują sieci 5G. Samsung w razie potrzeby może zapewnić też osobny układ, jakim jest Exynos Modem 5123. Prawdopodobnie nie jest to jednak najoptymalniejsze z rozwiązań.

Sam procesor zapowiada się jednak świetnie. Jest wykonany w 7-nanometrowym procesie technologicznym i zawiera w sobie układ graficzny Malu-G77, dzięki któremu wydajność nowego procesora i jego sprawność energetyczna mają być o 20 proc. lepsze względem układu poprzedniej generacji. Mamy też zaobserwować 20-procentowy wzrost wydajności samego CPU, który teraz składa się na dwa autorskie wysokowydajne rdzenie, dwa rdzenie Cortex-A77 i cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A55.

REKLAMA

Exynos obsługuje częstotliwość odświeżania wyświetlacza na poziomie 120 Hz, prawdopodobnie więc właśnie taki wyświetlacz będzie montowany w telefonach Galaxy S11 albo w Galaxy One, jeśli Samsung zmieni nazewnictwo. W układzie 990 znajdziemy też dwurdzeniowy koprocesor do akceleracji przeliczeń związanych ze sztuczną inteligencją.

Masowa produkcja Exynosa 990 i Exynos Modemu 5123 ma ruszyć jeszcze w tym roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA