REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Microsoft ma pomysł na superbezpiecznego notebooka. Jego partnerzy już go wdrażają

Niektórzy klienci wymagają najwyższego poziomu zabezpieczeń. Za wszelką cenę, nawet kosztem wydajności komputera czy wygody jego obsługi. Z myślą o nich Microsoft opracował technikę Secure-core.

22.10.2019
12:36
cert orange polska
REKLAMA
REKLAMA

Większość z nas obawia się – całkiem słusznie zresztą – kradzieży naszych cyfrowych danych. Czy chodzi o naszą cyfrową tożsamość w mediach społecznościowych, czy dane naszych kart kredytowych, cyberprzestępcy polują nieustannie na niezabezpieczone i nieaktualizowane komputery.

My, konsumenci, jesteśmy jednak relatywnie mało ciekawym celem dla cyfrowych złodziei. Co innego osoby pracujące nad danymi wysoce wrażliwymi. A więc te, które mają dostęp do niejawnych dokumentów rządowych, poufnych danych korporacyjnych czy innych informacji, za które na czarnym rynku można dostać fortunę.

Z myślą o tych szczególnych klientach Microsoft opracował zbiór rozwiązań pod wspólną nazwą Secure-core. Firma nie ukrywa przy tym w rozsyłanej informacji prasowej, że inspirowała się rozwiązaniami firmy Dell, która w swoich wybranych komputerach instaluje dodatkową warstwę zabezpieczeń niskopoziomowych bezpośrednio w UEFI komputera.

Najbezpieczniejsze notebooki z Windowsem to komputery z Secure-core.

microsoft secure-core class="wp-image-1024267"

Jak tłumaczy Microsoft na swoim blogu, mechanizmy Secure-core działają już na poziomie oprogramowania układowego komputera. To połączenie rozwiązań z dziedziny uwierzytelniania użytkownika, wirtualizacji, ochrony w systemie operacyjnym i ochrony niskopoziomowej. Dzięki temu złośliwe oprogramowanie czy inne próby ataków mogą być neutralizowane zanim w ogóle dojdzie do rozruchu systemu operacyjnego, co uniemożliwia wyszukanemu malware’owi modyfikację jego struktury czy wyłączanie zabezpieczeń.

Technika Secure-core została opracowana między innymi przy współpracy z firmami Intel, AMD i Qualcomm. Pierwsze komputery z tym mechanizmem mają pojawić się w ofercie, między innymi, Microsoftu, Della, Dynabooka, Panasonica, HP i Lenovo.

REKLAMA
microsoft secure-core class="wp-image-1024264"

Pierwsze z modeli można już zamówić – na przykład za pośrednictwem witryny Microsoftu. Najtańszy model na liście to Dynabook Portege X30-F (899 dol.). Najdroższy to Dell Latitude 7400 2-in-1 za 2169 dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA